@idrisemen

Tam Gün koması

Tam Gün koması
Tam Gün koması
Öğretim üyelerini 'ya üniversite ya muayenehane' tercihine zorlayan yasanın faturası: Sadece Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp'ta 1001 hocadan, hasta bakan 426 hoca kaldı. Cerrahpaşa'da iki yıldır kalp hastası çocuklar için profesör yok.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Tam Gün Yasası’nda yapılan değişiklik sonrası Türkiye ’nin en büyük iki tıp fakültesi ağır yara aldı. İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi’nden 264 öğretim üyesi ayrıldı. İki tıp fakültesinde toplam 14 bölüm, öğretim üyesi yokluğundan kapanma tehlikesi altında.
2011 yılında Tam Gün Yasası’nda yapılan değişiklikle üniversitelerdeki öğretim üyeleri ‘ya üniversite ya özel muayenehane’ seçimine zorlanmıştı. Yasanın ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile İstanbul Tıp Fakültesi’nde görevli olan 1001 öğretim üyesinden 264’ü istifa ederek görevinden ayrıldı. Kalan 737 öğretim üyesinden 311’i sadece derslere girebilir hale geldiği için hasta muayenesi yapamıyor. Sadece 426 öğretim üyesiyle hizmet vermeye çalışan Türkiye’nin en köklü iki tıp fakültesinde durum hiç de iç açıcı değil. Çünkü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü öğretim üyesi olmadığı için yaklaşık iki yıldır muayene için hasta kabul etmiyor. Bölümde yatışı yapılmış hastaları ise İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Kardiyoloji Enstitüsü’nden bir öğretim üyesi haftada iki gün gelip kontrol ediyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi’nde ise bir tane öğretim üyesi bile yok.
Profesörsüz kaldılar
BİR ÖĞRETİM ÜYELİ BÖLÜMLER:
İstanbul Tıp Fakültesi’ne bağlı Aile Hekimliği, Göğüs Cerrahisi, Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi bölümlerinde sadece birer öğretim üyesi bulunuyor.
İKİ ÖĞRETİM ÜYELİ BÖLÜMLER: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bağlı Göğüs Cerrahisi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastanesi, Üroloji Bölümü, Aile Hekimliği ve Estetik Cerrahi bölümlerinde ise ikişer öğretim üyesi bulunuyor.
130 YATAK BOŞ ÇÜNKÜ HEMŞİRE YOK: Tıp fakültelerinin diğer bir sorunu ise hemşire eksikliği. Birçok bölümde hemşire eksikliği bulunan fakültelerin bazı bölümleri birleştirildi. Toplam 2621 hasta yatağına sahip Cerrahpaşa ile İstanbul Tıp Fakültesi’nde 130 hasta yatağı hemşire eksikliğinden dolayı hizmet veremiyor. Mevcut hemşireler ise personel eksikliğinden dolayı izinsiz çalışıyor.
İKİ FAKÜLTEYİ BİR DE DEPREM RİSKİ VURDU: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile İstanbul Tıp Fakültesi’nin diğer büyük sorunu ise deprem riski. Nitekim İstanbul Tıp Fakültesi’ne bağlı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları binası ile Çocuk Psikiyatrisi Bölümü deprem riski nedeniyle yıkıldı.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bağlı Onkoloji binası ile Çocuk Kreşi binası yine depreme dayanıksız oldukları için kapatılmış durumda.

