Tapuda belgeli rüşvet operasyonu: 80 gözaltı

Antalya'da 20 tapu çalışanı ve emlakçılarla iş takipçilerinin aralarında olduğu 60 kişi rüşvet alıp vermekten gözaltına alındı.

ANTALYA - Antalya'da 20 tapu çalışanı ve emlakçılarla iş takipçilerinin aralarında olduğu 60 kişi rüşvet alıp vermekten gözaltına alındı. Tapudaki rüşvet, binaya yerleştirilen gizli kameralarla görüntülenirken, gözaltı sayısının 100'ü bulması bekleniyor.
Antalya Valiliği, tapu bölge müdürlüklerinde rüşvet suçu işlendiğine ilişkin çok sayıda ihbarı 12 Temmuz 2006'de Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na iletti. Soruşturmayı yürüten savcı, sekiz aydır süren izleme çalışmasından sonra dün sabah operasyon talimatı verdi. Polis ekipleri, saat 06.00 sıralarında Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü binasına ve bazı evlere baskın düzenledi. 'Parsel' adı verilen operasyonda, iki müdürün de aralarında olduğu Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü'nde görevli 20 kişiyle tapuda iş takibi yapan 60 kişi gözaltına alındı. Polis, müdürlük binasına gizli kamera ve dinleme cihazı yerleştirerek rüşvet iddialarını delillendirdi. El konulan defterlerde, verilen rüşvetlerin ayrıntısıyla yazdığı belirtildi. Zanlıların işlemlerini daha hızlı yaptırabilmek için müdürlerin hesabına her ay düzenli maaş yatırdığı da ortaya çıktı.