Tapuda kaydı yok...

"20 yıllık evli bir kadın dışarıda parayla yapılan her bir işi 1 YTL'ye yaparsa evi de olur arabası da..." diyor Uçan Süpürge'nin Genel Koordinatörü Halime Güner.

ANKARA - "20 yıllık evli bir kadın dışarıda parayla yapılan her bir işi 1 YTL'ye yaparsa evi de olur arabası da..." diyor Uçan Süpürge'nin Genel Koordinatörü Halime Güner.
Başbakanlığın yaptırdığı araştırmaysa Türkiye'de 10 kadından sekizinin üzerinde hiçbir kayıtlı gayrimenkul veya araç olmadığını gösteriyor.
Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile TÜİK, 10 Haziran-29 Ağustos 2006 tarihleri arasında 24 bin 647 kişiyle görüşerek Türk ailelerinin profilini çıkardı.
'Türk Aile Yapısı Araştırması'na göre bireylerin sahip olduğu müstakil ev/apartmanların yüzde 11.5'i, otomobillerin yüzde 2.2'si kadınların üzerine kayıtlı.
İşyerlerinin yüzde 3.1'i erkeklerin, binde 7'si kadınlar adına kaydedilmiş. Uçan Süpürge'nin Genel Koordinatörü Halime Güner, Türkiye'de 'dışarıda çalışabilecek' durumdaki 10 kadından ancak ikisinin çalıştığını söylüyor. Güner çalışan iki kadından birisinin parasını da kocasının aldığına dikkat çekiyor. "Kadın çalışıp kazansa da menkul ve gayrimenkuller kocasının adına oluyor. Çünkü erkekler 'sahip olma' egolarını böyle tatmin ediyor."
Güner'e göre sorun basit bir kayıt meselesi değil: "Kadının toplumla barışık olmamasının temel nedenlerinden biri emeğinin görülmemesi. Kadınların ekonomik yönden bağımlı olmaları ve gayrimenkullerinin az veya hiç olmaması özgüvenlerini olumsuz yönde etkiliyor."