Tarihçiden iddia: Nasreddin'in katili Mevlana

Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Mikail Bayram'ın iddiası Konya'yı karıştırdı: "Moğolların maaş bağladığı Mevlana, işgalcilere karşı direnen Türkmen çocuğu Nasreddin Hoca'yı eşcinsellikle suçladı ve öldürülmesine de izin verdi."
Haber: KEREM PULGAT / Arşivi

KONYA - Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Ortaçağ Tarihi Uzmanı Prof. Mikail Bayram, "Mevlana, eşcinsellikle suçladığı Nasreddin Hoca'yı öldürttü" deyince Konya karıştı.
Bayram, Nüve Yayınları'ndan 'Sosyal ve Siyasi Boyutlarıyla Ahi Evren-Mevlana Mücadelesi' adlı kitabını çıkardı. Kitabında Mevlana ile Nasreddin Hoca'nın birbirlerine düşman olduğunu öne süren Prof. Bayram, iki alim arasındaki gerginliğin temelini şöyle anlattı: Mevlana bir Moğol ajanıydı. Mevlana'ya maaş bile bağladılar. Türkmen çocuğu olan Nasreddin Hoca ise Moğolların Anadolu'yu hâkimiyet altına almalarına karşı direndi." Düşmanlığın beyitlere taşındığını da ileri süren Bayram, şu örnekleri verdi:
"Ey eli ayağı olan Hoca, kaza ve kederle ayağın kırılmıştır. Sen çok gönüller kırdın, cezan karşına çıktı ve belanı buldun" (Mevlana).
"Ey ekşi suratlı. Arkamdan aleyhime kötü sözler demişsin. Kerkesin (Akbaba) ağzı daima necis (pis) kokar" (Nasreddin Hoca). Bayram, iddilarını şöyle sürdürdü: "Kaynaklara göre Mevlana, Hoca'yı cinsi sapıklıkla suçladı. Hoca'nın çocuğu olmadığı için Mevlana ve çevresi onunla alay etti, hadım ve eşcinsellikle suçladı. Hatta Mevlana, Divan-ı Kebir'inde Nasreddin Hoca'ya 'Zürrriyetsiz' diye hitap etti. 1261 yılında Ahilerin başında bulunan Nasreddin Hoca, Moğol yanlısı Selçuklu yönetimine karşı isyan başlattı. Selçuklular da Mevlana'nın müridi olan komutan Cacaoğlu Nureddin'i görevlendirdi. Nureddin, Mevlana'dan da izin aldı ve Hoca'yı öldürdü."
'Deli saçması, asılsız'
Mevlana Müzesi Müdürü Dr. Erdoğan Erol, iddialarla ilgili olarak "Tamamen deli saçması" derken, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi, "Mevlana bu ülkenin kutsal değerlerinden biridir. Onun üzerinde oyun oynanmasın" diye konuştu. Araştırmacı Sinan Yağmur da iki tarihi şahsiyetin bir kez bile karşılaşmadıklarını ileri sürdü. Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Salih Taner Serin, Prof. Bayram hakkında hakaret davası açacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7643407643400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.