Taraf'tan, Cemaat'e 'karşı harekat' iddiası

Taraf'tan, Cemaat'e 'karşı harekat' iddiası
Taraf'tan, Cemaat'e 'karşı harekat' iddiası
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen ve dört bakanın isminin karıştığı "Büyük Rüşvet Operasyonu" sonrasında AKP'nin izleyeceği yol haritasının netleştiği iddia edildi. Bakan Ömer Çelik kendi adının da karıştığı iddiaları yalanladı.

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre AKP , yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına karşı “psikolojik harp” olarak nitelendirilecek bir dizi uygulamayı hayata geçirme kararı aldı. Buna göre, Kültür Bakanı Ömer Çelik’in başında olduğu bir ekip hükümete yakın gazetelere servis edilmek üzere haber metinleri yazacak. Ayrıca Cemaat’e yakın köşe yazarları, gazete yöneticileri ve bankacılar, hükümete yakın kurumlara transfer edilerek, “Cemaat’ten kaçış başladı” havası yaratılacak.

RÜŞVET ZİRVESİNDE...
Taraf’ın 'hükümet kaynaklarından' edindiğini açıkladığı bilgiye göre, aralarında Akşam, Star ve Yeni Şafak’ın da olduğu yandaş basın organlarının geçen Cumartesi günü ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’yi hedef alan başlıklarla çıkması, AKP yönetiminin aldığı “psikolojik mücadele” kararının yansıması.

Başbakan Erdoğan başkanlığında geçen hafta yapılan ve bazı bakanlar ile AKP yöneticilerinin katıldığı rüşvet zirvesinde, bundan sonra izlenecek yol haritası belirlendi. Zirvede, AKP’ye yıllarca destek veren muhafazakâr kesimin, rüşvet operasyonundan etkilenme ihtimalinin yüksek olduğu yönünde görüş birliğine varıldı. Bu kesimin, yolsuzluk iddialarından etkilenmesinin önüne geçmek için bir dizi çalışmanın hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Zirvede alınan kararların bazıları şöyle:

BAŞBAKANLIK AJANSI
Zirvede, Erdoğan’ın metinlerini yazan ekibin güçlendirilmesi ve bu ekibin gazeteler için konuyla ilgili haber hazırlaması öngörüldü. Kulislerde dolaşan bilgilere göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuşma ve haber metinlerin hazırlanmasına katkı sağlayacak. Çelik, ekibin başında olacak ve zorunlu olmadıkça Ankara ’dan ayrılmayacak. Olağanüstü durumlarda strateji geliştirecek. Başbakan’a yakın olarak bilinen Mustafa Varank, Ertan Aydın, Aydın Ünal gibi isimler de, çekirdek ekibin ana unsurları olacak. Haber metinlerini bu ekip yazacak.

İLK HABER "BÜYÜKELÇİ"

Başbakanlık ekibinin ilk operasyonu, hükümete yakın gazetelerde Cumartesi günü yayımlanan ABD Büyükelçisi hakkındaki ortak haber oldu. Bu haber, söz konusu gazetelere aynı merkezden servis edildi. Hatta bazı gazeteler, haberi teyit etmek için geceyarısı ABD büyükelçiliğini aradı. Ancak elçilikten bu olayı doğrulayacak bir bilgi gelmedi.

MEDYA İLE ZİRVE

Rüşvet zirvesinde, öncelikli olarak muhafazakâr kitlenin etkilenmesi gerektiği konusunda karar birliğine varıldı ve sonraki operasyonların “dış mihraklar”, “İsrail”, “Amerika” eksenine oturtulması, yayınların bu yönde sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Bu kararlar, hükümete yakın gazetelerin yöneticileri ile Cuma sabahı yapılan zirvede ele alındı. Bu çerçevede Erdoğan, hükümete yakın medya gurubu yöneticileri ve yayın yönetmenleri ile biraraya geldi. Cuma sabahı yapılan toplantıda, danışman ekibinin göndereceği haberlerin bu gazetelerin birinci sayfalarında büyük görülmesi istendi. Medya zirvesine, Star gazetesinden Mustafa Karaalioğlu, Yusuf Ziya Cömert, Sabah’tan Serhat Albayrak, Ergün Diler, Yeni Şafak’tan İbrahim Karagül, Akit’ten Hasan Karakaya, Türkiye ’den ise Nuh Albayrak’ın katıldığı iddia edildi. Zirveye, Bugün’den istifa eden Ahmet Taşgetiren'in de katıldığı öne sürüldü.

TRANSFER KARARI ALINDI
AKP, son dönemde yaşanan gerilimin Gülen cemaati mensuplarını rahatsız ettiği ve pek çok kişinin bu yüzden Cemaat’ten ayrılma kararı aldığı izlenimi yaratmayı da kararlaştırdı. Bu kapsamda, Cemaat’e yakın gazetelerden yönetici ve köşe yazarı transfer edilmesi kararlaştırıldı. Yine Cemaat’e yakın vakıflardan, bankalardan ve şirketlerden de yüksek ücretlerle transferler yapılacağı, bu transferlerle “Cemaat’ten kaçış ve erime başladı” düşüncesi yayılacağı iddia edildi. Bu karar doğrultusunda ilk olarak geçen hafta Bugün’den istifa eden Ahmet Taşgetiren’in Sabah veya Star’a alınacağı da öne sürüldü.


Bakan Çelik, Twitter'dan yalanladı

Taraf'ın haberinde yer alan iddialara Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten yanıt geldi. Çelik şu tweetleri attı: