Tarih affetmez

Tarih affetmez
Tarih affetmez
Başbakan, tutuklu generallere 'terör örgütü mensubu' denilmesini eleştirdi, "Uzun tutukluluk sorunu vekiller için de geçerli" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan , çözüm sürecinde Öcalan’ın ‘beklentilere cevap verecek adımlar attığını ifade ederken, İdris Naim Şahin’in İçişleri Bakanlığı’ndan alınmasının bu süreçle ilgili olduğunun altını çizdi. Habertürk’te dün yayınlanan ‘Teke Tek’ programında soruları yanıtlayan Erdoğan, tutuklu askerler konusunda yargıya yönelik eleştirilerini sürdürdü. TSK’ya yönelik ‘terör örgütü mensubu’ suçlamasının tarihi bir hata olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Tutuklu askerler bizi dilhun eden bir konu. Tutuklama son seçenek olmalı. Yahu Genelkurmay Başkanı’nı niye içeri alıyorsun arkadaş. Tutuksuz yargıla. İster emekli olsun, ister muvazzaf olsun. Kardeşim ver kararını. Ne geciktiriyorsun bu işi” dedi ve ekledi: “Başta genelkurmay başkanım olmak üzere diğer generallerimize kalkıp alışılmış anlamda bir terör örgütü mensubu demek çok çok ciddi bir yanlıştır, bu affedilemez; şu anda kendileri bulundukları makam itibariyle kendilerini sağlamda görseler bile tarih onları affetmez.”
Başbakan Erdoğan , “Tutukluların geneli için böyle bir şeyi ortaya koyuyorum. Uzun tutukluluk sorunu milletvekilleri için de geçerli” diye konuştu.
Erdoğan’ın açıklamalarında şu konular öne çıktı:
Beninden kimliği tespit edildi: (Canlı bombanın kimlik tespiti) Kafatasındaki bir ben onu açıkça ortaya koyuyor. Ancak net olarak DHKP/C’li olduğu kesin. Suriye ile bu işin ilişkisi ihtimalini vermiyorum.
Çıkan PKK ’lılara dokunmayacağız: Bölücü terör örgütünün 4 boyutu var: İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento. Dedikleri şey şu, “İmralı ne derse biz onu yaparız”. Bunda samimilerse şu anda İmralı beklentilerimizi cevap verecek şekilde adımlarını atıyor. Şu anda silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine gidiliyor. Bu işin artık çıkışı yok. Biz ne dedik, ‘yurtdışına çıkacaklarsa sınır noktasında biz iktidar olarak elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz, bundan önce olduğu gibi dokunmaya fırsat vermeyeceğiz’. Bu bittiği zaman operasyonlar bitecektir.
Kan beynime sıçrıyor: Şimdi adaya gönderildi, gittiler. Geldiler, tabii kendilerine bakanımıza dedim ki, ‘Lütfen mesajlara dikkat etsinler, bizi farklı mesajlar vermeye itmesinler. Biz Paris’te ölenler için mecbur muyduk Diyarbakır’da cenaze töreni yapmaya. Şimdi konuşma yapıyorsun, en sonuna geliyorsun ‘Barışı istediğini söyleyen Başbakan Kürt kardeşlerimizi bombalıyor’ diyorsun. Bunu söylediğin zaman kusura bakmayın kan beynime sıçrar!
Kabul etmezsen başkanlığı koyarız bir kenera: Başkanlık sistemi tartışılsın. İlla 4’lü anlaşmamız şart değil. Anayasayı çıkaracağımız şekilde 2 partiyle anlaşabiliyorsak, azami müşterekte birleşebileceğimiz anayasayı yaparız. Bunlar olmazsa referandum için ortak ararız.
Bazı özelleştirmeler iptal edilebilir: Belki bazı özelleştirmeleri iptal edeceğiz. Örneğin otoyol meselesi, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentilerimiz var. BaşkentGaz da öyle.


  http://www.radikal.com.tr/1119629111962913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tarih affetmez hk. - fgemak

  sayın başbakan neden böyle çark ettiğini anlamakta zorluk çekiyoruz,dış politikada böyle iç politikada böyle tutarsız bukalemun gibi sürekli renk değiştiren bir birinin zıttı açıklama ve icraatlarda bulunan bir başbakan artık güvenilir olma özelliğini kaybetmiş komik duruma düşmüştür.

  ... - pierre woodman

  Apo'ya affın kaldırım taşları döşeniyor. Af çıkınca da diyecek ki, "biz ona generallerimize çıkardık, Apo da faydalandı".

  seriat hukuku - stoll

  Kürt sorunu yoktur,terör sorunu vardir diyen bir basbakandan kürtlerin hala medet ummasi safliginda ötesindedir.isterse kürtlerin gaspedilen haklarini tabiiki geri verebilir ama yapmaz.madem bu sorunu uluslar arasi cagdas hukukla cözmek istemiyorsaniz ozaman müslümanlik referansiyla politika yapan bir parti olarak bu meseleleri seriat hukukuyla cözelim.kuranin dedigini yapalimda millet sizin ne kadar müslüman oldugunuz hakkinda bilgi sahibi olsun.buyurun.....

  Belediye mantigiyla (turk usulu) ulke yonetilmez... - mhmtthr

  Ileriye donuk, Turkiyenin gerek ic gerekse de dis politikada, ne devlet ne de hukumet olarak bir plani var. Hersey gunubirlik planlaniyor. Hedef 2023 ya da 2071 sisirilmis bir hayal... Bunca maddi ve manevi kayip verdigimiz Kurt sorunu icin bu anlamda hangi plani var? Demokrasi ve insan haklari konusunda hangi plan ve calisma var ?Dis politikada zaten hicbir plan yok. Ruzgar hangi tarafa goturduyse. Daha dun bile Suriye, Iran ve Irakla kardestik. Simdi hepsi can dusmani... Erdogan Suriye ile ilgili, sinirimizda savas yelleri esecek Turkiye buna seyirci kalamaz dedi. Peki dusman (!) bildigin israilin sinirin olan Suriye saldirisina niye gik'in cikmiyor? Erdogan turkiyeyi belediyecilik mantigiyla yonetiyor...

  başbakan dediğinin tersini yapar ya hep - mustafa yüksel

  sakın başbakan imralının beklentilerine yaklaşan adımlar atıyor olmasın!

  Narsizim - surrealist_tr

  Başbakam bence bu narsist tavırları bıraksın,Ahmet Türk doğruları söyledi diye kan beynine sıçrıyormuş.Laik kemalistleri ezeceğiz diye askerleri tutuklamadınızmı,bu davaların savcısı değilmiydi kendisi,ne olduda göz yaşlarına boğuluyor.Burjuvazinin düşman kardeşleri ittifakmı yapıyor yoksa.Oto yol ihalelerini gözden geçireceklermiş,ülkerle koç ortak olmadımı bu ihalede.Neler dönüyor acaba.İsraile düşmandınız,Suriyeyi vurunca gıkınız çıkmıyor.Ortadoğuda bir savaşa hazırlanılıyor,ordunun desteğini almak içinde balyoz,ergenekon davaları düşecek bu açık.

  anlamak mümkün değil - aliarkadas

  Bir ay öncesine kadar bu durumda şikayet edenleri bütün savcı ve hakimlere şikayet eden biri nasıl oldu da birden değişti. Ben hiç ama hiç samimi bulmuyorum. Altındaki niyeti yakında ortaya çıkar. Bunlara inanmak bence saflık olur. Sultanımıza herkesin biat etmesi lazım, yoksa kelle gider.