Tarih Vakfı yine Darphane binasında

Tarih Vakfı, geçen ay mühürlenen Darphane binalarına mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanmasıyla geri döndü.

İSTANBUL - Tarih Vakfı, geçen ay mühürlenen Darphane binalarına mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanmasıyla geri döndü.
Darphane-i Amire binası 1995 yılında İstanbul Müzesi kurulması için 49 yıllığına Tarih Vakfı'na kiralandı. Kültür Bakanlığı'yla vakıf arasında daha sonra anlaşmazlık çıktı. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün binaların çökmek üzere olduğu raporu üzerine İstanbul Valiliği vakıftan 23 Şubat 2007'ye kadar binayı boşaltmasını istedi. Vakfın başvurduğu İstanbul 4. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu gelene kadar yürütmenin durdurulması için karar aldı. Bu karara karşın Darpahene binaları 6 Mart'ta mühürlenince vakıf yetkilileri suç duyurusunda bulundu.
Mührün kalkmasından sonra Tarih Vakfı'ndan yapılan açıklamada "Mahkeme kararına 30 gün gecikmeyle de olsa uyulması memnun edici" denildi.
Kültür Bakanı Atilla Koç'sa konuyla ilgili kararların alındığını belirterek "Benim bu hususta tartışacak bir şeyim yok. Damga matbaasında, Darphane'de kendimiz ve Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür Müdürlüğü ve Özel İdare, Topkapı Sarayı'nda yapılacak işler dahilinde oraya bir fonksiyon vereceğiz. Onun için Tarih Vakfı'yla çalışmıyoruz" diye konuştu.