Taraf'ta yine deprem: Yazarlar bayrak açtı!

Taraf'ta yine deprem: Yazarlar bayrak açtı!
Taraf'ta yine deprem: Yazarlar bayrak açtı!
Taraf gazetesinde Yazıişleri Müdür Kurtuluş Tayiz ve Genel Koordinatör Markar Eseyan'ın görevine son verilmesinin ardından yazarlar yönetime bayrak açtı: Yazmayız!

Radikal.com.tr - Taraf Gazetesi'nin sahibi Başar Aslan'ın gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar'ın bilgisi dışında Yazıişleri Müdür Kurtuluş Tayiz'in görevine son vermesi üzerine Aslan'a tepkiler büyüyor. Medyatava'nın haberine göre, gazetedeTayiz'in görevden alınmasının ardından Genel Koordinatör Markar Eseyan'ın da görevine son verildi.
Bu gelişme üzerine gazetenin yazarları ortak bir bildiri hazırlayarak, Oral Çalışlar'a rağmen alınan bu kararı kabul etmediklerini, gazetenin bugüne kadar editoryal bağımsızlığa saygılı bir çizgisi olduğunu ve böyle kalması gerektiğini dile getirdiler.
Bildiride imzaları bulunan, Melih Altınok, Yıldıray Oğur, Ceren Kenar, Tuncer Köseoğlu, Alper Görmüş gibi yazarların Başar Aslan'ın kararından vazgeçmemesi durumda gazetede yazmayı sonlandıracakları konuşuluyor.
Oral Çalışlar'ın görevini bırakması durumunda ise Doğan Akın'ın yayın yönetmenliği koltuğuna oturacağı iddia ediliyor..

İşte Taraf Gazetesi yazarlarının Başar Aslan'a yazdıkları o bildiri!...

Sayın Başar Arslan,

Taraf Yazıişleri Müdürü Kurtuluş Tayiz'i, Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar'a rağmen görevden almanızı gazetecilik meslek adabıyla bağdaştıramadık. Taraf bugüne kadar editoryal bağımsızlığa saygılı bir çizgi izledi. Böyle kalmasını önemsiyoruz. Taraf gazetesi yazarları ve çalışanları olarak yazıişlerine yönelik bu tasarrufunuzu geri almanızı istiyoruz.

Yazıişlerinin editoryal bağımsızlığının sağlanması bizler için de, Oral Çalışlar'ın göreve dönmesi için de hayati önemdedir.

Taraf'ın geleceği için gereğini yapmanız umuduyla...

Murat Belge , Alper Görmüş, Halil Berktay, Hidayet Şefkatli Tuksal, Gürbüz Özaltınlı, Mithat Sancar, Akın Özçer, Melih Altınok, Roni Marguiles, Kurtuluş Tayiz, Yıldıray Oğur, Oya Baydar, Markar Esayan, Ceren Kenar, Gülengül Altınsay, Tuğba Tekerek, Tuncer Köseoğlu, Demiray Oral, Erol Katırcıoğlu, Bekir Ağırdır, Pelin Cengiz, Ferhat Kentel, Tan Oral, Cahit Koytak, Vahap Coşkun, Ertan Altan, Gülden Tümer  http://www.radikal.com.tr/113120811312082

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evet, Taraf bitti Ahmet Altan'dan sonra - radi11

  Altandan sonraki gazteenin Yeni Safak'tan fazla farki yok. Ozgurluklere ciliz, yandas bir bir gazeteye donustu. Yildiray Ogur Melih Altiok Alper Gormuslerin yazdigi bir gazetede anack bu kadar olur. Kurtulus Tayyiz de onlarin yorungesindeki bir isim. Ama Esaryan isterse iyi yazabilen bir isim. Ama cekingeleri var. Demekki onu da listeye koymuslar. Abone oldugum halde artik pek okumak istedigim bir gazete degil. Zaten aboneligimi de bir daha yineleyemem.

  AHMET ALTAN DAN SONRA YAŞAMASI GÜÇTÜ - mutluyucel

  Ahmet Altan?ın gazetede yazmaması, zaten Taraf?ın bitesi demekti. Onun makalelerini görmeyen okur o gazeteyi isteyerek bir daha eline alamazdı. Ondan sonraki ömrü uzun bile sürdü. Anlamadığım, Esenyan gibi burjuva özentisindekiyazarın görevden alınması Alper Görmüş neden boykot ettireceğidir?