Tam bir ölüm yolculuğu

Tam bir ölüm yolculuğu
Tam bir ölüm yolculuğu
İkisi öğretmen sekiz kişinin öldüğü kazada midibüsün şehirlerarası yolculuk belgesi yoktu. Frenleri tutmadı, yanlış yola girdi.

NEVŞEHİR - 1 Mayıs tatilini fırsat bilerek çıktıkları günü birlik gezide kaza kurbanı olan öğretmen ve yakını sekiz kişi gözyaşları arasında uğurlanırken, olayda ihmaller zinciri ortaya çıktı.
Kayseri Kapuzbaşı Şelalesi’nde piknik yapmak için Gülşehir’in Karacaşar beldesine ait midibüsle yola çıkan Karacaşar İlkokulu ile Gülşehir Sevim-Erdoğan Öz İlkokulu’nda görevli öğretmen ve yakınları ile çalışanlarının yakınlarını taşıyan midibüs, Çamlıca-3 sulama barajına düşmüştü. Kazada Sevim Erdoğan Öz İlkokulu Müdürü Vedat Ali Gür, Handan Aydın , Sedat Selvi, öğretmen Sümeyra Bozkurt, oğlu Eren Bozkurt ve annesi Serpil Yücetürk, Münife Koçak ve oğlu Selim Koçak ölmüştü. Kazada ölen 22 yaşındaki Handan Aydın’ın, KPSS’ye hazırlandığı ve sınav stresini atması için öğretmen ablası tarafından geziye götürüldüğü öğrenildi.

Balata kokusu geliyordu’
Kazadan yaralı kurtulan enişte Çağlar Arısoy, Handan’ı kurtarmak için çok çaba harcadığını ama suyun çok bulanık olması nedeniyle geç kaldığını söyledi. Kaza olmadan 15 dakika önce arabanın fren balatalarından koku gelmeye başladığını, korkudan inmeyi bile düşündüklerini aktaran Arısoy, “Son rampada arabanın frenlerinin tutmadığı belli oldu. Şoförün yapabileceği bir şey kalmamıştı, normal yola dönemezdi. Stabilize yola girdi. Oradan dönemeyince kaydı ve suya düştü” dedi.
Aracın 1996 model olduğu öğrenilirken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da trafik kazası için, “Bu kazanın arkasında ihmal ve ihlaller var. Midibüs, normal yol yerine servis yoluna girdiği için kaza meydana gelmiş. Araç şehirlerarası yolculuk yapmak üzere yetkilendirilmiş değil” dedi.