Tarih ve matematik adayları zorladı

Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) dün 1 milyon 730 bin aday katıldı. Matematik ve tarih sorularının zor olduğunu söyleyen uzmanlar "Adaylar bazı okulları daha az net yapsa da kazanabilir" dedi. Üç sorunun hatalı olduğu iddia edildi.

ANKARA / İSTANBUL - Milyonlarca öğrencinin geleceğine yön verecek Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) dün yapıldı. Uzmanlar, sınavda üç sorunun hatalı, birinin de yoruma açık olduğunu söyledi. Matematik sorularının zorluğu ise öğrencilerin daha az netle bir üniversiteye girebileceği şeklinde yorumlandı. Tüm il ve bazı ilçe merkezleriyle Lefkoşa'da, toplam 5 bin 790 binadaki 89 bin 314 salonda yapılan sınava, 1 milyon 730 bin 850 aday katıldı. Adayların yüzde 23'ü, yani sadece 402 bin 870'i, iki veya dört yıllık üniversitelere girmeye hak kazanacak.
Üç soru hatalı iddiası
Sınavı değerlendiren uzmanlar, üç sorunun hatalı, iki sorunun da yoruma açık olduğunu söyledi. İzmir Özel Fatih Dershanesi Müdürü Metin Biniş, coğrafyadan 66., matematikten de 30. sorunun hatalı olduğunu öne sürdü. Biniş, "Coğrafyadaki soruda haritada verilen çizgi üzerinde gösterilen M, N, P, R ve S noktalarının aynı boylam üzerinde olduğu varsayılmış. Noktaların boylam değerleri belirtilmemiş. Bir çizgiyle aynı boylam üzerinde oldukları anlatılmaya çalışılmıştır. Aynı boylam üzerinde bulundukları net olarak ifade edilmediği için soru hatalıdır" dedi. Fen Bilimleri Merkezi'nden Coğrafya Bölüm Başkanı Veysel Boynueğri de coğrafyadaki 66. sorunun yanı sıra 71. sorunun da net anlaşılmadığını ve rahat yorum yapılamadığını söyledi.
MEF Dersaneleri Rehberlik Araştırma Birimi Müdürü Erdem Kaya ise fiziğin 49. sorusunda hata olduğunu belirterek, "Üç aracın bir çizgiyi geçmesinden bahsediyor. 'Çizgiyi geçmek'ten arabanın bütünü algılanıyor. Sorunun yanıtı yok, çünkü araçların boyları verilmemiş. Belirgin bir ifade olmalıydı" dedi.
Puanlama etkilenir
Kaya, matematik sorularının zor olduğunu belirtti ve "Sorular düşündürücü ve uğraştırıcıydı. Bu, puanlamayı etkileyebilir. Çoğunluk matematiğin zor olduğunu söylüyorsa, netlere göre puan hesabında bir miktar fark olabilir. Tam olarak nasıl etkilediğini, sonuçlar açıklanınca öğreneceğiz" dedi.
Bazı kentlerde sınav molası

 • Diyarbakır'da Ziya Gökalp Lisesi'nde sınava gelenler arasında türbanlılar da vardı. Öğrenciler, görevlilerin uyarısı üzerine türbanlarını çıkararak salona girdi.
 • Adana'da Hatice Gözgü'nün, içinde sınava giriş belgesi bulunan çantası çalındı. Polisler, çantayı kısa sürede buldu. Çantadaki parayı alan hırsız, ÖSS giriş belgesini bırakmıştı. Gözgü, sınava yetişti.
 • Adana'da sınav yerine gitmek için otobüs bekleyen Suat Demirkol'a, çocuğunu otomobiliyle sınava götüren Nihat Ballı çarptı. Demirkol hastaneye götürülürken, Ballı, çocuğunu sınav yerine yetiştirdikten sonra polise teslim oldu.
 • İzmir'de büyükşehir belediyesiyle sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık çıktığı için üç gündür iş yavaşlatma eylemi yapan otobüs şoförleri, eyleme bir gün ara verdi.
 • Bolu'da polis ekipleri, öğrencilerin gürültüden rahatsız olmaması için güvenlik önlemi aldı.
  Abant Lisesi yanında bulunan bir apartmanın balkonundan halı silkeleyerek gürültü yapan bir kadın, velilerin tepkisi üzerine polis uyarınca, işine ara verdi. Polisler, okul önündeki yolu da trafiğe kapattı.
 • Balıkesir'de geçen yıl ÖSS öncesi babasını kaybeden Deniz Kurt, bu yıl da 20 gün önce merdivenden yuvarlanarak omuru çatladığı ve ayak topuğu kırıldığı için sınava sedye üzerinde girdi.
 • Erzurum'da Tuba Çakal, heyecandan sınav ortasında bayılınca hastaneye kaldırıldı. Polis, sınavın yoğun olduğu Atatürk Üniversitesi kampüsüne iş makinelerini sokmadı, düğün eğlencelerini ve konvoyları durdurdu, inşaat işçilerinin beş saat ara vermesini istedi.
 • Kayseri'de ulaşım sıkıntısı çeken veya geç kalan adayları, polis otoları sınav merkezlerine taşıdı. Polis kentteki inşaat çalışmalarını durdurdu, seyyar satıcıların araçlarına sınav süresince el koydu.
 • Diyarbakır'da başkasının yerine sınava giren bir kişi, sınavda sakladıkları cep telefonlarıyla kopya çekmeye çalıştıkları ileri sürülen altı kişi gözaltına alındı.
 • Konya'da polis gürültü yapabilecek arabaları trafiğe sokmazken, kent pazarlarını da kaldırdı.
  (Radikal, dha)


  • http://www.radikal.com.tr/7496287496280

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.