Taraf yazarı ile İşçi Partililer arasında 'Ergenekon' gerilimi

Taraf yazarı ile İşçi Partililer arasında 'Ergenekon' gerilimi
Taraf yazarı ile İşçi Partililer arasında 'Ergenekon' gerilimi
İzmit'teki Kitap Fuarı'nda İşçi partililer ile yazar Margulies arasında 'Ergenekon' tartışması çıktıNilgün SELVİBAYIR/İZMİT

İzmit'te, 30 Mayıs'ta açılan ve 80'in üzerinde yayınevinin stand açtığı Kitap Fuarı'nda, yazar ve şair Roni Margulies'in konuşmacı olarak katıldığı ‘Ergenekon Neyin Simgesi’ başlıklı panelde gerginlik çıktı.

Paneli izleyen ve İşçi Partili oldukları ileri sürülen gençler, operasyonu savunup, yapılanmayı ‘terör örgütü’ olarak nitelendiren yazara sert tepki gösterdi. Bir kişi, “Siz AKP yalakası dalkavuksunuz” diye bağırdı.
İzmit İnterteks Uluslararası Fuar Alanı'nda gerçekleştirilen 1'inci Kocaeli Kitap Fuarı'nda, ‘Ergenekon Neyin Simgesi’ başlıklı panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan yazar ve şair Roni Margulies, “Bu örgütlenmenin adının Ergenekon olduğunu biliyoruz. İlhan Selçuk, Mustafa Balbay, Türkan Saylan gibi isimler yakalandığında ‘Bunlar mı darbe yapacak?’ diye yaygara koparıldı” diyen Roni Margulies şöyle devam etti:
“Tabi ki darbe yapamazlar. 187 fail yakalandı. Bunlar darbe yapmayacaklardı. Bunlar sivil kısımları. Mustafa Balbay'ı Cumhurbaşkanı olarak düşünmüşler. Bu örgütlenme bugüne kadar ortaya çıkandan ibaret değil. Yaygara koparıldıktan sonra arkasından gömülü silahlar çıkıyor. Bu Ergenekon korosu, ‘özür dileriz varmış’ demiyor. Bu silahlar kendi kendilerine mi gömülüyorlar. Birileri bu silahları bir amaçla gömüyor. Darbe olacağı zaman sadece o silahlarla yapılmayacaktı. O silahlar yaşadığımız ortamı daha da karmaşık hale getirmek için oraya gömüldü. Hrant Dink'i vurmak, Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atmak gibi şeyler için konuldu o silahlar. Genelkurmay'ın söylediği açık. Şeriata karşı örgütleniyorlar. Türkiye'de şeriat tehlikesini gösterir hiçbir kanıt yok.”
Dinleyicilere arasında bulunan ve İşçi Partili oldukları iddia edilen bir grup gençten tepkiler gelmeye başladı. Margulies'e hakaret eden ve kendilerine engel olmaya çalışan güvenlik görevlisini de tartaklayan gençler, Margulies'in elinde belge olmadan çeşitli iddialara dayanarak suçlamalar yaptığını söyledi. Adı öğrenilemeyen bir kişi ise “Bilimsel bir sosyalist ve kendisini komünist olarak tanımlayan aydın, BOP'u savunan AKP'yi destekleyemez. Siz AKP yalakası bir dalkavuksunuz” dedi. Bu sözler üzerine Margulies, “Dalkavuk dersen beni ayağa kaldırırsın” diye çıkışınca, protestocu grup bulundukları yerden kürsüye doğru yürümeye kalktı. Bu esnada panele katılanların diğer kişilerin de gençlere tepki göstermesi üzerine güvenlik güçleri olaya müdahale etti.
Yaklaşık 300 kişinin dinlediği panele katılanlar, protestocuların “27 Mayıs darbesi olmasaydı hepinizin adı Coni ve Maria olurdu” şeklindeki sözlerine tepki göstererek salonu terk ederken, protestocular kendilerini salondan çıkarmaya çalışan güvenlik görevlileriyle de yumruklaştı. Grup daha sonra fuar alanından uzaklaşırken, panelde sona erdirildi.


Roni Margulies kimdir

İstanbul'da 1955 yılında doğdu. Robert Koleji'ni bitirdikten sonra İngiltere'nin çeşitli üniversitelerinde okudu, iktisat doktoru oldu. Ancak iktisatçılık yapmadı. Londra'da yaşamaya devam etti. Yahudi kökenli olan ancak kendini ‘anti- Siyonist ve devrimci’ olarak tanımlayan şair ve yazar Margulies'in çok sayıda da çevirisi var.
İlk şiir kitabı 1991’de yayımlandı, bunu beş şiir kitabı, çocukluk anıları, dört tercüme şiir kitabı, siyasi tercümeler ve edebiyat, siyaset, tarih konularında sayısız dergi ve gazete yazısı izledi. ‘Saat Farkı’ ile 2002 Yunus Nadi Şiir Ödülü'nü kazandı.(dha)