Tank sesine tutuklama

Tank sesine tutuklama
Tank sesine tutuklama
"Bin yıl sürecek" denilen '28 Şubat'ın 16'ncı yıldönümünde, Sincan'da tankların yürütülmesinden sorumlu tutulan emekli komutan Ceylanoğlu cezaevine yolllandı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Tarihe ‘post-modern darbe’ olarak geçen ‘28 Şubat’ın 16. yıldönümünde Sincan’da tankları yürüten komutan olarak bilinen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu ile darbe toplantılarına katıldığı öne sürülen emekli Tümgeneral Yücel Özsır tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildi. Tutuklama kararında Ceylanoğlu’nun ‘korku ve baskı’ yaratmak amacıyla tankları yürüttüğünün altı çizildi.
28 Şubat sürecine ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında, TMK 10. madde ile görevli Ankara 2 No’lu Hâkimliği, Ceylanoğlu ve Özsır’ın tutuklanmasına karar verirken, Emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar, Muvazzaf Albay Mehmet Cumhur Yatıkkaya ve eski Harp Akademileri Komutanı Arslan Güner’in adli kontrol hükümleri uygulanarak tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

‘TSK’nın silahlı gücüyle baskı ve korku yaratıldı’

Ceylanoğlu’nun tutuklamasına Genelkurmay Başkanlığı’nca gönderilen ceride kayıtları etkili oldu. Ceridede 4 Şubat 1997 tarihinde Ankara–Etimesgut- Yenikent Akıncılar istikametinde 18 tank, 19 muhtelif zırhlı askeri araç, 8 subay, 11 astsubay, 92 erbaş ve erin Genel Savunma Planı uygulaması tatbikatına çıkartıldığının altı çizildi.
Kararda, “Sincan ilçesinde şüphelinin talimatı ve katılımı ile 4 Şubat 1997 tarihinde tanklar yürütülerek atılı suçun eylemsel boyutunun önemli bir kısmının gerçekleştirildiği, TSK’nın silahlı gücünün kamuoyunda korku ve baskı sağlamak amacıyla kullanıldığı, atılı suça etkili şekilde katıldığı anlaşılmıştır” denildi.
Emekli Tümgeneral Özsır’ın tutuklanmasına 7 Nisan 1997’de yapılan darbe toplantısında yaptığı konuşma etkili oldu. Özsır savunmasında toplantıya katılmadığını iddia etti. Soruşturma dosyasında yer alan belgelere göre ise Özsır Hava Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanı sıfatıyla katıldığı toplantıda “28 Şubat kararlarının uygulanması için yazılı muhtıra verelim” dedi.

‘Tanklar giderken izinliydim, dönerken de verilen emre uydum’

Hâkimlik sorgusunda tankların yürütülmesini detaylarıyla anlatan Erdal Ceylanoğlu “Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Hükümete karşı bir eylem gerçekleştirmedim. Tankların yürütülmesi olayının başlangıcında ben izinliydim. Dönüş aşamasında vazife aldım ve dönüşü emir ve komuta zincirinde bana verilen emre göre gerçekleştirdim” dedi.
Ceylanoğlu, savcılık sorgusunda ise kendisine gösterilen birçok belgeyi ilk kez burada gördüğünü belirterek “Ben BÇG içinde yer almadım. Demokrasiye, seçilmiş insanların seçimle görevden gitmesine inanan bir kişiyim. 28 Şubat döneminde bir darbe düşünüldüğünü veya yapılacağını düşünmüyorum” diye konuştu.
Tutuksuz Güner’in ise darbe toplantısına katılmadığını belirterek “Batı Çalışma Grubu’nun bana sorulan eylemlerini insan hakları, demokrasi ve millet iradesinin üstünlüğüne uygun bulunması mümkün olmayan düşünceler olarak değerlendiriyorum” dediği öğrenildi.