Tankerin çaldığı hayatlar

Kartal'ın en işlek bölgelerinden Kartal Meydanı, önceki gün saat 15.15'i gösterirken her günkü gibiydi...
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Kartal'ın en işlek bölgelerinden Kartal Meydanı, önceki gün saat 15.15'i gösterirken her günkü gibiydi... Cıvıl cıvıl Spor Caddesi'ndeki yokuştan inen mazot yüklü tanker hariç. Freni patlayan aracın şoförü Cahit Karakaş paniğe kapılmıştı.
Tankerin ilerlediği caddede kırmızı ışık yandı. Duran araçlardan biri lacivert Peugeot'ydu. Direksiyonda 35 yaşındaki Nilüfer Kıranel, yanında 15 yaşındaki kızı Müge vardı. Anne, Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu'nda sekizinci sınıf öğrencisi kızını, saat 14.30'da okuldan almıştı.
Alışveriş yapmaya karar vermişlerdi. Genç anne, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin İşletme Bölümü'nü bitirmişti. Ancak çalışmıyordu. Elektronik mühendisi eşi Akın Kıranel'in bir firması vardı, kazancı ailesine yetiyordu. Büyük gürültüyle irkildiler.
Taziyeye gidiyorlardı
Anne-kızın yakınındaki mavi Hyundai de yeşil ışığı bekliyordu. Direksiyonda 64 yaşındaki Atilla Gürsel, yanında emekli öğretmen eşi Yıldız Gürsel oturuyordu. Atilla Gürsel de emekli albaydı. 15 yıl önce emekli olduktan sonra sigorta eksperliğine başlamıştı. Üç erkek çocuğuna sigorta eksperliğini öğretmişti, birlikte çalışıyorlardı. Atilla Gürsel, yeni otomobiliyle yarım saat önce eşini Yakacık'ta evden almış, bir komşularının ailesine taziyeye gidiyorlardı. Otomobillerin arkasında bir alev topunun yükseldiğini, otomobil parçalarının etrafa saçıldığını gördüler.
Spor Caddesi'nin kavşağında bir karı-koca otomobilden iniyordu. 44 yaşındaki İsmail Nazif Beyazıtoğlu ve 40 yaşındaki eşi Ömür Beyazıtoğlu. Ömür Beyazıtoğlu otomobili kullanan erkek kardeşi Fahri Türk'le vedalaşıyordu. Karşıdaki sigorta acentesinde çalışan çiftin iki çocuğu vardı. Büyüğü Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde öğrenciydi.
Freni boşalmadan az önce tankerin önünde bir taksi vardı. 33 yaşındaki üç çocuk babası şoför Halil Latif, müşterisini bırakmış, durağa gelmek üzereydi. 20 Kasım 2003'te Levent'teki HSBC Bankası'nın önündeki patlama sırasında amcasının kızı Firdevs'i kaybeden Halil Latif, dikiz aynasından hızla gelen tankeri gördü.
20 yaşındaki Sabri Gürçay ise kaldırımda yürüyordu. Maltepe'den aldığı cep telefonlarını, çalıştığı cep telefonu bayisine götürüyordu. Minibüsten Kartal Meydanı'nda inmişti. Kısa süre önce bağlı bulunduğu askerlik şubesine, için müracaat etmiş, ancak kilo eksiği nedeniyle kabul edilmemişti. Kilo alıp, askere gitmeyi planlıyordu.
Sabri Gürçay'ın yakınında yürüyenlerden biri de 40 yaşındaki Erdoğan Karakaş'tı. İnşaatlarda boyacılık yapıyor ancak bir süredir iş bulamıyordu.
Cebinden bir kâğıt parçası çıktı: Hayat bir gemi/Yoktur dümeni...
Araçtan indiler...
40 tonluk tankerin ilk hedefi, Halil Latif'in taksisi oldu. Aracın LPG deposu infilak etti. Bir türlü durdurulamayan tankerin çarptığı araçlar sağa sola savrulurken kaldırımda ilerleyen Sabri Gürçay ile Erdoğan Karakaş, çarpma ve patlamanın etkisiyle hayatlarını yitirdi. Gürsel çifti ve ana-kız Kıraneller, otomobillerinin içinde öldü. Fahri Türk tankerin sürüklediği aracın 'sunroof'undan çıktı. Ama araçtan yeni inen ablası Ömür ve eniştesi İsmail'in kaçmaya vakti olmamıştı.