Tanrıkulu: IŞİD'in 3'te biri Türkiye vatandaşı

Tanrıkulu: IŞİD'in 3'te biri Türkiye vatandaşı
Tanrıkulu: IŞİD'in 3'te biri Türkiye vatandaşı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, IŞİD'e karşı mücadelenin yetersiz olduğunu belirterek, "Türkiye lojistik merkezi oldu. Yabancı kaynaklara göre, IŞİD'in 3'te biri Türkiye vatandaşı. Savaş bitince mutlaka gelecekler domates ekmeyecekler" uyarısında bulundu.

RADİKAL - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hükümetin IŞİD politikasını eleştirdi. IŞİD konusundaki mücadelenin yetersiz olduğuna vurgu yapan Tanrıkulu, "Hükümetin IŞİD konusundaki duyarlılığı son 5,6 içinde oldu. Ondan önce yoktu. Türkiye lojistik merkezi oldu. Yabancı kaynaklara göre, IŞİD'in  3'te biri Türkiye vatandaşı. Savaş bitince mutlaka gelecekler domates ekmeyecekler. Gelecekler mutlaka. Hizbullah da bu şekilde örgütlenmedi mi? Düşmanımın düşmanı olarak görüldü. Faaliyet göstermeleri engellenmedi. Eylemler yaptılar birisi engellendi mi? Göz altına alındı mı?" diyerek tepki gösterdi.

Tanrıkulu, Haber Türk'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile terör konusunda görüşmesi ve sonrasında Kılıçdaroğlu'nun yaptığı basın açıklamasının eleştirilmesini değerlendirmesi istenen Tanrıkulu, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çankaya Köşkü'ne gitmeden önce görüşmeden sonra basın açıklaması yapacağını duyurdu zaten. Bu konudaki görüşünü paylaştı. Özel konuşmaları bizimle de paylaşmadı. Kiminle görüştüğünü  bile bize söylemedi. Biz soru sormayız paylaşmak isterse paylaşır. Basın toplantısına ilişkin özel hiç bir şeyi paylaşmadı. CHP Genel Başkanı gidip bilgi aldı. Davutoğlu büyük bir mahcubiyet ve aciziyet içinde. Bu olay 2 aylık bir olay değil. 13 yıldır iktidardasınız. 2 aylık hükümette olmadık. Gelin 4 yıllık bir hükümet kuralım dedik. Kaosa giden süreç, güvenmeyip yeniden seçime gitmeleri" dedi.


"SOKAKTA MHP İLE GÖRÜŞÜYORUZ BİRLİKTE FOTOĞRAF VERMEK İSTEMEMELERİ DOĞRU DEĞİL"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin terör konusundaki görüşme taleplerine verdiği olumsuz yanıtları değerlendirmesi istenen Tanrıkulu, "Siyaset birlikte fotoğraf vermektir. Konuşursunuz. Sokakta MHP ile görüşüyoruz. Beraber fotoğraf vermek istememeleri doğru değil" dedi.

"IŞİD'İN 3'TE BİRİ TÜRKİYE VATANDAŞI SAVAŞ BİTİNCE GELECEKLER DOMATES EKMEYECEKLER"

IŞİD konusundaki mücadelenin yetersiz olduğuna vurgu yapan Tanrıkulu, "Hükümetin IŞİD konusundaki duyarlılığı son 5,6 içinde oldu. Ondan önce yoktu. Türkiye lojistik merkezi oldu. Yabancı kaynaklara göre, IŞİD'in  3'te biri Türkiye vatandaşı. Savaş bitince mutlaka gelecekler domates ekmeyecekler. Gelecekler mutlaka. Hizbullah da bu şekilde örgütlenmedi mi? Düşmanımın düşmanı olarak görüldü. Faaliyet göstermeleri engellenmedi. Eylemler yaptılar birisi engellendi mi? Göz altına alındı mı?" diyerek tepki gösterdi.   

"ÜLKENİN BAŞBAKANI BÜYÜKELÇİLERDEN SONRA ANKARA'DAKİ PATLAMANIN OLDUĞU YERE GİDEBİLİYOR"

Tanrıkulu, "Bu ülkenin Başbakanı büyükelçilerden sonra Ankara'daki patlamanın olduğu yere gidebiliyor. Sadece A Haber’e haber vererek gidiyor. Olguları anlamayacak bir duruma getirilmiş durumda. Güçlü bir şekilde kaynaklarına inemiyorsunuz" dedi.

"MUHTEMELEN BÜYÜK MİTİNG OLMAZ"

Ankara'daki patlama nedeniyle mitinglerine ara verdiklerini yenileyen Tanrıkulu, "Cuma günü karar vereceğiz. Muhtemelen büyük miting olmaz. Hiç kimse karamsar olmasın inadına barış ve özgürlük diyeceğiz" dedi.
Hakime TORUN / DHA