Taner Yıldız: Siber saldırı mıdır? Söyleyemem!

Taner Yıldız: Siber saldırı mıdır? Söyleyemem!
Taner Yıldız: Siber saldırı mıdır? Söyleyemem!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yaptı: Yani siber bir saldırı mıdır onu da söyleyemem. Bizim merkezlerimiz var, sistemin tamamının gözetildiği merkezlerimiz var. acaba merkezleri, bölgeleri izole etmediği için mi bunlar oldu?

RADİKAL -  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:  "Şu anda Ankara 'da Sincan'a Balgat ve şu anda bulunduğumuz TBMM'de dahil olmak üzere bir çok kesime elektrik verilmeye başlandı. Bu bizim istemediğimiz sevmediğimiz olay. Bunun farklı sebepleri labilir. Bunun detaylarına gireceğiz. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil. En önemli noktalardan bir tanesi saat 10:36 itibariyle arızamızın fazla, talebimizin  de az olduğu zamanlardan bir tanesi. Sabah 07:30-08:30'da tüketimin daha fazla olduğunu görüyoruz. Nereden kaynaklanıyor olabilir, iletim hatlarından, ya da manevra dediğimiz hadiseden kaynaklanabilir. Ben birebir sıcağı sıcağına da takip ediyorum. Gölbaşı'nda merkezde bir kriz merkezimiz var. Orada bu yakinen takip ediliyor. Gelişmeleri de ben buradan her bir saatte bir bu bilgileri size arz edeceğim."

Başbakan Davutoğlu'ndan elektrik kesintisi açıklaması

SİBER SALDIRI OLABİLİR Mİ?

Yıldız, 'Sabotaj ihtimalı var mı' sorusu üzerine şunu söyledi: Bir soru üzerine Başbakanımız o cevabı vermiş bulunuyorlar. Bu az mı çok mu ihtimaldir ben bunu söyleyemem. Yani siber bir saldırı mıdır onu da söyleyemem. Bizim merkezlerimiz var, sistemin tamamının gözetildiği merkezlerimiz var. acaba merkezleri, bölgeleri izole etmediği için mi bunlar oldu? her bir daire kendi içinde bunu yönetmesi gerekirdi. Bir operasyon hatası mı var, teknik açıdan hata mı var, yoksa siber bir saldırı mı var, bloke olan bir durum mu var, bunların her birisini anlık takip ediyoruz. O kayıtlar hepsi çıkarılacak. Aslolan bir an önce sistemi ayağa kaldırmak. İstemediğimiz bu durumdan derhal kurtulmak. Sebebinin kesin bir cümle söylemekten kaçınmam lazım, doğru olmaz." 

Elektrik kesintisi yaşanan şehirlerde büyük tehlike: Trafik kazalarına dikkat!

Yıldız " Türkiye 'de böyle bir kesinti oldu mu' sorusu üzerine "Bu kadar geniş bir alanda çok sık rastlamamıştık" yanıtını verdi. 

İstanbul 'da yaşanan sorunlarla ilgili Yıldız şunları söyledi: "380 kilovoltluk kısımda enerjilenme başladı. Bunların 31,5 kademe kademe bunun düşürülmesi lazım. Ben çok uzun sürmemesini temenni ediyorum.  Çok uzun sürmeden bunu gerçekleştirmemiz lazım en önemli nokta bu."

Türkiye'deki elektrik kesintisine sosyal medya tepkileri

Elektrikler neden gitti?