240 milyon lira birikmiş borçları var

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile İstanbul Tıp Fakültesi’nin tek sorunu öğretim üyesi eksikliği değil. Mali sorunlar nedeniyle her iki fakültenin 2006 yılından bu yana toplam 240 milyon lira birikmiş borcu bulunuyor. Bütçe eksikliğinden dolayı borçlarını ödeyemeyen fakülteler tedavi için firmalardan tıbbi malzeme ve ilaç alamıyor. Bu durumda fakülteler ilaçlara ortalama yüzde 25 oranında daha fazla ödeme yapıyor.
SGK hesabı: Ameliyatı öder, tansiyon-şekere karışmam!
Tıp fakültelerinin bu kadar borçlanmasının en büyük nedeni ise SGK’nın çeşitli hizmetler için ödediği Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının düşük olması. Son yedi yılda tıbbi malzeme ve ilaç fiyatları yüzde 56 artarken SUT fiyatlarında herhangi bir artış olmadı.
Tıp fakültelerinin diğer bir sorunu da ‘ne kadar kaliteli hizmet o kadar düşük ücret’ mantığıyla finanse edilmesi. Örneğin böbrek ameliyatı olması gereken, fakat aynı zamanda tansiyon ile şeker hastalığı bulunan bir hasta böbrek ameliyatı olmadan önce tansiyon ve şeker tedavisi görmek zorunda. Hasta tansiyon ve şeker hastalığı tedavisi gördükten sonra böbrek ameliyatı oluyor. Bu durumda hasta böbrek ameliyatı olurken aynı zamanda şeker ve tansiyon tedavisi de görmüş oluyor. Ancak SGK tansiyon ve şeker tedavisi gören hastanın sadece böbrek ameliyatı ücretini ödüyor. Durum böyle olunca fakülteler mali açıdan zarara uğruyor.
Tasarruf önlemi: Personele de paralı Fakültelerin borçlanmasının bir diğer sebebi ise döner sermaye gelirinin az olmasına rağmen hastane giderlerinin çok büyük bir bölümünün döner sermayeden ödeniyor olması. Fakültelerde ders veren öğretim üyelerinin Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) ödeneği de dahil hastanelerin her türlü giderleri döner sermayeden karşılanıyor. Tıp fakültelerinin sıcak para sıkıntısı, öğrenci harçlarının kaldırılmasıyla daha da artmış oldu. Çünkü öğrencilerden alınan harç ücretleri döner sermayeye aktarılarak kısmi olarak bütçe açığının kapanmasını sağlıyordu. Ancak harçlar kaldırılınca fakültelere giren sıcak para da kesilmiş oldu. Maliye Bakanlığı ise 2013 yılında fakültelerde ders gören öğrencilere yapılan masrafın sadece yüzde 50’sini karşıladı. Kendi içinde tasarruf önlemleri alarak borçlarını ödemeye çalışan üniversite yönetimi, Cerrahpaşa ile İstanbul Tıp Fakültesi yönetiminden, bundan sonra üniversite bünyesinde çalışan 20 bin personelden bile özel yatak ücreti alınmasını istedi.

Hoca yok kapılarına her an kİlİt vurulabİlİr

İstanbul Tıp Fakültesİ Aile Hekimliği: 1
Göğüs Cerrahisi:1
Ağız Yüz Çene Cerrahisi: 1
Enfeksiyon Hastalıkları : 3
Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastanesi: 4
Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji: 4

Cerrahpaşa Tıp Fakültesİ Çocuk Kardiyoloji: 0
Ağız Yüz Çene Cerrahisi: 0
Üroloji: 2
Aile Hekimliği: 2
Çocuk Ruh Sağlığı: 2
Göğüs Cerrahisi: 2
Estetik Cerrahi: 2
Enfeksiyon Hastalıkları: 4


  http://www.radikal.com.tr/1131425113142515

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mataman`a - urolog

  Acik kapanmaz. Ayni hatayi Almanya yapti. 1986-1990 arasi doktor fazlaligi var denildi.Mezun olan hekimler ucuz is gücü olarak kabul edildiler. "Arzt im Praktikum" yani "cirak hekim" türü garip bir tanimlamayla az maasla calistirilmaya baslandilar. Sonuc: Tip okumak isteyenler azaldi. Okuyanlarin %15-20`si ilk 4 sömestrede fakülteden ayrildilar. Cünkü hem egitim zor hem de mezun olduktan sonra para az. Bütün bunlara ragmen mezun olanlarin %40`i endüstriye(Ilac fimalari,Tip Teknigi v.s) gittiler. Geri kalanlarin bir kismi ücret daha iyi oldugu icin yurt disina gittiler. Simdi hastaneler hekim bulamiyor. Verilen ilanlara müracaat edenler almanca bilmeyen yabanci doktorlar. Türkiyenin sonu bu olacak.

