Tanör'e hileli ihraç oyunu

İhracı istenen Prof. Bülent Tanör hakkında karar yetkisi YÖK Genel Kurulu'ndan alındı, Yürütme Kurulu'na verildi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - TÜSİAD'a rapor yazdığı için
İstanbul Üniversitesi yönetimince 'istenmeyen
adam' ilan edilen Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Bülent Tanör, YÖK'ün de 'kara listesi'ne girdi. Tanör'e 'meslekten men' cezası vermek isteyen YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün, cezanın Genel Kurul'da tartışılmaması için 'cezada son karar' yetkisini YÖK Yürütme Kurulu'na devrettiği ortaya çıktı. Genel Kurul üyesi Prof. Aysel Çelikel, "Tanör Hoca'yı konuşmamamız için her şeyi yaptılar. Yürütme kurulu, disiplin kurulu gibi çalışacak" dedi.
YÖK Yürütme Kurulu, 'Yüksek Disiplin Kurulu' sıfatıyla, İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun önerisi doğrultusunda Prof. Bülent Tanör'e 'meslekten men' cezası verilip verilmeyeceğini kararlaştıracak. Disiplin kurulu sıfatıyla yalnızca YÖK Genel Kurulu'nun çalışabileceğini belirten Prof. Aysel Çelikel, "Genel kurulda dekan ve rektörler hakkındaki cezalar konuşuluyormuş. Ceza alan çok öğretim üyesi olduğu için, bunlarla ayda bir kez toplanan genel kurulun ilgilenmesi gereksiz görülmüş ve yetki yürütme kuruluna devredilmiş. Böyle açıklandı, karşı çıkıp yetki istedik ama YÖK bildiğini okuyor" diye konuştu.
Destek eylemleri
26 Eylül'deki toplantı öncesi Öğretim Üyeleri Derneği ile Öğretim Üyeleri Sendikası, "Tanör'e destek-özerk üniversite" sloganıyla eylem yapacak.
TÜSİAD'a yazdığı 'Türkiye'de Demokratik Standartların Yükseltilmesi' başlıklı rapor karşılığı para almak ve bundan üniversiteyi haberdar etmemekle suçlanan Prof. Bülent Tanör, YÖK'e gönderdiği yazılı savunmasında
"Yasadışı bir iş yapmadım" dedi. Gürüz, "Ben de yazdım ama telif ücreti almadım. Tanör'ün yönetimin bilgisi dışında telif karşılığı rapor hazırlaması soruşturma konusu olmuştur. Çünkü 1.5 milyarlık telifin bir kısmı, yasalar gereği üniversite döner sermayesine aktarılması gerekirken aktarılmamıştır" diye konuştu.