'Tanrı Türkiye'yi korusun'

ABD Başkanı George Bush, NATO zirvesinin son gününde, Galatasaray Üniversitesi'nde, Genişletilmiş Ortadoğu Projesi'ni (GOP) savunan bir konuşma yaptı.

İSTANBUL - ABD Başkanı George Bush, NATO zirvesinin son gününde, Galatasaray Üniversitesi'nde, Genişletilmiş Ortadoğu Projesi'ni (GOP) savunan bir konuşma yaptı. 500 kişilik bir dinleyici topluluğu tarafından ayakta alkışlarla karşılanan Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın 'Karışma' ikazına aldırmaksızın, ülkesinin Avrupa'yla Türkiye'nin
yapay sınırlarla ayrılmasını kabul etmeyeceğini söyledi.
'Atatürk'ün rüyası'
Bush, Türkiye'nin GOP'taki önemini şöyle dile getirdi: "Türkiye'nin başarısı Avrupa ve geniş Ortadoğu için hayati önemde. ABD, Avrupa'da uyuşmazlık kaynaklarını ortadan kaldırmak için hep daha geniş bir birlik olmasını arzuladı. Şimdi sizler süratle AB üyeliği kriterlerini yerine getiriyorsunuz. Atatürk Türkiye'yi güçlü bir biçimde diğer Avrupa devletleri arasında görmeyi arzuladı. Bu rüya işte bu nesil tarafından gerçekleştirilebilir. ABD, bir Avrupa gücü olan Türkiye'nin yerinin AB'de olduğuna inanıyor. Üyeliğiniz, İslam-Batı ilişkilerinin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacak. Türkiye'yi AB'ye almak, Avrupa'nın tek dinli kulüp olmadığını kanıtlayacak, uygarlıklar çatışması söyleminin modasının geçmesini sağlayacaktır. Yalta'da çizilip Avrupa'yı bölen yapay çizgiyi sildik. Amerika, Türkiye ile Avrupa'nın yapay sınır çizgisiyle ayrılmasını kabul etmeyecektir."
NATO'nun yeni amacını, 'gizli oluşan ve huzurlu semtlerimize aniden şiddet yağdıran yeni tür tehditleri önleme' diye niteleyen Bush, NATO'nun Avrupa ötesi tehditleri karşılamak için yeniden yapılandığını, Afganistan'da güvenliği sağladığını ve Irak güvenlik güçlerini eğitmeyi kabul ettiğini hatırlattı. İstanbul'da geniş Ortadoğu'da reform kararı alındığını belirten Bush, "Bölgede demokrasinin gerçekleştirilmesi herkesin zaferi olacaktır. Onları destekleyecek olan Türkiye ile ABD, daha da emniyetli olacaktır" dedi.
'PKK şiddeti'
Geniş Ortadoğu'nun zorbalık ve cinayet ile adalet ve huzur arasında tercih yapacağını söyleyen Bush, şöyle konuştu: "Siyasi aşırılık ile medeni değerler arasındaki mücadeleyi Irak ve İran'da görüyoruz. Türkiye'de de görüyoruz. PKK ateşkesi terk edip Türk halkına karşı tekrar şiddet uygulamaya başlıyor. Terörist caniler devlet hak eden Filistinlileri, davalarından geriye düşürüyor."
Bölgede istikrar adına zorbalığı mazur görmelerinin Batı'nın niyetlerine güvensizliği artırdığını belirten Bush, ama bunun kendi ülkelerinde kötülüğün büyümesi ve şiddetin yayılmasıyla sonuçlandığını gördüklerini söyledi. Irak demokrasisinin doğuşunun ise Ortadoğu'da reformlara umut vereceğini, Tahran ile Şam'a mesajlar göndereceğini anlatan Bush, Türkiye'ye GOP'ta demokratik ortak rolü nedeniyle teşekkür etti.
Okur ve Pamuk...
Türkiye'nin çoğunluğu Müslüman halkıyla laik bir demokrasi olduğunu vurgulayan Bush'un, diğer yandan dindarların doğru davranışları, aileye bağlılık, hukuka saygı, zayıflara merhamet gibi erdemleriyle demokrasiyi güçlendireceği mesajı dikkat çekti. Konuşmasına ABD'nin Türkiye'nin müttefiki olmaktan, kendisinin de Türkiye'yi ziyaret etmekten gurur duyduğuyla başlayan Bush, "Türkler ulusal yaşamımıza çok şey katmıştır" diyerek, Detroit Pistons'a NBA şampiyonluğu kazandıran Mehmet Okur'u örnek gösterdi.
Bush, sonlara doğru ise "Orhan Pamuk, İstanbul'un en iyi görünümünün Avrupa veya Asya yakasından değil, her iki yakayı birleştiren köprüden görüldüğünü söyler. Onun eserleri gibi Türkiye Cumhuriyeti de kültürler arası köprüler gibidir. Bu ülke insanları Pamuk'un da gözlediği gibi şunun farkında; önemli olan çatışma değil, diğer kıta ve kültürlerdeki insanların da aynen sizin gibi olduğunu idrak etmektir" dedi. ABD Başkanı, konuşmasını şöyle bitirdi: "Tanrı Türkiye'nin güzel halkını korusun, Amerikan halkını korumaya devam etsin."