Tanımlanamayan yüzen nesne: 1 Türkiye: 0

Tanımlanamayan yüzen nesne: 1 Türkiye: 0
Tanımlanamayan yüzen nesne: 1 Türkiye: 0
Armatör Kahraman Sadıkoğlu'nun 10 yıldan beri Göcek koylarında demirli olarak duran My Fantasy adlı denizkondusu dün denetlendi, ama ceza kesilemedi.Görenlerin ‘Kıyıya iple bağlı 800 metrekarelik villa’ diye tarif ettiği ‘dubleks’ yatla ilgili son haberler üzerine Muğla Valiliği, Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden yatı denetlemelerini istemişti. Denetim dün yapıldı.
Muğla Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Şahin, “Denetledik. Gürültü çıkarmıyor ve denize atık salmıyor. Yüzer ev tamamen boş. Sadece bir kaptan var. Çevre kanunları yetersiz kalıyor. Denizcilik Müsteşarlığı bu konuda denetim yapmalı” dedi.
Yani valilik topu Denizcilik Müsteşarlığı’na attı. Müsteşarlığın ise bağlandığı koyları adeta parselleyen denizkonduya, 2008’de ‘toplam’ 10 bin lira ceza kestiği anlaşıldı.

1999’dan beri yüzüyor!
My Fantasy adı verilen ‘dubleks villa’, 1999’da suya indirildi. Duba yat belgesiyle Sarsala Koyu’na demirledi. Sadıkoğlu üzerinde helikopter pisti de bulunan My Fantasy’de yıllarca magazin dünyasının simalarını ağırladı. Hem burada yapılan partiler hem de şikayetler defalarca haber oldu.
Tepkiler üzerine 16 Ekim 2008 tarihinde denizkondu için ‘sergi gösteri gemisi’ belgesi çıkarıldı. Böylece denizkondu artık kâğıt üzerinde de olsa resmen ‘gemi’ oldu. Gemi belgelerini tamamlaması, demirlediği koylardan da bir süre sonra ‘demir alması’ gerekecekti. Geçen ay Sarsala’dan Göcek Adası’na çekildi. Bu kez “Gemide arıza var, parça bekliyoruz” denilerek bekletilmeye başlandı. Ancak 13-14 Haziran’da Çevre Bakanı Eroğlu’nun Göcek’te incelemelerde bulunacağı öğrenilince göz önünden kaldırılıp Mopak Limanı’na çekildi.
Peki son durum? KS Denizcilik Limited Şirketi yetkilisi Denizcilik Müsteşarlığı’nca verilen tonilato belgesi ve gemi tasdiknamesine istinaden denize elverişlilik belgesi almak üzere başvurduklarını söyledi. Bunun için de ‘gemi’nin karaya çıkarılması gerektiğini hatırlatan şirket yetkilisi “Çekek yeri arıyoruz” dedi. (aa, dha)