'Tam gün'de geri adım

'Tam gün'de geri adım
'Tam gün'de geri adım

Sağlıkta performans kriteri ve tam gün yasası eylemlere yol açmıştı.

Yeni Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun gündeminde tam gün yasası var: "İstifa eden hocaları yeniden kazanmak istiyoruz."

Sağlık Bakanlığı’ndaki devir teslimin ardından yeni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tam gün yasasını gündeme aldı. Bakan Müezzinoğlu, ‘tam gün yasası’ konusunda gelecek hafta üniversite hocalarıyla bir araya geleceklerini söyledi. Müezzinoğlu, “İstifa eden hocaları yeniden kazanmak istiyoruz” diye konuştu.
Müezzinoğlu, AKP Grup toplantısının kapalı bölümünde, Genel Kurul’da görüşmeleri başlayan sağlıkta kamu -özel işbirliği modeliyle tesis yaptırılması ve hizmet alımını düzenleyen yasa tasarısı hakkında milletvekillerini bilgilendirdi. Toplantıdan önce gazetecilerin tam gün ile ilgili sorularını yanıtlayan Bakan, gelecek hafta ilk iş üniversite hocalarıyla bir araya geleceklerini belirtti. “Kafanızda bir formül var mı?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, formülü üniversite hocalarıyla birlikte bulacaklarını, ilgili tüm paydaşlarla 20 gün içinde yol haritalarını belirleyeceklerini kaydederek istifa eden hocaları yeniden kazanmak istediklerini söyledi.

‘Hoca farkı’ gelebilir
Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) 29 Aralık 2012’de yapılan değişiklikle üniversite hastanelerinde ‘hoca farkı’nın geri getirilmesinin yolu da aralandı. Ancak yetkililer kanuni bir değişiklik gerektiğinin de altını çiziyor. Üniversitelerde ise yeni YÖK Yasası’yla ‘hoca farkı’nın tekrar getirileceği beklentisi hâkim. Bu konudaki son kararı ise YÖK, SGK ve Sağlık Bakanlığı birlikte verecek.