@idrisemen

Tarih göz göre göre yıkılıyor

Tarih göz göre göre yıkılıyor
Tarih göz göre göre yıkılıyor

Fotoğraf:İDRİS EMEN

Fatih Belediyesi tarafından 2005 yılında yenileme alanı ilan edilen Ayvansaray'da, korunması gereken tescilli binalar teker teker yıkılıyor. Kepçelerle yıkılan iki katlı tarihi ahşap bir binadan geriye bina enkazı kaldı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Fatih Belediyesi’nce ‘kentsel yenileme alanı’ ilan edilen Ayvansaray’ın tarihi Türk Mahallesi’nde skandallar bitmek bilmiyor. Belediyeden yenileme projesinin ihalesini alan Altınboynuz Turizm İnşaat Şirketi, 20. yüzyılın başından kalma tescilli Osmanlı evlerini teker teker yıkıyor.
2005’te Fatih Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Ayvansaray yenileme projesi ihalesini, ‘Şener Grup’ adına Altınboynuz Turizm İnşaat Şirketi aldı. Şirket, 16 adet tarihi binanın röleve - restorasyon - restitüsyon çalışmaları ile 32 adet yeni binanın yapılması planlanan projeye bir türlü sadık kalmadı. ‘Osmanlı evleri’ ile tanınan mahallede yeni yapılacak projenin de adına ‘Türk Mahallesi’ adı verildi. Amaç tescilli evleri restore edip, diğerlerini de bu evlere uygun halde yapmaktı. Gelin görün ki uygulama böyle olmadı. Tarihi evler yıkılmaya başlandı. Şirkete ait kepçeler geçen sene mart ayında, Koruma Kurulu ve Arkeoloji Müzesi’nin izni olmadan tarihi alanda hafriyat çalışmalarına başlamıştı. Radikal gazetesi bu olayı 26 Mart 2012 tarihinde, ‘Sur dibinde kepçeyle operasyon’ başlıklı haberiyle kamuoyuna duyurdu. Bunun üzerine tarihi yarım adadaki izinsiz kazı durduruldu.
Osmanlı eviydi
Altınboynuz Turizm İnşaat Şirketi’ne ait kepçeler, bu kez de Kuruma Kurulu tarafından tescillenmiş başka bir tarihi binayı yıkarak Ayvansaray’daki kentsel dönüşüm skandallarına yenisini ekledi. ‘2868 ada’ üzerinde bulunan tescilli binanın yıkıldığına dair ihbar üzerine Radikal, olay yerine giderek ahşap binanın kepçelerle yıkımını görüntüledi. 20. yüzyıl Osmanlı Türk mimarisinin özgün örneklerinden biri sayılan iki katlı ahşap binadan geriye enkazı kaldı. Öte yandan 30 Aralık 2012 tarihinde Altınboynuz Turizm İnşaat firması tarafından yıkımına başlanan ve tepkilerden dolayı yıkımı yarım kalan bir başka tarihi binayı yıkmak için iş makineleri dün tekrar iş başındaydı. Öte yandan aynı mahallede bulunan bir başka tescilli bina için ihaleyi alan firmanın ekiplere yıkım talimatı verdiği öğrenildi. Yıkım talimatı verilen tescilli binada bulunan eşyaların dışarıya çıkartıldığını ve yıkım öncesinde firma yetkilileri tarafından binanın fotoğraflarının çekildiği gözlemlendi. Ancak olay yerinde olduğumuzu ve yıkılan binanın fotoğraflarını çektiğimizi öğrenen firma yetkililerinin, binanın yıkımını ileri bir tarihe ertelediği öğrenildi. Binaların yıkımıyla ilgili herhangi bir ihbar almadıklarını söyleyen Koruma Kurulu ise tescilli binaların sağlam olmaması durumunda tescillerinin iptal edilerek bu tarz binaların yıkılabileceğini söyledi.
Kentsel dönüşüm kapsamında yenileme alanı ilan edilen Ayvansaray’da yaşanan bir başka skandal ise projedeki çifte standart krizi olmuştu. 

Sehven çifte standart 
Radikal gazetesi, Ayvansaray yenileme projesi kapsamına giren bir parsel için projeye evini vermek istemeyen vatandaşa iki, müteahhide üç kat izin verildiğini de haberleştirmişti. Haberi yalanlayan Fatih Belediyesi proje için ‘sehven olmuş’ dedikten sonra Radikal gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Savcı ise “Haber belgelere dayanıyor. Basının görevi kamuoyu adına elde ettiği olgulara dayanan bilgi ve fikirleri açıklamaktır’’ diyerek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Altınboynuz Turizm İnşaat firmasının sahibi Kadri Şener, daha önce Ayvansaray’da tescilli bir binanın yıkımını haber yapan Radikal muhabiri Elif İnce ile Fener - Balat - Ayvasaray Derneği sözcüsü Çiğdem Şahin’e yaptığı saldırıyla da gündeme gelmişti.


