Tapu Kadastro'dan Kürtçe açılımı

Tapu Kadastro'dan Kürtçe açılımı
Tapu Kadastro'dan Kürtçe açılımı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde kadastro çalışması yapılan köylerin Kürtçe isimlerine de yer verildi.


Mukadder YARDIMCIEL

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi ’tkgm.gov.tr’ ardesinde, tüm illerdeki kadastro durumu tek tek ele alınırken, çalışmanın devam ettiği ve sona erdiği köylerin isimleriyle kadastronun kesinleştiği tarihlerlere yer veriliyor. Kadastro durumunu yansıtan tabloda, köy ve yerleşim birimlerinin yeni adlarının yanı sıra eski isimlerine de yer veriliyor.
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki yeni köy isimlerinin yanına daha önce Kürtçe olarak kullanılan isimlerin yer alması dikkat çekti. Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da yıllarca kullanılan Kürtçe köy isimleri de ‘eski adı’ hanesinde yer buldu. Ağrı'nın Diyadin İlçesi'ne bağlı yeni adı ‘Altınkilit’ olan köy, ‘Kurdi’ olan eski ismiyle yazıldı.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan bazı yer isimleri ise şöyle:
Ağrı'nın Diyadin İlçesi'ne bağlı ‘Akyolaç- Yezdo’, ‘Altınkilit- Kurdi’, ‘Aşağıdören- Aşağıbiligan’, ‘Aşağıkardeşli- Aşağıkörnevruz’, ‘Büvetli- Şikeft’, ‘Boyakan- Kürdikan’, ‘Burgulu- Koran’, ‘Batibeyli- Zifker.’ Kars'ın Digor İlçesi'ne bağlı ‘Derinöz- Evrek’, ‘Dolaylı- Mevrek’, ‘Mahirbey- Sinco.’ (dha)