@ismailsaymaz@idrisemen

Tanıklar: Polis, Öner'e çarpıp sürükledi

Tanıklar: Polis, Öner'e çarpıp sürükledi
Tanıklar: Polis, Öner'e çarpıp sürükledi
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - emenidris@gmail.com / Arşivi

Diyarbakır ’da, “polise patlayıcı atarken öldüğü” iddia edilip daha sonra zırhlı aracın altında kaldığı anlaşılan 19 yaşındaki Şahin Öner’le ilgili soruşturmada savcılık, iki tanığa ulaştı. Tanıklar Öner’in geriye dönüp ellerini havaya kaldırdığı halde zırlı aracın çarpıp yaralıyı sürüklediğini ve durmayıp devam ettiğini söyledi. Bu arada, ‘şüpheli’ olmaları gereken polislerin ‘tanık’ olarak dinlendikleri ortaya çıktı. Polislerin ifadesinden, Öner’in ilkin hastaneye değil karakola götürüldüğü ve o halde üzerinin arandığı anlaşılıyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Şahin Öner’in ölümü sonrası polislerin tanık sıfatıyla ifadesini aldı. Öner’e çarptığı iddia edilen ‘Shortland 75’ kodlu zırhlı araçta ekif şefi olarak bulunan polis, kovalamaca sırasında 26. Sokak’a girdiklerini, dumandan ötürü sokağın sisle kaplı olduğunu, araca molotofkokteyli atıldığını ve alev aldığını savundu. Sokaktan hızla çıktıklarını kaydeden polis, “Biz aşağıya devam ederken, oturduğum yerin sağ tarafındaki camdan, dizleri kendine doğru çekilmiş vaziyette yatan birisini gördüm. Yüzünde bir şey vardı. Ya bezle kaplıydı. Ya da yaralanma nedeniyle bana öyle geldi. Telsizle haber merkezini bilgilendirdim. Biz önümüzde ya da yolda herhangi bir kimseyi kesinlikle görmedik. Görüş açısı son derece sınırlıydı” dedi. Araçta bulunan diğer iki polis de aynı yönde ifade verdi.


YARALI HALDE ÜZERİ ARANMIŞ

Aracın hemen arkasında bulunan ‘Shortland 45’ kodlu zırhlı araçta görevli polis de Öner’in önlerinde yattığını görünce araçtan inip yanına gittiklerini anlatarak, şöyle devam etti:
“Yerde yatan kişi hareketsiz duruyordu. Silah veya patlayıcı olup olmadığını kontrol etmek istedik. Bu sırada yerden kalkmaya çalıştı. Bize ‘Bırakın, gideceğim’ dedi. Biz ambulans istemiştik. Birkaç dakika geçmesine rağmen gelmemişti. Ambulansın gelmesinin tehlikeli olabileceğini düşünüp yaralı şahsın kollarına girerek aracın arka kısmına bindirdik. Polis merkezine hareket ettik. Haber merkezine ambulansın polis merkezine gelmesini söyledik. Yaralı şahsın durumu çok ağır görünmüyordu. Kendisini bırakmamızı söylüyordu. Elinde inşaat eldiveni vardı. Eldivenler ıslaktı ve yakıt kokuyordu. Ceplerinde el feneri, bantla birbirine bağlanmış şekilde patlayıcı fitil ve bataryası ayrı olarak cep telefonu çıktı. Sedye ile ambulansa bindirdiler. Durumu yolda birden ağırlaştı. Gözleri kaymaya başladı. Hemşire hastanın ağırlaştığını, ex olmak (ölmek) üzere olduğunu söyledi. Hastaneye geldikten 20 dakika sonra kalp masajı uygulandı, kurtarılamadı.” Araçta görevli üç polis de Öner’e öndeki zırlı aracıp çarpıp çarpmadığına dair bir görgü ya da bilgilerinin olmadığını söyledi. Fakat Diyarbakır Emniyeti Elektronik Şube Müdürlüğü’nde Telsiz Operatörü 275376 sicil no’lu polis, 75 no’lu aracın 26. Sokak’a girdiğinde “bir şahsın bir şeyin altında kaldığı” yönünde anons geçtiğini kaydetti.


