Tam 'emniyet': Basın giremez

Tam 'emniyet': Basın giremez
Tam 'emniyet': Basın giremez
Rüşvet operasyonunu yürüten İstanbul Emniye-ti'ne gazeteci girişi, gece 03.31'de mail'le duyuruldu: Basın odalarının anahtarını ve kartları teslim edin.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Emniyet müdürlükleri gazetecilere kapatılırken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü de dün sabaha karşı saat 03.31’de gönderdiği e-mail’le gazetecilerin Vatan Caddesi ve Gayrettepe’de kullandığı basın odalarının kapatıldığını açıkladı. Gazetecilerin sadece basın açıklamaları için emniyete girebileceği ifade edilerek, emniyet binasına girişte kullanılan basın kimlik kartlarının iadesi istendi.
İl emniyet müdürlükleri, Emniyet Genel Müdürlüğü kararıyla Türkiye çapında basına kapatıldı. Gazeteciler artık emniyete sadece ‘davet’le girebilecek. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yasak şöyle aktarıldı:
“Genel Müdürümüzün talimatıyla, Türkiye genelinde yapılan uygulama çerçevesinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensupları Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacaklardır. Herhangi bir gelişme veya basın açıklaması olduğu takdirde basın mensupları davet edilecektir. Vatan ve Gayrettepe hizmet binalarında bulunan basın odasını kullanan basın mensuplarının anahtar ve giriş kartlarını teslim etmeleri rica olunur.” 

40 yıllık oda 

İstanbul Emniyeti’nde 1970’li yıllardan itibaren gazetecilere tahsis edilmiş basın odası var. Eski emniyet binası Sansaryan Han’da başlayan gelenekle birlikte İstanbul Emniyeti’nin ana yerleşke olarak hizmet verdiği Vatan Caddesi’ndeki A Blok girişinde ve Gayrettepe Asayiş Müdürlüğü’nün girişlerinde 50 metrekarelik basın odaları yer alıyor. Ulusal gazete , televizyon ve ajanslara bağlı olarak yaklaşık 30 gazeteci emniyetteki gelişmeleri haberleştirerek kurumlarına bu odalardan aktarıyordu.
Eski uygulamada da gazetecilerin, soruşturmaların sürdüğü şubelere girişi mümkün değildi. Girişler ya randevu ya da basın açıklamaları nedeniyle davetle yapılıyordu. Haberciler, kaldırılan basın odasına gelen davetle şubelere girebiliyordu. Örneğin son rüşvet operasyonunda hiçbir gazetecinin Organize ve Mali Şube’ye girmesine izin verilmedi.
Gazetecilerin değil basın odası, emniyet binasına bile alınmaması, bu konuda ilk uygulama oldu. 

Basın örgütleri tepkili 

Basına getirilen yasağa gazeteci örgütlerinden tepki geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Alınan bu karar gazetecilerin halkın gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engelleyen vahim bir karardır. Gazetecilere ‘Bilgi almayacaksın, halka duyurmayacaksın’ direktifi verilmektedir. İktidar ‘Hangi bilgiyi verirsem onu duyuracaksın, araştırıp bilgi alma hakkın yok’ demektedir. Basın özgürlüğüne açıkça müdahale ve sansürdür. Bu idari işlemin geri alınmasını ve en kısa sürede yanlıştan dönülmesini istiyoruz.”
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi de, gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girişinin yasaklanmasını, ‘gerçeklerin üzerini kapatma girişiminin bir parçası’ olarak yorumladı. Açıklamada, “Yolsuzluk operasyonunda, bakan çocuklarının da tutuklanmasının ardından hükümet; polisleri, savcıları görevden almayı tercih etti. Hükümet, karşıtı olan tüm sesleri, baskı, zor ve tehdit ile susturmak istiyor. Gazeteciler olarak bu kuşatmanın karşısında örgütlü mücadelemizle duracağız” denildi.

Alt kadrolar da dağıtıldı!

İstanbul Emniyeti’nde Türkiye’yi sarsan büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yaşanan deprem, alt kadroların değiştirilmesiyle devam etti. Gece yarısı yapılan değişikliklerle 25 polis müdürünün daha görev yerleri değişti. Aynı zamanda rüşvet operasyonunda görev yapan tüm emniyet amirleri, başkomiser ve komiserler ilçe emniyet müdürlüklerine atandı.
İstihbarat, Terör, Mali, Organize, Siber ve Narkotik şubelerinin emniyet amiri, başkomiser ve komiserler ile polis memurları; güven timleri, önleyici hizmetler, Çevik Kuvvet ve karakollardaki meslektaşlarıyla yer değiştirdi.
Görev yeri değiştirilenler arasında Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü görevini yürüten Emniyet Müdürü Ufuk Balcı da yer alıyor. Balcı’nın yerine Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Tiryaki getirildi.
Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Akçal da görevden alınarak müdüriyet emrine verildi.


  http://www.radikal.com.tr/116751611675165

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DÖNME DOLAP - BENCE DE

  Kardeşim, işiniz yok mu? niye yazıyorsunuz? gidin, ya dua edin ya da beddua. Adamın asabını bozuyorsunuz.. Bakın Yiğit Bulut nerede? Şamil Tayyar nerede? Mehmet Metiner nerede?..devamı gelecek. Sizde kefen giyin, seninleyiz başbakan diye bağırın... ya da Taksim meydanına gidin namaz kılın..Ya kardeşim sizde bir dolap çevirim, onu da biri yapsın beklemeyin...

  Sadrazam Rüstem! - Hayal Denizi03

  Erdoğan kendini sadrazam Rüstem Paşa Sanıyor. Aslında bir fıkra anlatmalıyım. Adamın biri kendini tavuk yemi sanıyormuş. Yakınları adamı götürüp akıl hastanesine yatırmış. uzunca süren tedaviden sonra doktoru onu bahçede gezerken izlemiş ve akıllandığına inanarak taburcu etmeye karar vermiş. Heyet toplanmış, hastayı son kez dinleyecek ve karar verecek! Hemşire hastayı alıp heyetin huzuruna çıkartmış. Hastaya sormuşlar sen tavuk yemi olmadığını biliyorsun değil mi? Hasta biliyorum sayenizde iyileştim demiş. İyileştiysen biz de seni evine göndereceğiz geçmiş olsun deyine hasta sormuş, ben tavuk yemi olmadığımı biliyorum da tavuklar da benim yem olmadığı mı biliyor mu? Aziz dostlar, Biri çıkıp bu muhtereme Rüstem paşa Olmadığını, Türkiye'nin Demokrasi ile yönetilen bir ülke olduğunu anlatmalı.

  vatandaşın haber alma... - kaşınan adam

  Vatandaşın haber alma özgürlüğüne kısıtlama getiriyorlar.Bunların ileri demokrasileri bu işte.TC tarihinde hiç bir hükümet böyle bir uygulama yapmamıştır.

  ... - noelon

  devlet yönetimindeki makamlarını kendileri ve yakınlarını korumak için kullananlar, devletin işleyişini kendi çıkarları doğrultusunda sefilce değiştirenler bir gün elbet bunun hesabını vereceklerdir... katar katar otobüsler yücedivana sanık taşıyacaktır...!

  yakında yeniden açılır merak etmeyin - serdar ergin

  yakında cemaat'e karşı operasyonlar başlayınca, bunun propagandasını yapabilmek için yeniden açarlar basın odalarını, geçici bir durum yani...