Tanker şoförü 13.5 yıl ceza aldı

Kartal'da şubat ayında dokuz kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili davada tanker sürücüsü Cavit Karakaş 13 yıl dört ay hapis cezası verildi.

İSTANBUL - Kartal'da şubat ayında dokuz kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili davada tanker sürücüsü Cavit Karakaş 13 yıl dört ay hapis cezası verildi. Üst sınırdan verilen ceza, 'bilinçli taksir' maddesi dikkate alınarak ceza üçte bir artırıldı.
Kartal 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında yargıç Servet Kartal, kazada sekizde sekiz kusurlu olduğunu belirttiği sanığı önce
'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek' suçundan kanunun öngördüğü üst sınır olan 10 yıl hapis ve 445 milyon 500 bin lira ağır para cezasına çarptırdı. Karakaş'ın 30 kilometre hızla gitmesi gerekirken buna uymadığını, girmemesi gereken yere girdiğini ve bu nedenle 'neticeyi öngörmüş olduğunu' belirten Kartal, cezayı 13 yıl dört ay hapis ve 594 milyon lira ağır para cezasına çevirdi. Geçen yıl TCK'nın 45. maddesine 'Failin öngördüğü neticeyi istememesine rağmen neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır; bu halde ceza üçte bir oranında artırılır' fıkrası eklenmişti.