TANIKLAR: ÇARPIP SÜRÜKLEDİ 
Bu arada Levent Çartay ve Yılmaz Dağ adlı iki de tanık dinlendi. Çartay, 26. Sokak’taki bir binanın altıncı katında oturduğunu vurgulayarak, Öner’e zırhlı aracın çarptığını iddia etti. Çartay, “ Çocuk araç kendisine üç metre mesafe kalınca geriye döndü. Ellerini kaldırdı, akrep durmadı. Tam önü ile Şahin’e çarptı. Sürükleyerek 15-20 metre aşağıya götürdü. Araç yoluna devam etti” dedi. Arkadaki araçtan inenlerden birinin silahı Öner’e doğrultarak, “A... k... çocuğu sen daha ölmedin mi?” dediğini savunan Çartay, vatandaşların “Bakacağınıza hastaneye götürün” şeklindeki itirazına “Konuşacağına gel sen götür” diye karşılık verdiklerini iddia etti. Aynı sokakta manav işleten Yılmaz Dağ da çarpmanın üç metre önünde gerçekleştiğini, Öner’in 15 metre sürüklendikten sonra aracın sol arka tarafından kanlar içinde çıktığını savundu. Polisler Öner’e küfretme iddiasını yalanladı. Öte yandan Diyarbakır İnsan Hakları Derneği, şüphelilerin tanık olarak dinlenmesine itiraz edeceklerini, bu uygulamanın hukuk dışı olduğunu ifade etti.


  http://www.radikal.com.tr/112438111243818

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adalet - eymen.07

  gizli tanık sıfatıyla lise öğrencisi gülsüm koç'a müebbet verildi bu olayda ise tanıklar belli ve daha fazla. hadi bakalım bu olaydaki adalet nasıl olacak

  ... - AENCÜ

  "Ölen Pkk'liye ağlamayan insan değildir" diye vicdan gösterisi yapan emniyet müdürü nerde? Vicdanlı müdür bunların yaşanmasına izin veriyorsa, diğerlerini varın siz düşünün.

  KİN VE NEFRETİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI - m.rozbilen

  Kin ve nefret son bulmadıkça,insanım diyenin yüreğine merhamet duygusu yerleşmedikçe,inandığı değerlerin ve inancının buyruklarına itaat edilmedikçe panzerle insan ezme gibi benzer olayların biteceğini sanmak hayaldır.Bu duyguları taşıyanlar da hastadır.Hükümet, çözümden evvel kin ve nefret duygularıyla mücadele etmeli,özellikle güvenlik kuvvetlerini eğitmeli,caydırıcı önlemler yaptırımlar uygulamalıdır.

  ozur - Fidel Cinar

  bari haberi verirken bir ozur hala bomba suphelisi haberini yaymaya dogudaki butun gencleri potansiyel supheli gozu ile bakiyorsunuz. nerde o emniyet mudurlleri vali bir ozur belki bu halkin gonlunu alir. sonradan aglamaya gerek yok.

  radikal de bombacı demişti - ozgur1212

  ilk gün "özgür basın" dışında tüm medya bombacı olarak vermişti.. Radikal de öyle..

  Bizi yönetenler - erdal mirza

  Bu olayda yetkililerin verdikleri beyanları hatırlayanınız var mı?Bu vahşetin sorumluları başta vali,emniyet müdürü ve çocuğu katledenler yerlerinde.Diyarbakır Emniyet Müdürü 8 mart nedeniyle afiş astırmış.Emrindeki polislerin katlettiği çocuğun annesinin kız kardeşlerinin gününü kutluyor besbelli!Ah güzel ülkem ah!..İşte bizi yönetenler,can güvenliğimizi sağlayanlar...

  İlk günden biliyorduk. - cennetkursunu

  İlk günden biliyorduk çünkü bir vatandaş olarak bir de adı gibi özgür olan Özgür Gündem'e baktık. Söz konusu tanıklar ilk günde bunu söylediler. Haberde yer verilmeyen önemli bir ayrıntıyı da Gündem'den aktaralım: Daha sonra gelen başka zırhlı araç ile hastane yerine karakola götürülüyor. Karakolda 30 dakika sonra ambulans çağrılıyor. Ambulansın karakoldan aldığına dair tutanağı da 30 dakikalık süreci doğruluyor. ayrıca parmak izleri alınmış. Panzerin çarptığı kesindir. Soru şu: Neden karakola getirildi. Karakolda ne yapıldı. Karakolda o günkü görüntüler alındımı. Görüntülerde ne var. Ayrıca ortada bir ölüm varken olayda bire bir her ne şekilde olursa olsun rol almış olanlar neden 'tanık' olarak ifadeleri alınıyor. Vali'nin 'elinde bomba patladı' açıklamasını nereye saklayacağız?