Tarihe karşı yeni hile

Son yıllarda kuşkulu yangınlarla yok olan tarihi ahşap bina ve konaklar, şimdi de restorasyon hilelerinin kurbanı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Son yıllarda kuşkulu yangınlarla yok olan tarihi ahşap bina ve konaklar, şimdi de restorasyon hilelerinin kurbanı. Tarihi yapılar, restorasyon gerekçesiyle alınan yasal yıkım izninden sonra yasal boşluklardan yararlanılarak otoparka dönüşüyor. Kentin en eski ahşap yapılarından Cerrahpaşa'daki Cerrahi Konağı da, restorasyon izninden sonra otopark oldu.
İstanbul'da bu yılın ilk dört ayında 63 tarihi yapı yanarak kül oldu. Her yıl sayıları giderek azalan tarihi konaklar, artık eskisi gibi yalnızca şüpheli yangınlara kurban olmuyor.
Yangın azaldı ama...
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1999'da aldığı karar sonrası, şüpheli yangınlar azaldı. Karara göre, yok olan tescilli yapı parsellerinde her türlü yapılaşmayla birlikte otopark, fuar, sergileme gibi yeni bir işlevle kullanılması yasaklandı. Bu önlem, tarihi yapıların şüpheli yangınlarla kül olmasını önledi, ancak tarihi yapılar bu defa restorasyon projeleriyle yasal olarak yıkıldıktan sonra farklı amaçla kullanılmaya başlandı.
Koruma kurullarına sunulan restorasyon projeleriyle yıkım izni alınan ahşap bina ve konaklar, yıkım sonrası 'kaynak sıkıntısı çekildiği' gerekçesiyle restore edilmiyor. Yasal yıkım izninden sonra açılan araziler ise otopark olarak kullanılmaya başlanıyor.
İstanbul'un en eski ahşap yapılarından Cerrahi Konağı da, geçen yıl başlayan restorasyon projesi sonrasında otoparka dönüşen tarihi eserlerden.
Nurettin Cerrahi'nin (1678-1721) doğup büyüdüğü, Cerrah Mehmed Paşa Camii karşısındaki konak, Kültür ve Taibat Varlıklarını Koruma Kurulu'n-dan restorasyon izni alınarak yıkıldı.
Yıkımdan sonra, restorasyonu yapacak maddi kaynak olmadığı gerekçesiyle konak yeniden inşa edilmedi. Yıkılan konağın yerinde bugün otopark var. Ancak yasal olarak yıkım izni alındığı için müdahale edilemiyor.