Tank üstü kepçe mucizesi

Karadeniz turizminin önemli adreslerinden Uzungöl, eski görünümüne kavuşuyor. Çamur ve sazlıklar nedeniyle küçülen göl, iki yakıt tankının üzerine yerleştirilerek yüzdürülen iş makineleriyle temizlendi ve eski büyüklüğüne erişti.
Haber: HAKAN DEĞİRMENCİ / Arşivi

TRABZON - Karadeniz turizminin önemli adreslerinden Uzungöl, eski görünümüne kavuşuyor. Çamur ve sazlıklar nedeniyle küçülen göl, iki yakıt tankının üzerine yerleştirilerek yüzdürülen iş makineleriyle temizlendi ve eski büyüklüğüne erişti.
Trabzon'un Çaykara ilçesinde bulunan 200 bin metrekarelik göl, kirlenme ve sazlıklar nedeniyle 125 bin metrekareye kadar düşmüştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve DSİ 22'nci Bölge Müdürlüğü, geçen yıl ekim ayında 15 kişilik ekiple bölgede temizlik çalışmasına başladı.
İş makineleriyle Uzungöl'den 100 bin metreküp balçık çıkardı. Göl sazlıklardan arındırılarak tüm çevresi 4 metre derinliğe kadar açıldı. Gölün 75 bin metrekaresi temizlendi. Yetkililer, gölün bu müdahale sayesinde kurtulduğunu belirterek, şunları söyledi: "Gerek dipte yığılan balçık, gerekse üst bölümdeki sazlıklar Uzungöl'ü bitirebilirdi. Çünkü dip kesimde bir yoğunluk ve hareketsizlik, üstte de alan daralması sözkonusuydu. Tokat ve Samsun'dan getirtilen dört iş makinesiyle en sığ yerler dört metreye kadar temizlenirken, yüzeyde de alan açıldı. Uzungöl bataklığa dönüşebilirdi. Bu da hem burada yaşayan canlıların tükenmesi, hem de turizm beldesinin bu kimliğinin yok olmasına sebep olurdu."
Balçık da kullanılıyor
Uzungöl'ün beldenin can damarı olduğunu vurgulayan Uzungöl Belediye Başkanı Nuri Alibeyoğlu da "Tabandan çıkarılan çamur gölün karşı yamacındaki boş alana dökülüyor. Balçık, spor ve oyun alanlarında altyapı malzemesi olarak kullanılıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7358057358050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.