Taraf gazetesi yazarı için tutuklanma istemi

"Kafes Eylem Planı İddiası" soruşturmasına ilişkin Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu, tutuklanması istemiyle mahkemeye gönderildi. Mahkeme Barasu'yu serbest bıraktı


Ömer ERDEM

İSTANBUL - Taraf Gazetesi Muhabiri Mehmet Baransu, keskin nişancı tüfeği, susturuculu Glock, makineli tabanca Uzi, law ve patlayıcı kullanarak azınlıklara ve Koç Müzesi'ni ziyaret eden öğrencilere yönelik saldırı hedefleyerek AK Parti'yi yıpratmayı amaçladığı ileri sürülen Kafes Planı hakkında haber yaparak, soruşturmanın gizliliğini ihlal etmekle suçlandı.
Kafes Eylem Planı, Poyrazköy kazıları sonrası tutuklanan Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın ofisinde bulunmuştu. Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Dursun Yılmaz, Mehmet Baransu'yu ifade vermeye çağırdı. Mehmet Baransu, bugün öğleden sonra çağrıya uyarak Kadıköy Adliyesi'ne geldi. Mahmet Baransu, Savcı Dursun Yılmaz'a verdiği ifadede “Bu dünyanın her yerinde haber. Ben de kamuoyunu bilgilendirmek için haber yaptım” dedi.

dursun Yılmaz, Mehmet Baransu'yu tutuklama istemi ile Nöbetçi Kadıköy 5. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) bu yılki Sedat Simavi Ödülünü kazanan Mehmet Baransu, koridorda meslektaşlarına, “2009 Türkiye'sinde haberden dolayı tutuklama isteğini gülünç buluyorum. 1993'lere geri döndüğümüzü düşünüyorum” dedi. Mahkeme, ifadesini aldığı Mehmet Baransu'yu serbest bıraktı. Mehmet Baransu, adliyeden çıkarken yaptığı açıklamada “Genelkurmay Adli Müşavirliği'nden savcılara baskı olduğunu düşünüyorum” dedi.(dha)