Tanör protestosu

TÜSİAD'a yazdığı raporun telif bedelini döner sermaye ile paylaşmadığı için YÖK'e Prof. Bülent Tanör'ün 'meslekten men' edilmesini öneren İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'na karşı öğretim üyelerinin tepkisi büyüyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - TÜSİAD'a yazdığı raporun telif bedelini döner sermaye ile paylaşmadığı için YÖK'e Prof. Bülent Tanör'ün 'meslekten men' edilmesini öneren İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'na karşı öğretim üyelerinin tepkisi büyüyor.
Öğretim üyeleri rektörlük seçiminde Alemdaroğlu'nu öğrencilerle birlikte protesto edecek. Hakkında 'olumsuz sicil' raporu hazırlanan Prof. Mesut Parlak
ise Alemdaroğlu'nun karşısına rektör adayı olarak çıkacak. Alemdaroğlu yönetimindeki
İÜ Rektörlüğü'nce haklarında 'olumsuz sicil' raporları düzenlenen öğretim üyeleri, rektörlük seçimine kadar üniversitede 'olup bitenleri' özel toplantılarla Türkiye'nin gündemine taşıyacak. Öğretim üyelerinin hedefi, 'özgür ve özerk üniversite' arayışlarını toplumda yeniden alevlendirmek.
Hakkında 'olumsuz sicil' raporu düzenlenmesine karşın "Üniversitenin geleceği için çalışmaktan vazgeçmeyeceğim" diyen Prof. Parlak, aralıkta 'rektör adayı' olarak Alemdaroğlu'nun karşısına çıkacak. Parlak, "Seçimi bu kez hukuk kazanacak" derken, olumsuz sicil raporlu diğer öğretim üyeleri Bülent Tanör, Hüseyin Hatemi, Şefik Dursun, Tahsin Yeşildere ve Reşat Apak seçimde Parlak'ın alacağına inanıyor.
Tanör, YÖK'ten kendi lehinde 'sürpriz' bir karar çıkmayacağını belirtirken, aleyhte karara karşı Danıştay'a dava açacağını söyledi. Tanör, 'olumsuz sicil'lere karşı alınan yürütmeyi durdurma kararlarının ardından Alemdaroğlu'nun 'meslekten men' cezasını gündeme getirdiğini belirtirken,
"İğrenç bir kanunsuzluk oynanıyor" dedi.
'Vazgeçmek yok'
Tanör, üniversitedeki 'keyfiliklere' göz yummadıkları için rahatsız edildiklerini belirterek, "Ben, üniversite olaylarının ilk başladığı gün olarak bilinen 28 Nisan çocuğuyum. Haksızlığa ve kanunsuzluklara karşı çıkmaktan vazgeçmem" diye konuştu.