Taner Yıldız Soma'ya gitti

Taner Yıldız Soma'ya gitti
Taner Yıldız Soma'ya gitti
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden yangını sonrasında yaptığı ilk açıklamada, ölü ve mahsur kalanların sayısıyla ilgili bilgi vermekten kaçındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’daki maden ocağında 300 kadar işçinin mahsur kaldığı yangın sonrası Soma’ya gitti. Yıldız, Soma’ya hareketinden önce gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Yıldız şunları söyledi:

Maden ocağında yangın

Yer altında çıkan yangından dolayı önemli bir sıkıntı var. Ben Başbakanımızla görüştüm, direkt Soma’ya geçiyorum. AFAD Başkanı ile konuştum kurtarma ekipleri hem Zonguldak ’ta TTK’nın ekipleri hem Soma’da bulunan kurtarma ekibimiz bu işin üzerindeler. İnşallah ümit ediyorum ki çok büyük sıkıntı çıkmaz. Şu an şehit olan işçi kardeşlerim var.

Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek elden, tek ağızdan bunları takip edeceğiz. Kamuoyuyla bunları paylaşacağız. Öncelikle yer altındaki işçilerimize acilen ulaşmamız lazım. Çok fazla rakamlar üzerinde siz de, bazı yetkili arkadaşlarımızı zorlamayın, hızlıca işçi kardeşlerimize ulaşalım.

Oradaki kurtarma ekipleri bu işlerde çok tecrübeli olan ekipler. Ama ilk anda yer altına temiz havanın verilmesi önemliydi. Şimdi tahliye havası temiz hava verme kısmına çevrildi. Detaylı bilgiyi Soma’dan açıklama yapacağız. İhmaldi değildi bu konularla alakalı, bunların denetimleri teftişleri sonradan gelir. İlk anda işçi kardeşlerimize ulaşmamız lazım.