  http://www.radikal.com.tr/112068711206876

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  equalizer001 - janusmanus

  Merakımdan soruyorum söylediğiniz sözlerin haberle ne ilgisi var. Neyi tahkir etmeye neyi sabitlemeye çalışıyorsunuz. Kentsel dönüşüm ve ayvansaraydaki durum hakkında bir fikriniz varsa buyrun söyleyin biz de ne demey çalıştığınızı anlayalım. Birileri sizin görüşünüzle bir "ucubeyi" tarihi eser olarak tanımlamış ve devlet güvencesi altına almış. Birileri özel mülkiyeti devletin ve kapitalizmin temel dayanağı olarak kabul edip kanuni güvence altına almış. Ve birileri, yani Belediye ve mafay gibi iş gören inşaat şirketleri buralarda yaşayan kiracı ve mal sahiplerinin rızası ve hatta bilgisi dışında mülkünü kamulaştırma tehtidiyele elinden almaya çalışıyor. Siz gelmişsiniz insanların canına ve malına mal olan bu süreçle ilgili çokta bilgece sayılmayacak bir dil üslaup ve içerikle "tarih o değil de şudur" diye fetva veriyorsunuz. Ben ayvansarayda oturuyorum ve burada anlatılanların direk muhatabıyım. Gelip burda görüş diye sunduğunuz şeyi belediye başkanımız da yapıyor. Kentsel dönüşüm büyük bir propaganda ve dezenformasyonla birlikte yürütülüyor. Birileri için çalışmıyorsanız lütfen fetva verdiğiniz konular hakkında biraz bilgi sahibi olunuz. Sulukule tarih değil, tarlabaşı değil, ayvansaray değil, taksim değil.. Belediyenin, firmanın ve kentsel dönüşüm yalanıyla ülke ekonomisi sürdüren iktiran yeterince yalan ve dolanından zarar görmekteyiz, sizin buraya görüş diye yazdığınız şeyler birilerinin evinin ellerinden daha rahat alınabilmesini sağlamaktadır. Vicdanınız rahatsa buyrun görüşlerinize devam edin...

  AYVANSARAYDAKI HARABE AHSAP EVLER VE TARIHI ESERLER - Equalizer001

  Fatih, Ayvansaraydaki tarihi Osmanli evleri dediginiz, kaba tabir ile “kopek baglasaniz durmaz” durumundaki harabe evleri tarihi eser yapan ozellikler ne? Dunyada tahta ve camur kullanilarak yapilan ilk evler oldugu mu (?) yoksa, korumaya deger mimarlik ve muhendislik harikalari yapitlar olduklari mi? Ya tarihi eserin ne olmasi gerektigini bilmiyoruz, ya da vasat calisan aklimizla entel gorunmeye calisiyoruz.

  FATİH BELEDİYE BAŞKANI HALA GÖREVDE Mİ - HARAYDIN

  Tarih soykırımını seyreden Fatih Belediye Başkanı hala görevde mi? Bakanlık görevden almıyor sa mahkemeler niye görevden almıyor? Kentsel dönüşümle rantsal dönüşümü birbirine karıştıran cahillerden belediyecilik beklenemez.Kentsel dönüşüm demek bir bölgeyi alacaksınız. Tarihi değeri olan binalar kalacak diğerlerini yıkacaksınız.Bunların çoğunu 19-33 katlı binada birleştirip yer açacaksınız.Açtığınız yer o bölgenin çevresini bölünmüş yol olarak ulaşmım ağına bağlayacak, kişi başına 50 m2 yeşil alan çıkacak, tarihi eserlerin etrafı park olarak açılacak, yıkılmış tarihi eserler yeniden yapılacak. Yani gökdelenle kazandığınız yeri kentsel dönüşüme kullanacaksınız.Kentsel dönüşüm her yere üç beş katlı beton mağara yapmak değil, tarihi değeri olmayan binaları park, bölünmüş yol, otopark, bisiklet yolu, yürüme yolu, şehir meydanı, sanat eserleri, tarihi yıkılan yapıların yeniden yapımı için yer açmaktır.

  Yapılmak istenmeyenler - eğri büğrü

  eski evlerde olup ta şimdi olmayan insanların aklına gelmeyen ne?Erzurum da eski evlerin neredeyse hepsinde sığınak vardır.Zamanla kapatılmış büyüklerin herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi için saklanmışlardır.Kentsel dönüşüm diyenler nasıl oluyor da sadece rant ı düşünüyorlar.Modern avrupa şehirlerinde sığınak yapmak devletin zorunlu olduğu bir konudur.Sizin sormaya hakkınız var,en yakın sığınak nerede??

  İroninin adı - durden

  İş lafa gelince havadan nem kaparak ecdadımız diyenler, mahkemelere gidip suç duyurusunda bulunan zihniyet mesele gerçeğe gelince ecdat diye nitelendirdikleri insanlardan kalma eserlerin, yapıların yağmalanmasında, yıkılmasında pus oluyor; nede olsa burası Türkiye...

  Yaziklsr olsun - mlkr

  Birde sentezci gecinirsiniz. Bu olayi teshir eden, direnen Radikale ve Fener- Balat- Ayvansaray dernegine helal olsun.