'Tanık Koruma çapraz sorgulamayı kaldırıyor'

Türkiye, yasa TBMM'de kabul edilirse, kısa bir süre sonra Hollywood filmlerindekine benzer 'tanık koruma programı' uygulamalarına sahne olacak. Muhalefet, özellikle terörle mücadelede etkili olacağı savunulan...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye, yasa TBMM'de kabul edilirse, kısa bir süre sonra Hollywood filmlerindekine benzer 'tanık koruma programı' uygulamalarına sahne olacak. Muhalefet, özellikle terörle mücadelede etkili olacağı savunulan Tanık Koruma Tasarısı'yla savunmanın daraltılacağı endişesi taşıyor.
TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta tartışmalı bir tasarı ele alınacak. 'Temel Kanun' kapsamında hızla görüşülmesi beklenen Tanık Koruma Tasarısı ile, tanıklar estetik ameliyat olabilecek, sesleri değiştirilecek, korumaya alınacak, silah verilecek, kimlikleri tamamen yeniden 'yaratılacak', yeni iş bulunacak. Program 'ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve üst haddi on yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlar, bir örgütün veya terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlenen alt sınırı iki yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlar ile terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarda' uygulanacak.
Bu kişilerin, 'nişanlısı, eşi, eski eşi, kan hısımlığından veya kayın hısımlığından üst veya altsoyu, üçüncü derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın hısımları ve evlatlık bağı bulunanlar ile yakın ilişki içerisinde olduğu kişiler' de tanık koruma tedbiri kapsamına alınacak.
Tanık Koruma Tedbiri kararları soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısı veya tanığın istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından; kovuşturma evresindeyse Cumhuriyet savcısı veya tanığın istemi üzerine veya resen mahkemece verilecek. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, tedbirlerin
alınmasına tanığın istemi üzerine veya resen savcı karar verebilecek.
'Savunma tanığı göremeyecek'
TBMM Adalet Komisyonu'nun CHP ve DTP'li üyeleri, tasarının Ceza Muhakemeleri Kanunu'nu (CMK) büyük ölçüde işlevsiz kıldığını, ceza muhakemesi hukukunun temel ilkesi olan yüz yüzelik ilkesinin ortadan kaldırıldığını belirtti. CHP'li İsa Gök, Radikal'e CMK'nın 201. maddesiyle çapraz sorgulama sistemi geldiğini anımsatarak, şöyle konuştu: "Bu ceza yargılaması açısından hakikaten bir devrimdi. Bu tasarı ise, savunma makamının bulunmadığı bir mekânda, sesini dahi duyamadığı bir ortamda ifadelerin alınıp yargılamada kullanılmasını içeriyor. Yani siz savcılığın eline, savunmaya tanığı sorgulatmadan tahkikat yürütme yetkisi veriyorsunuz. Ceza yargılamasının özelliği, iddia makamı iddia ederken savunmanın da iddianın delillerini denetleyebilmesi ve karşı tezini getirmesine bağlıdır. Tanığı göremeyeceğim, sorguya alamayacağım, doğru mu yalan mı söylüyor bilemeyeceğim. Ve o tanık o davanın esasını etkileyecek."