Taraf'ta Oral Çalışlar devri bitti

Taraf'ta Oral Çalışlar devri bitti
Taraf'ta Oral Çalışlar devri bitti

ORAL ÇALIŞLAR

Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar görevinden istifa etti. Gazetenin başına Neşe Düzel’in getirildiği bildiriliyor. Oral Çalışlar istifasını twitter‘dan “Taraf gazetesinden istifa ettim” diyerek duyurdu, istifanın arkasında barış karşıtı operasyon bulunduğunu söyledi. Gazetenin yazarlarından Yıldıray Oğur ise ‘Sorulara toplu yanıt’ başlığıyla attığı tweet’te, “Taraf’ı başka bir tarafa çekmekteler, biz o tarafa gelmiyoruz...” dedi.
Çalışlar istifasıyla ilgili olarak özetle şöyle dedi:
“1 Şubat 2013 tarihinde başladığım Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğinden istifa ettim. ‘Âkil insanlar’ heyetiyle Kastamonu gezisindeyken, gazetenin sahibi Başar Arslan, bana danışmadan ve haber vermeden, Yazıişleri Müdürü Kurtuluş Tayiz’i görevden aldı. Ben de kendisine bu yaptığının görevime ve yazıişlerine müdahale olduğunu, kabul etmeyeceğimi söyledim. O gün istifa ettim, adımı künyeden çıkarttırdım. Bilgim dışında adım künyeye yeniden koyuldu.
Ben Başar Arslan’ın müdaheleci tutumundan vazgeçmesini beklerken, o Genel Yayın Koordinatörü Markar Esayan’ı da görevden aldı. (...) Gazetedeki krizin, Türkiye‘de belirginleşen yeniden saflaşmanın bir parçası olduğunu, bir diğer ifadeyle söylemek gerekirse, ‘barış süreci’ konusundaki farklı yaklaşımlardan kaynaklandığını söyleyebilirim. Hükümetin adımlarını tehlikeli bulan kesimler, çatışmaların bitmesinden endişe eden bir ruh hali içine girdiler.
Taraf’ın da bu açıdan onların endişe ve rahatsızlıklarına sözcülük etmesini isteyenler, gazeteye müdahale ettiler. Gazete, yazıişleri ve ben; tam bir uyum içinde, ‘ama’sız olarak barışı savunmakta ısrarlı olduk.
İşin esası, bu bir barış karşıtı operasyondur...
Bunca patırtının altında yatan asıl gerçek budur.”