Tarih yazıyoruz Ege'de kapı kapı dolaşın

Tarih yazıyoruz Ege'de kapı kapı dolaşın
Tarih yazıyoruz Ege'de kapı kapı dolaşın
Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin Ege milletvekillerine seslendi: "Ne taviz ne pazarlık. Biz burada tarih yazıyoruz. Kapı kapı dolaşıp bunu anlatın."
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Partisinin Ege Bölgesi milletvekilleriyle bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İzmir’de barış sürecine desteğin yüzde 44 olduğunu ifade ederken, milletvekillerinin “taviz mi veriliyor, pazarlık mı yapılıyor?” sorusunu “Ne taviz ne pazarlık… Burada tarih yazıyoruz. Bunu kapı kapı dolaşıp Ege’ye, milletimize anlatın” dedi.
Yaklaşık 6 saat süren toplantıda Başbakan Erdoğan, Ege Bölgesi ve Eskişehir, Karabük gibi illerin anket sonuçlarını açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı anketine göre AKP ’nin oyu yüzde 37’de kalırken CHP ’nin yüzde 43 çıktığı öğrenildi. MHP ’nin oylarının ise üç puan arttığı belirtildi.
Toplantıda çözüm süreci de tartışıldı. Erdoğan, İzmir’de çözüm sürecine desteğin yüzde 44 olduğunu belirtirken, bazı milletvekilleri, “Millet bize soruyor taviz mi veriyorsunuz, pazarlık mı yapıyorsunuz diye. Ne diyeceğiz” dedi. Bunun üzerine Erdoğan, “Biz 10 yıldır iktidardayız. Bugüne kadar kimseye taviz vermedik. Bundan sonra da vermeyiz. Kimseye taviz de vermiyoruz pazarlık da yapmıyoruz. Burada tarih yazıyoruz. Türkiye’nin çıkarları için kan dökülmesine son vermek için çaba harcıyoruz. Çabalarımızı milletimize anlatın. Ege’ye anlatın…” dedi.

Görmez şikâyeti

Bazı milletvekilleri İzmir’e dönük olumsuz değerlendirmeler yapıldığını belirterek ‘demeçlerde hassasiyet gösterilmesini’ rica etti. Bir milletvekili de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in “İzmir’in farklı dindarlığı var” açıklamasını anımsatarak, “Bu konuşmalar doğru değil. İzmirliler hassas. Devlet büyüklerimiz bu hassasiyeti gözeterek dikkatli ve özenli demeçler vermeliler” dedi.

Anket açıklandı

Yerel seçim parti oyları bazlı ankete göre; Aydın’da AKP 35’ten 36’ya yükselirken CHP 40,5 olarak ölçüldü. Denizli’de AKP yüzde 47’den 46’ya inerken; CHP 29’da kaldı. Uşak’ta CHP 26, AKP ise yüzde 49 çıktı. Manisa’da AKP 47’den 45’e gerilerken; CHP yüzde 25 olarak saptandı. Belediyeyi elinde bulunduran MHP’nin oylarını birkaç puan arttırdığı tespiti de yapıldı. Muğla’da ise AKP 33, CHP yüzde 43 ölçüldü. Afyon’da AKP’nin oylarının yüzde 63’ten 67’ye çıkması dikkat çekici bulundu. Karabük’te AKP oylarının yüzde 40’ın üzerinde çıkmasına karşın MHP’li belediyenin oylarını artırmasına da dikkat çekildi.