Tanker katliamı Cizre'yi ayağa kaldırdı

Tanker katliamı Cizre'yi ayağa kaldırdı
Tanker katliamı Cizre'yi ayağa kaldırdı
Cizre'de freni boşalan tanker 8 araca ve 15 işyerine çarptı. 4 kişinin öldüğü 13 kişinin yaralandığı kazaya tepki gösterenleri polis havaya ateş açarak dağıttı. Eylemciler tekrar toplanarak Şırnak Valisi'ni istifaya davet etti


Ramazan İMRAĞ

ŞIRNAK - Cizre İlçesi'nde freni boşalan fuil- oil yüklü bir tankerin çarptığı 4 kişi ölürken, 3'ü ağır 13 kişi yaralandı. Daha önce aynı yerde kazaların meydana geldiği ve önlem alınmadığı ileri süren öfkeli grup polis tarafından havaya ateş açılarak dağıtıldı.
Kaza, İdil Yolu'nda meydana geldi. Cizre'ye giden Abdurrahim Balaman yönetimindeki fuil- oil yüklü tankerin fren sistemi, saat 15.30 sıralarında Cizre Tank Taburu'nun bulunduğu yokuşta boşaldı. Kontrolden çıkan tanker, yaklaşık 300 metre boyuncu park halindeki 8 araç ve 15 işyerine çarptıktan sonra Karayolları Şube Şefliği önünde durabildi. Kazada, ilk belirlemelere göre Özgür Tekin, Ramazan Kalkan, İzzettin Ören ve kimliği tespit edilemeyen 4 kişi ölürken, 3'ü ağır 13 kişi yaralandı. Yaralılar Cizre Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kazada ölenlerin isimleri şöyle: Ramazan Kalkan, İzettin Ürün, Ömer Tekin ve İlyas Isırgan.

Tankerin çarptığı elektrik trafosunu devrilince Cizre’nin bazı kesimlerinde elektrikler de kesildi. Kaza ardından gelen ve müdahale eden polisler ile çevrede bulunanlar arasında gerginlik oldu. Daha öncede aynı yerde benzeri kazaların meydana geldiğini ve önlem alanmadığını söyleyen grup öfkeli kişilerin tepki gösterildiği polislere taş attı. Bunu üzerine polis halkı dağıtmak için havaya ateş açmak zorunda kaldı. Öfkeli vatandaşlar daha sonra dağıldı.

GERGİNLİK YENİDEN BAŞLADI 

Polisin havaya ateş açmasıyla dağılan öfkeli grup yeniden kaza yerinde toplandı. Şırnak Valisi Ali Yerlikaya'yı önlem almamakla suçlayan gruptakiler istifaya davet etti. Öfkeli grubun eylemi yasa dışı gösteriye dönüşünce polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Ara sokaklara kaçan göstericiler buradan polise taşlı saldırıda bulundu.
Polis, kaza bölgesini çembere alırken, Cizre-İdil karayoluna da trafiğe kapattı. Cadde üzerinde bulunan işyerleri sahipleri kepenklerini kapatırken, ara sokaklardaki göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşandı. (dha)