Taner, Özkan'ı suçladı

Görevlerini kötüye kullanarak Halkbank'ta devleti zarara uğrattıkları suçlamasıyla Yüce Divan'da yargılanan eski bakanlar, birbirlerini suçluyor.

ANKARA - Görevlerini kötüye kullanarak Halkbank'ta devleti zarara uğrattıkları suçlamasıyla Yüce Divan'da yargılanan eski bakanlar, birbirlerini suçluyor.
Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, daha önceki duruşmada zamanında soruşturma izni verdiğini belirterek, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ve eski bakan Güneş Taner'i suçlamıştı. Raporların doğrudan savcılığa iletilmesinin yasalara aykırı olduğunu savunan Özkan, bunu yapan Taner'i suçlarken, kendisinden sonra Halkbank'la ilgili tüm işlemlerin Yılmaz'ın talimatıyla yapıldığına dikkat çekmiş ve sorumluluk varsa ona ait olması gerektiğini ileri sürmüştü.
'Raporu savcıya ilettim'
Eski bakanlar Özkan ve Recep Önal'ın yargılandığı Yüce Divan'daki dünkü duruşmada ise Güneş Taner tanık olarak dinlendi. Halk Bankası'yla ilgili Bankalar Yeminli Murakıplar Kurulu'nca hazırlanan ve bankada bazı usulsüzlükler yapıldığına ilişkin raporu doğrudan başsavcılığa ilettiğini anlatan Taner, "Özkan bunu hoş karşılamadı. Ancak, bu benim yetkimdeydi" dedi.
Özkan'a, bankanın genel müdürü Yenal Ansen'in görevden alınması gerektiği yönündeki düşüncesini ilettiğini belirten Taner, Ansen'e hiçbir telkini olmadığını söyledi. Taner, Meclis komisyonunda verdiği, "Özkan, Yenal'a kol kanat geriyordu" şeklindeki ifadesiyle ilgili de, "Evet öyleydi. Kötü niyetli olduğunu sanmıyorum. Ancak içgüdüsel bir şekilde böyleydi" dedi.
Duruşmada DSP'den ihraç edilen eski milletvekili Mustafa Düz de tanık olarak dinlendi. Düz, bankalarla ilgili raporların geciktirilme nedeninin Af Yasası'nın çıkarılmasını beklemek olduğunu ve Önal'ın Özkan'dan hep talimat aldığını öne sürdü.


    http://www.radikal.com.tr/7493887493880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.