Taraf'ta Oral Çalışlar devri bitti

Taraf'ta Oral Çalışlar devri bitti
Taraf'ta Oral Çalışlar devri bitti

ORAL ÇALIŞLAR

Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar görevinden istifa etti. Gazetenin başına Neşe Düzel’in getirildiği bildiriliyor. Oral Çalışlar istifasını twitter‘dan “Taraf gazetesinden istifa ettim” diyerek duyurdu, istifanın arkasında barış karşıtı operasyon bulunduğunu söyledi. Gazetenin yazarlarından Yıldıray Oğur ise ‘Sorulara toplu yanıt’ başlığıyla attığı tweet’te, “Taraf’ı başka bir tarafa çekmekteler, biz o tarafa gelmiyoruz...” dedi.
Çalışlar istifasıyla ilgili olarak özetle şöyle dedi:
“1 Şubat 2013 tarihinde başladığım Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğinden istifa ettim. ‘Âkil insanlar’ heyetiyle Kastamonu gezisindeyken, gazetenin sahibi Başar Arslan, bana danışmadan ve haber vermeden, Yazıişleri Müdürü Kurtuluş Tayiz’i görevden aldı. Ben de kendisine bu yaptığının görevime ve yazıişlerine müdahale olduğunu, kabul etmeyeceğimi söyledim. O gün istifa ettim, adımı künyeden çıkarttırdım. Bilgim dışında adım künyeye yeniden koyuldu.
Ben Başar Arslan’ın müdaheleci tutumundan vazgeçmesini beklerken, o Genel Yayın Koordinatörü Markar Esayan’ı da görevden aldı. (...) Gazetedeki krizin, Türkiye‘de belirginleşen yeniden saflaşmanın bir parçası olduğunu, bir diğer ifadeyle söylemek gerekirse, ‘barış süreci’ konusundaki farklı yaklaşımlardan kaynaklandığını söyleyebilirim. Hükümetin adımlarını tehlikeli bulan kesimler, çatışmaların bitmesinden endişe eden bir ruh hali içine girdiler.
Taraf’ın da bu açıdan onların endişe ve rahatsızlıklarına sözcülük etmesini isteyenler, gazeteye müdahale ettiler. Gazete, yazıişleri ve ben; tam bir uyum içinde, ‘ama’sız olarak barışı savunmakta ısrarlı olduk.
İşin esası, bu bir barış karşıtı operasyondur...
Bunca patırtının altında yatan asıl gerçek budur.”


  http://www.radikal.com.tr/113126811312681

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KANDINE SAYGININ GEREGIDIR - Kara Ismail

  Sayin Oral Calislar'i bu durusundan dolayi kutluyorum..Ister istifanın arkasında barış karşıtı operasyon olsun, isterse; goreve mudahale olsun Oral Calislar ve arkadaslarinin tutumunu yerinde buluyorum.Bu ozgur iradeye yapilan mudahaleyi de kiniyorum.. Patronlar kendilerine kapi kulu istiyorlar. "Ben ne dersem,ne istersem oyle yazacaksin" istiyorlar.. Onlar gazeteci degil sanki bir sekreter istiyorlar.. Yanlis dusunse bile gazeteci kendi dusuncelerini yazmalidir.. Kisiliksiz, patronun her dedigini yapanlara bilmem gazeteci denir mi? "Isterseniz yanlıs düşünün, ama her durumda kendi kafanızla düsünün"der (Doris Lessing). Gazeteci uzaktan kumandali biri olmamalidir.. Bir insan dogru bildiklerini yazamiyorsa; baskalarinin dediklerini birebir yapiyorsa gazeteci olabilir mi? Gazetedeki krizin, Türkiye?de belirginleşen yeniden saflaşmanın bir parçası olduğunu bilemem; ama basta Orhan Calislar ve diger gazetecilerin takindiklari tavirlari alkisliyorum.. Bu tur mudahaleler nereden gelirse gelsin;karsi durulmalidir.. Bu ayni zamanda gazetecilerin kendi fikirlerine duyulan bir saygilari geregidir..