Tanıklar Eskişehir'de mahkeme Kayseri'de

Tanıklar Eskişehir'de mahkeme Kayseri'de
Tanıklar Eskişehir'de mahkeme Kayseri'de
Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine dair dava güvenlik nedeniyle Kayseri'ye gönderildiği halde, 25 tanığın Eskişehir'de talimatla dinlenmesine ilişkin karara yönelik itiraz reddedildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Eskişehir’de üniversiteli Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin yargılama güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye gönderilmişti. Böyle olmasına rağmen, yargılamaya bakacak olan Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 tanığın duruşmada değil, dava başlamadan önce, 6 Ocak 2014’te Eskişehir’de talimatla dinlenmesi için yazı yazdı. Korkmaz’ın avukatları adına Ayşegül Kumaş da karara itiraz etti.
Dilekçede; Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre iddianame okunmadan ve sanık sorguları yapılmadan tanıkların dinleyemeyeceği vurgulandı. Dilekçede, “Sanığın sorgusu yapılmadan delillerin ortaya konması ceza yargılamasının özüne aykırıdır. Tanıklar olayı aydınlatan doğrudan deliller olduğundan sanık sorgusundan evvel ifadelerinin alınması dosyanın esasını etkileyecek durumdadır” denildi. Sanıkların birbiriyle çelişen ifadeler verdikleri anımsatılan dilekçede, AİHM kararları gereğince de tanıkların bizzat duruşmada kendisinin dinlemesi gerektiği ifade edilirken; aksi takdirde adil yargılanma hakkının ihlal edileceği savunuldu. Keza, yasalarca tanınan, tanığa ve sanığa doğrudan soru yöneltme hakkının eksik kalacağı vurgulandı.

Dilekçede şöyle devam edildi: “Tanık ve sanık ifadeleri çeliştiğinde mahkeme hangi ifadeyi hangi sebeple esasa aldığını açıklamak zorundadır. Mahkeme zaten tanıkları bizzat dinlemeyerek bir istisnayı gerçekleştirmektedir. Diğer istisna ise tanıkların ifadelerinin ayrıntılı alınmamasına, aydınlanması gereken hususların üstünden geçilmesine sebep olacaktır. Her şeye rağmen, tanıklar Eskişehir'de dinlenecekse bile, sanık sorgusundan sonra yapılması gerekir.”

MAHKEMENİN KARARINA YİNE İTİRAZ EDECEKLER

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, bugün yaptığı değerlendirmede, “tanık anlatımlarına ilişkin duruşma tutanaklarının, sanıkların sorguya çekilmelerinden sonra ve duruşmada okunacak belgeler niteliğinde olduğu gözetildiğinde, tanıkların talimatla dinlenmelerinde yasaya aykırı bir yön bulunmadığını” belirterek, talebi reddetti. Avukat Kumaş da bu karara itiraz etmeye hazırlanıyor.