Taraf'a 'siyasal ve askeri casusluk' suçlamasıyla soruşturma açıldı

Taraf'a 'siyasal ve askeri casusluk' suçlamasıyla soruşturma açıldı
Taraf'a 'siyasal ve askeri casusluk' suçlamasıyla soruşturma açıldı
Taraf gazetesinin 'Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı' manşetiyle ilgili 'Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme', 'Siyasal veya askeri casusluk', 'Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama' ve 'Yasaklanan bilgileri açıklama' suçundan soruşturma açıldı

 

İSTANBUL - Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu'nun geçtiğimiz hafta “Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" manşetine konu olan haberiyle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu soruşturma başlattı. Soruşturma, görevsizlik kararı verilerek Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

“YASAKLANAN BİLGİLERİ AÇIKLAMA"


Cumhuriyet Savcısı Sıddık İlgar tarafından başlatılan soruşturmada, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki sınırları içerisinde olan Taraf Gazetesi'nin 28 Kasım tarihli nüshasının birinci sayfasında Mehmet Baransu tarafından “Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı" başlığı ile gazetenin manşetinde yer alan bir haber yaptığı ifade edildi. Söz konusu haberle Baransu'nun '25 Ağustos 2004 tarihli ve Karar No:481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu kararını' yayınlamak ve açıklamak suretiyle TCK'nın 327, 328, 329 ve 336. maddelerinde yazılı olan “Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", “Siyasal veya askeri casusluk “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama ve “Yasaklanan bilgileri açıklama" suçlarını işlediği iddia edildiği belirtildi.

GÖREVSİZLİK KARARI


Söz konusu suçlarla ilgili soruşturma yapma görevinin TMK 10. Maddesi uyarınca Anadolu Cumhuriyet Başsavcığılı'nın görev alanına girmediğinin kaydedildiği görevsizlik kararında, soruşturma dosyasının 10. Maddesi ile görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verildi. Soruşturmaya konu suçlar ise toplamda 26 yıldan 43 yıla kadar hapis cezası istemini öngörüyor. (DHA)   http://www.radikal.com.tr/116482411648245

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  /// - Al Capone

  bir Ara Taraf Gazetesini övmekle bitmeyen bir AKP vardi - hayirdir ne oldu ? Demokrasiye adina

  aynı savcılar... - lastikordek

  aynı savcılar asıl suç olanı görmeyip bu gerçeği yayınlayan gazeteyi suçlayacaklarsa yakışır abilerime. peki bu belgeyi imzalayan bakanlar ve başbakan da soruşturmaya tabi olacaklar mı? hükümetin yalan söylemesi suç değil, yalanı ifşa etmek suç mu? o halde hükümet emriyle soruşturma açıp mahkumiyet vermek de suç değil. türkiyedeki yargının hali hiç te iyi görünmüyor. benden söylemesi. aynı yargıya şimdi hükmedenler gelecekte maruz kalırlarsa kimse gücenmesin.

  TELAŞA GEREK YOK - birizmirli

  Bu soruşturma falan değil , öyle ilahi adalet falan demeyin. Bu " sus daha fazla ileri gitme " uyarısı. Çünkü herkes bilir ki karşılıklı gebe kalma durumu var. İki tarafta bavullarının tamamını açmaz açar gibi yapıp, kirli çamaşırların ucunu gösterirler, hepsi bu. " İleri Demokrasi " ler de , Hukuk devletinde böyle işler kurallar. Yani tersine.

  İki yüzlü akepe - düşgünce

  Ergenekon iddianamesi hazırlanırken Taraf'ın ve Baransu'nun açtığı bavullarla bu son bavul arasındaki fark nedir? Ergenekon davasına temel oluşturan gizli belgeler çarşaf çarşaf neredeyse iki yıl manşetlerden verilirken savcılık neden soruşturma açmadı? O belgeler başka ülkenin gizli belgelerimiydi? Şimdi ucu bi taraflarına dokununca, zaten ellerine geçirdikleri yasama,yargı hemen devreye girdi. Bir de; neden ergenekon davası delilleri bavullarla, daha 2007 yılında açılan taraf gazetesine gönderildi? Başka gazete yokmuydu memlekette! Açık değil mi yeterince. Taraf gazetesi belli amaçlarla işlerlik kazanmış bir gazetedir benim gözümde. Baransu'nun zaten cemaat içinde ne işlevi olduğunu herkes 'ama herkes' biliyor. Ergenekon için sesini zerre çıkarmayan akepe, şimdi atağa geçti ise mesele hukuk,yasalar vs. değil çıkarlardır. Akepenin yalanlarından, ikiyüzlülüğünden artık midemiz isyan etti. Yeter! IMZA: HALK!

  Hahahaha... Keser döndü, sap döndü galiba? - halukaka

  Dün o tür casuslukları ihbar kabul edip komutanları göz altına alırken sorun yoktu. Şimdi neden dava açıyorsunuz? Keser döndü, sap döndü, karın boşluğunuza mı denk geldi? Bak sen, demek AKP'nin Burn'üne vurdular Burn'ü ağrıyor...