Tarih affetmez

Tarih affetmez
Tarih affetmez
Başbakan, tutuklu generallere 'terör örgütü mensubu' denilmesini eleştirdi, "Uzun tutukluluk sorunu vekiller için de geçerli" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan , çözüm sürecinde Öcalan’ın ‘beklentilere cevap verecek adımlar attığını ifade ederken, İdris Naim Şahin’in İçişleri Bakanlığı’ndan alınmasının bu süreçle ilgili olduğunun altını çizdi. Habertürk’te dün yayınlanan ‘Teke Tek’ programında soruları yanıtlayan Erdoğan, tutuklu askerler konusunda yargıya yönelik eleştirilerini sürdürdü. TSK’ya yönelik ‘terör örgütü mensubu’ suçlamasının tarihi bir hata olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Tutuklu askerler bizi dilhun eden bir konu. Tutuklama son seçenek olmalı. Yahu Genelkurmay Başkanı’nı niye içeri alıyorsun arkadaş. Tutuksuz yargıla. İster emekli olsun, ister muvazzaf olsun. Kardeşim ver kararını. Ne geciktiriyorsun bu işi” dedi ve ekledi: “Başta genelkurmay başkanım olmak üzere diğer generallerimize kalkıp alışılmış anlamda bir terör örgütü mensubu demek çok çok ciddi bir yanlıştır, bu affedilemez; şu anda kendileri bulundukları makam itibariyle kendilerini sağlamda görseler bile tarih onları affetmez.”
Başbakan Erdoğan , “Tutukluların geneli için böyle bir şeyi ortaya koyuyorum. Uzun tutukluluk sorunu milletvekilleri için de geçerli” diye konuştu.
Erdoğan’ın açıklamalarında şu konular öne çıktı:
Beninden kimliği tespit edildi: (Canlı bombanın kimlik tespiti) Kafatasındaki bir ben onu açıkça ortaya koyuyor. Ancak net olarak DHKP/C’li olduğu kesin. Suriye ile bu işin ilişkisi ihtimalini vermiyorum.
Çıkan PKK ’lılara dokunmayacağız: Bölücü terör örgütünün 4 boyutu var: İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento. Dedikleri şey şu, “İmralı ne derse biz onu yaparız”. Bunda samimilerse şu anda İmralı beklentilerimizi cevap verecek şekilde adımlarını atıyor. Şu anda silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine gidiliyor. Bu işin artık çıkışı yok. Biz ne dedik, ‘yurtdışına çıkacaklarsa sınır noktasında biz iktidar olarak elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz, bundan önce olduğu gibi dokunmaya fırsat vermeyeceğiz’. Bu bittiği zaman operasyonlar bitecektir.
Kan beynime sıçrıyor: Şimdi adaya gönderildi, gittiler. Geldiler, tabii kendilerine bakanımıza dedim ki, ‘Lütfen mesajlara dikkat etsinler, bizi farklı mesajlar vermeye itmesinler. Biz Paris’te ölenler için mecbur muyduk Diyarbakır’da cenaze töreni yapmaya. Şimdi konuşma yapıyorsun, en sonuna geliyorsun ‘Barışı istediğini söyleyen Başbakan Kürt kardeşlerimizi bombalıyor’ diyorsun. Bunu söylediğin zaman kusura bakmayın kan beynime sıçrar!
Kabul etmezsen başkanlığı koyarız bir kenera: Başkanlık sistemi tartışılsın. İlla 4’lü anlaşmamız şart değil. Anayasayı çıkaracağımız şekilde 2 partiyle anlaşabiliyorsak, azami müşterekte birleşebileceğimiz anayasayı yaparız. Bunlar olmazsa referandum için ortak ararız.
Bazı özelleştirmeler iptal edilebilir: Belki bazı özelleştirmeleri iptal edeceğiz. Örneğin otoyol meselesi, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentilerimiz var. BaşkentGaz da öyle.