Tapu çetesinden villa satın alan işadamı şokta

Tapu çetesinden villa satın alan işadamı şokta
Tapu çetesinden villa satın alan işadamı şokta

Hışım Villası?nın bahçesi cesede ulaşmak için didik didik edildi. FOTOĞRAF: MURAT PAKSOY / AA

Bahçesinde tapu çetesi tarafından kurbanlarından birinin cesedi aranan villa sahibi şokta: 'Villayı bir yıl önce almıştık. Şimdi yemek bile yiyemez hale geldik'
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Silivri’de, zengin kişileri kaçırıp gayrimenkullerine ve banka hesaplarına el koydukları öne sürülen gasp çetesinin bir kurbanı gömdükleri sanılan villadaki kazılar dün de sürdü. Hışım Villası’nda aranan kişi, işadamı Kemal Aydınyurt’un eşi 56 yaşındaki Gönül Aydınyurt. Aydınyurt beş yıl önce bir alışveriş merkezinden kaçırılmış, bir daha kendisinden haber alınamamıştı. İş makineleri ve uzman köpeklerle yürütülen aramalardan dün de sonuç alınamadı. Üç zanlıysa adliyeye sevk edildi.
Ali Rıza Hışım’a ait Hışım Villası’nın bahçesinde ve su kuyusundaki kazılar önceki gün başlamıştı.Önceki günkü kazılardan sonuç alınamayınca dün de villanın yanındaki evin bahçesi ve iki su kuyusunda kazı ve arama çalışması yürütüldü. 

Polis köpeği de arıyor
İtfaiye ilk olarak iki kuyunun sularını boşalttı. Ardından kuyular iş makineleri yardımıyla kazıldı. Kuyunun dibine ulaşılmaya çalışılırken, iş makinelerinin çıkardığı toprak, olay yeri inceleme ekiplerince eldivenlerle incelenerek delil bulunmaya çalışıldı.
İncelemelere ‘Zeytin’ isimli, kokuya duyarlı ve ceset bulmada uzman olduğu belirtilen polis köpeği de katıldı. Ancak, Radikal’in baskıya girdiği saatlere kadar herhangi bir sonuca ulaşılamadı.
Kazının yapıldığı Hışım Villası’nın sahibi Ali Rıza Hışım şaşkındı. Hışım, villayı bir yıl önce Ç.O. ve çetenin lideri suçlamasıyla sorgulanan Mustafa Bilge Akıncı’dan aldığını, o tarihten beri de bu kişilerle görüşmediklerini anlattı: “Bir kuyumcuya borç verdik, fakat kuyumcu ortalıktan kayboldu. Biz de alacağa karşılık bu villaya el koyduk. ‘Şimdi de satıyoruz, alır mısın’ dediler. Ben de satın aldım.”
Hışım, üç gün önce evlerine gelen Gasp Büro Amirliği ekiplerinin savcılık izniyle bahçede arama yapılacağını söyleyince şoka uğradıklarını vurguladı:
“Olayın bizimle hiç bir ilgisi yok. Böyle şeylerle işimiz olmaz. Duyduktan sonra yemek yiyemedik, evde kalamadık. Kazıların yapıldığı gün buradan ayrıldık.”

Üç zanlı adliyede
Bu arada çeteyle ilgili gözaltına alınan 10 kişiden yedisi öneki gün emniyetteki sorgusundan sonra serbest bırakılmıştı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlanan, örgüt lideri olduğu öne sürülen Mustafa Bilge Akıncı ile iki kişi sağlık kontrollerinin ardından Çatalca Adliyesi’ne gönderildi.