  Doktorlarin maasi hakkinda - urolog

  Doktorlari paragöz bulanlarin cevap vermesi gereken bazi seyler daha var. -Futbolcuya verilen milyonlara sesiniz cikmiyor -Cistak-cistak`tan baska sey bilmeyen sözde sanatcilara sesiniz cikmiyor -4 tahtali cerceveyi 125.000 $`a satan birine ve o parayi veren adama sesiniz cikmiyor. Cünkü; futbolcu, sanatci, yazar halka bir seyler sunuyor ve kendi fiyatini belirliyor. Buyur yapabiliyorsan sen yap diyor. Ben ne Messi gibi oynayabilirim, ne Ruhu Su gibi türkü söyleyebilirim ne de van Goch gibi resim yapabilirim. Eger o zevki almak istiyorsaniz istedigini vermek zorundasiniz. Eger siz kendinizin Appandisitinizi alabiliyorsaniz alin. Doktora para vermenize gerek kalmaz. Söylemek istedigim su: Emege ve bilgiye saygi.

  7000 lirayi cok bulanlar - urolog

  Uzamn doktorun maasi 2500 TL. Dönersermaye ile 2000-3000 daha artiyor. Herkes emeginin karsiligini almak ister. Doktorluk o kadar kolaysa: 1-Sinava girip Tip Fakültesini kazanin 2- 12 Sömestre okuyun 3-Ondan sonra 4-6 sene Ihtisas yapin. 4-Ondan sonra isterseniz bilimsel calismalar yapip Docent olun(8-10 sene de o sürer) 5-Birkac yil sonra Profesör olun 6-Profesör olduktan sonra isterseniz 7000 liraya calisin. Gece nöbetlerini, hafta sonu, tatil günleri nöbetlerini saymadim daha. Bütün yazdigim asamalarin karsiligi 7000 yahut 8000 lira olamaz. Dogustan gelen yeteneginiz ve bilginiz varsa yukarda yazdigim asamalara gerek duymadan da, o kadar zahmete girmeden de hekimlik yapabilirsiniz. Buyrun yapin. Sizi tutan yok.

  7000 lira az paramı? - huseyin366

  Proflar şu an hastalara bakmıyor,ayrıca ameliyatlara girebilirler zaten.Yanlış bilgilendiriyorsunuz.Anlaşılan doktorsunuz.Sorarım size,niye özeleştiri mekanizmasına bu kadar mesafelisiniz.7000 lira demek asgari ücretin 7-8 katı demek!Ben daha ne diyim?

  ... - xyuıop

  yahu 3 saat boyunca yanlış kan verilmesi çok ciddi bir olaydır. bunu beğenememezlik edene kadar olayın ne kadar ciddi boyutta olduğunu anlamaya çalışın. 3 saat boyunca yanlış kan vermeyi ilkokul öğrenicisi bile yapmaz, biraz anlarsınız belki olayın vahamiyetini. bir kere hemşire kanı vermeden önce crossmatch yapmalıydı, onu geçtim rahatsızlığımı ilk 15 dk içinde söylediğimde, senin kan grubun ne diye sormalıydı. hemşire durumu doktora bildirir talimatı alır. doktor başıma gelip 1 kez sormadı neyin var diye. dalga geçer gibi beğenmiyorlar. bu amerikada olsaydı yer yerinden oynardı. bunun olma nedeni ise yarım gün çalışma durumundan sadece. çünkü kimse iplemiyor seni. döner sermayeyi hesaplıyorlar. bu kadar basit.

  yaman çelişki - huseyi

  herkesi dinlediğinde ne kadar haklı olduğunu alata anlata bitiremiyor biz insanlara izmet için çalışmıyoruz yahu bu nasıl hizmet bildiğin işi bilen az olunca nasıl olsa yine bana muhtaçlar diye mağdurlar bana gelirler dayatması bu mademki vatandaşa hizmet tam gün çalış vatandaşa daha çok hizmet et

  tam günden önce de hocalar ortalarda yoktu ki - nese2010

  hocayı görmek için muayenehanesine gitmek gerekiyordu