Tankut Öktem herkesi üzdü

Öktem, kaza kurbanı oldu.


'Anıtların efendisi'ydi

Yaklaşık 100 şehitliğin 90'ı, dünyanın en yüksek üçüncü anıtı olan Manisa'daki Kuvayi Milliye, Çanakkale'de Yaralı Asker, onun işiydi... Trafik kurbanı Prof. Tankut Öktem, bir anıt sanatçısıydı.

İSTANBUL - Yaklaşık 100 şehitliğin 90'ı, dünyanın en yüksek üçüncü anıtı olan Manisa'daki Kuvayi Milliye, Ankara'da Harbiyeli Şehitler, Zonguldak'ta Maden İşçileri, Magosa'da Büyük Özgürlük, Çanakkale'de Yaralı Asker... Prof. Dr. Tankut Öktem, Türkiye'nin birçok kentine anıtlar ve heykeller dikti. Son çabası, Çanakkale şehitleri, Kurtuluş Savaşı'nda Burhaniyeli kahramanlar ve ölümünden çok etkilendiği müzisyen Barış Akarsu'nun heykel ve anıtlarıydı. 67 yaşındaki Öktem, bu heykelleri bitiremeden, trafik kazasına kurban gitti.
Prof. Dr. Tankut Öktem, önceki gün kızı Oylum Öktem'in moda tasarımcısı olduğu, Nişantaşı'ndaki İstanbul Moda Akademisi'nin açılışına, eşi Semra Öktem ve kızı Pınar Doğan'la birlikte katıldı. Açılış sonrası eşi ve kızıyla, "Evinize ben bırakayım" diyen asistanı Kadir Özyalçın'ın aracına bindi. Araçta, Özyalçın'ın eşi Canan da vardı. Gece saat 23.00 sıralarıydı. Boğaziçi Köprüsü'nden Kadıköy yönüne giderken, Otosan yol ayrımına geldiklerinde, önlerindeki kamyon girmesi gereken sapağı kaçırınca aniden durdu. Kamyona önce bir otomobil çarptı. Bu sırada bir ticari taksi, başka bir otomobile çarptı. Özyalçın, bu araçlara çarpmamak için direksiyon kırınca önce kamyona, ardından da bariyerlere vurdu. Prof. Öktem ölürken, beyin kanaması geçiren eşi Semra Öktem, Kozyatağı Acıbadem Hastanesi'ne kaldırıldı. Öktem'in kızı ile Canan Özyalçın hafif yaralandı.
Aslında mimar olacaktı
Öktem, 1940 yılında Konya'da, Türkiye'nin ilk kadın veterineri olan bir annenin oğlu olarak doğdu. Mimarlık Fakültesi'ne kaydolmak için bindikleri otobüs, şimdi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu önünde bozulunca, okul kapısında gençleri gördü ve etkilenerek sınavlara girdi, kazandı. Önce seramikçiydi, daha sonra heykele yöneldi. Üçüncü sınıfta 'Dünya Genç Heykeltıraşlar Yarışması'nda birinci oldu. 1966'da asistan, dört yıl sonra öğretim üyesiydi. Okul, Marmara Üniversitesi'ne dönüşünce 'heykel' bölümünü kurdu. 1999'da 'Devlet Sanatçılığı'na seçildi.
Öktem'i bu ödüle taşıyan geçmişi, anıtsal heykellere ağırlık verdiği 1973'ten sonrasına dayanıyor. Ökten, bu tarihten sonra 'kahramanlıklar sonucunda kurulan Cumhuriyet'in öykülerini gelecek nesillere aktarma' yolunda yürüdü. Böylece dünyada belki de en çok heykel yapan sanatçılardan biri oldu. Çalışmaları, ünlü haber dergisi TIME'ın kapağına da taşındı. Silahlı Kuvvetler'e, okullara ve hastanelere ücretsiz heykel yaptı. 18'e yakın ilin meydanındaki Cumhuriyet anıtlarına imza attı. Manisa'da 63 metrelik, dünyanın en yüksek üçüncü anıtı olan 'Kuvayi Milliye' kendisine aitti. Kara Harp Okulu'na yaptığı, üzerinde 700 figürün bulunduğu 'Harbiyeli Şehitler' anıtı üniversitelerde ders olarak gösteriliyor. Türkiye'deki 100'e yakın şehitliğin yaklaşık 90'ı da Öktem imzasını taşıyordu. Libya ve Kore'de de anıt dikti.
Öktem'in üç projesi vardı ki, bitirmeye ömrü yetmedi. Son günlerinde Çanakkale Eceabat için 'Tarihe Saygı Heykeli'ne yoğunlaştı. Heykel, 18 Mart 2008'e yetişecekti. Burhaniye'ye yapılacak üç bölümlük 'Anıtlar Topluluğu' üzerinde de çalışıyordu. Türklerle Rumların KKTC'de birlikte yaşadığı Dipkarpaz'a 'Atlı Atatürk' adlı anıtı yaptı. Anıtı, hava muhalefeti nedeniyle feribot gelmeyince teslim edilemedi.
Öktem 29 Haziran'da trafik kazasında ölen müzisyen Barış Akarsu'nun heykelini de bitirmek üzereydi. Atölyesinde, bir süre ara verdiği heykel, bu yaz Amasra'ya konulacaktı.
Atlasjet uçağı Isparta'da düşünce bölgeye yapılması düşünülen anıt için vasiyet gibi bir tarif vermişti: "Ben olsam o tepeye çok uzaklardan görülebilecek bir uçak kanadı diker, ucuna ışık koyar, üzerine de ölen insanlarımızın yüzlerini resmederim."
Kırgın bir devlet sanatçısı
Aslında Öktem, kırgın öldü. Bir gün önce AA'ya verdiği son demecinde Küçükkumla'daki atölyesinin geçen yıl yandığını belirtip şöyle demişti:
"Atölyem yanınca devletin çeşitli kademelerinden geçmiş olsun dileği bekledim, kimsenin aklına gelmedi. "
Öktem, bugün saat 11.00'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yapılacak törenin ardından ikindi vakti Üsküdar'daki Selimiye Camisi'nden uğurlanacak.
Sürücü, önce ceza yemiş
Kamyon sürücüsü Seydi Aydoğmuş ise tutuklandı. İfadesine göre sürücü yanlışlıkla Boğaziçi Köprüsü yoluna girdi. Burada kendisini durduran trafik polisleri 52 YTL ceza kesti. Polisler kendisine gideceği yönü tarif etti, ancak o yine yanlış yola saptı ve durunca da kaza yaşandı.