Tandoğan'dan Silivri'ye selam

Tandoğan'dan Silivri'ye selam
Tandoğan'dan Silivri'ye selam

Aşırı sıcağa karşın on binlerce kişi döviz ve bayraklarla Tandoğan meydanını doldurdu. fotoğraf: SERDAR ÖZSOY

'Cumhuriyet' mitinginde Ergenekon savcılarının önceden ayarlandığı öne sürüldü, Silivri'deki sanıkların isimleri okunarak selam gönderildi

ANKARA - Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) öncülüğünde, Ergenekon soruşturmasına ve AKP’le tepki olarak düzenlenen ‘Cumhuriyet’ mitingi Ankara Tandoğan meydanında yapıldı. Mitingde, Silivri’de yatan Ergenekon sanıklarına selam gönderildi.
Çok sayıda derneğin destek verdiği mitinge, Ergenekon davasında yargılanan Emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon ile emekli Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un eşleri de katıldı. CHP’li milletvekilleri İsa Göktürk, Muharrem İnce ve Ejder Özdemir, Bayram Meral’in yanı sıra bağımsız milletvekili Kamer Genç, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, gazeteci Emin Çölaşan, eşi Tansel Çölaşan ile Ressam Bedri Baykam da miting alanındaydı.
ADD Genel Sekreteri Suay Karaman, konuşmasında, “Hukuk adına hukuk katledilmektedir. Türkiye’nin aydınlarına karşı yapılan hukuksuzluklar vatandaşlarda derin yaralar bırakmaktadır. Atatürk’ün aydınlık cumhuriyeti ortaçağ karanlığına çevrilmek istenmektedir. Laiklik ve Cumhuriyet tehdit altındadır. Bizler Kuva-i Milliye ruhundan gelen çılgın Türkleriz. Bu alanı dolduran bizler hepimiz Mustafa Kemaliz” dedi.
Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı (TOBAV) Başkanı Tamer Levent ise “Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu için buradayız. Bu bir demokrasi resmidir. Ancak bu resme karşı çıkanlar da var. Hafta boyunca ‘buraya gelmeyin’ dediler. Ama demokrasi mitingle oluşur” diye konuştu.

‘Darbe hukuku’

Türk Hukuk Kurumu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu ise, Türkiye’nin 1900’lü yılların başında yaşadıklarını yine yaşadığını savunarak, “Bugün de stratejik ortak olduğumuzu söyleyen ABD ile AB ve Türkiye’deki işbirlikçileri ülkeyi Sevr’e götürüyorlar” dedi. Alemdaroğlu, şunları söyledi: “Hukuk birbirine düşürülüyor. Bu soruşturmayı (Ergenekon) yürüten savcıların daha önceden ayarlanarak, HSYK tarafından atandığını ve bu soruşturmanın öyle başlatıldığını düşünmeye başladık. Van’da üniversite rektörü hakkında soruşturma açan savcı nerede? Yurtdışında olduğunu basından öğreniyoruz. İşi olmayan bir adam, ailesiyle yurtdışına nasıl gider, ne yer, ne içer? Birtakım yurtdışındaki güçlerin onu himaye ettiğinen inanıyoruz. Eski Adalet Bakanı dinleme kararını nereden alıyor? Sincan’dan. Ankara Adliyesi’nde bu kararı alacak yargıç mı yok? 12 Eylül sillesini yedik. Darbe hukukunun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Asıl bugün yapılanlar darbe hukukudur.”
Konuşmaların ardından Edip Akbayram’ın şarkılarıyla kalabalağı coşturduğu miting, olaysız bitti. Miting komitesi, vatandaşlara katılımlarından dolayı teşekkür ederken, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan öğretim üyeleri, yazarlar, sanatçılar ile emekli askerlerin isimlerini tek tek sayarak onlara selam gönderdi. Gençlik Marşı’nın söylenmesinden sonra kalabalık Anıtkabir’e doğru yola çıktı. (Radikal)

‘Laiklik’ yerini Ergenekon’a bıraktı
Atatürkçü Düşünce Derneği’nin organize ettiği Cumhuriyet mitinglerinde, ilk düzenlendiği tarih olan 14 Nisan 2007’den bugüne alanlardaki söylemde değişti. 2007’deki mitingler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde yapılmış ve ağırlıklı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olma olasılığına karşı söylem geliştirilmişti. Mitinglerde, solun birleşmesi de konu edinilmiş, laikliğe karşı hükümetin eylemleri de konuşulmuştu. Mitinglerde ÇYDD Genel Başkanı Saylan, “Türk kadınını tesettüre bürünen görüntüsüyle Cumhuriyete meydan okuması için kullanan AKP şimdi de Çankaya’sını tarikat sarayına dönüştürmeye çalışıyor” demişti. Halkın sesine kulak verilmesini isteyen ADD Genel Başkan Yardımcısı Nur Serter ise, “Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı seçimi ile krize sürüklemekten vazgeçip erken seçime gidin” çağrısı yapmıştı. Dünkü mitinge damgasını vuran konu ise Ergenekon soruşturması ve bu kapsamda hukukun siyasallaştırılması oldu. 2007’deki Cumhuriyet mitinglerine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başta olmak üzere, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, eski HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan ve BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal da destek verirken, dünkü mitingte hiçbiri yer almadı.