Tarihe tanık bir yaşam!

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar, Tarık Ziya Ekinci'yle onu Ankara'ya çağırır. Otelde buluşurlar. Yıl 1965. Seçimlere çok az bir süre var.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar, Tarık Ziya Ekinci'yle onu Ankara'ya çağırır. Otelde buluşurlar. Yıl 1965. Seçimlere çok az bir süre var. TİP ilk kez katılacak genel seçimlere. "Kaderimiz Bingöl'ün iki ilçesinde, Solhan ve Karlıova'da teşkilat kurmamıza bağlı" der Aybar, "Yoksa seçime giremiyoruz, emekler boşa gidecek. İş size kalmış."
O yıllarda TİP Diyarbakır örgütünün kurucu ve yöneticilerinden biri Canip Yıldırım. Önce Solhan'a giderler. Karşıdan tanıdık bir adam gelir. Lakabı 'Sağır'. "Hayırdır Canip abi? diye sorar. "İşçi Partisi'ni kuracağız, yardım istiyoruz." "Ben CHP'nin il encümen üyesiyim" der 'Sağır', "Size yardım edemem. Ama burada hemşerileriniz var, Liceliler, sizleri onlara götüreyim."
Giderler Licelilere. Başlarında yaşlı bir adam. Çevrelerini de 20 kişi sarmış. Yıldırım ile Ekinci anlatıyor durumu. Adam, "Biz, Demirel'in partisindeyiz" dedikten sonra düşünmeye başlıyor. "Size kaç kişi lazım?" sorusuna, "11 kişi" yanıtını alınca adamlarına dönüp, "Sen, sen istifa et" diyerek yeterli miktarda parti kurucusu belirleniyor. Benzer yöntemlerle Karlıova'da da ilçe örgütü kurulunca, TİP 1965 seçimlerine katılır ve 15 milletvekili çıkarır.
Önce hukuk, sonra Paris
TİP, Canip Yıldırım'ın siyasetteki ne ilk ne son durağı. Bir Kürt aydını olarak verdiği var olma mücadelesi onu siyasette, farklı zamanlarda farklı duraklara götürür. Diyarbakır'ın köklü bir ailesinden geliyor Yıldırım. Küçüklüğünden, ilkgençlik yıllarından aklında kalanlar; daha izleri taze olan Ermeni tehcirine, kafilelerden alınan ya da kaçırılan kızların gelin edilmesine, Dersim ve Ağrı isyanlarına, köylerden gelip şehir merkezinde Kürtçe ayran satanların cezalandırılmasına, bölgeden sürgüne gönderilen Kürtlere kadar uzanıyor.
1944'te Ankara Üniversitesi'nde hukuk okur, sonra ihtisas yapmak üzere Paris'e gider. Paris yıllarında bir yandan solla tanışır, diğer yandan ulusal kimliğine ilişkin ilgisi daha da yoğunlaşır. Türkiye'ye döndüğünde 'siyaset yapmak' kararıyla Diyarbakır'da avukatlığa başlar. Ülkede CHP-DP ayrışması yaşanmaktadır. "Ne kadar muhalif varsa, CHP'den ne kadar zarar görmüş aile varsa bir araya geliyor. Sıkıntıları, baskıları direkt, endirekt yaşamış aileler. DP'ye katılıyoruz, köy köy, kaza kaza dolaşıyoruz. CHP döneminde köylerde yapılan işkenceleri bana gelip söylüyorlar, ben de toplantılarda anlatıyorum. Milletvekillerinin çoğu, 'Yapma, tehlikelidir' diyordu."
1950'lerin ikinci yarısında DP'de ayrılmalar başlıyor. Bu ayrışmada katılır Hürriyet Partisi'ne (HP) Yıldırım. Diyarbakır il yönetiminde görev alır. Diğer arkadaşları gibi önemsediği tek bir şey vardır: "Siyasette hareket noktamız şu: Bu parti Kürt meselesine ne kadar yarar, ne yapabiliriz?"
HP macerası, partinin CHP'ye katılma kararına kadar sürer. Bu arada 'İleri Yurt' gazetesini çıkarmaktadırlar. Yazarlar arasında Musa Anter de vardır. Yıldırım da yazıişleri müdürüdür. Gazete '49'lar tutuklaması'na kadar yayınını sürdürür.
"Biz devletin egemen zihniyetiyle mücadele ediyorduk. Bu yüzden ne imkân bulursak onu kullanıyoruz. Gazete elden ele dolaşıyordu. Kürtçe 'Kımıl' şiirini bastık, anonim bir şiirdi, büyük bir hadise oldu, bizzat Celal Bayar Diyarbakır savcısını aradı, 'Sen orada uyuyor musun' diye."
27 Mayıs'ı CHP'de karşılarlar. Bu sırada DP'li ağalar, beyler, şeyhler sürülmektedir bölgeden. Diğer arkadaşlarından dört ay sonra tutuklanır Yıldırım ve Diyarbakır'dan İstanbul'a, 'Harbiye hücreleri'ne gönderilir. Oradan da Ankara Cezaevi'ne.
Cezaevi sonrası TİP'in kuruluş sürecine katılır Yıldırım. İlgilerini çeken nokta yine 'Kürt sorunu'dur. Parti programında, 'Kürt ve Arap vatandaşlar da birinci sınıf vatandaştır" denilmesi zaten bu partiye girmeleri için yeterli olmuştur. Arkalarına geniş bir halk desteği de alırlar. Bunun nedeni çok güçlü olan sosyal ilişkileridir.
'Memur bey, delisin, nesin?'
"Avukatlık yaptığım davalardan para almadım. Bunu Sadun Aren'in kardeşi iyi bilir. Hesap uzmanıydı. Diyarbakır'da bütün avukatların defterlerini tetkik etti. Benim de 13 tane davam var, hiçbirisinden aldığım para yok. Dedi ki, 'Bu ne biçim avukatlık, bu tam bir sahtekâr'. Dava sahiplerinin adreslerini alıyor, bunları çağırıyor, soruyor. 'Valla' diyorlar, 'Biz hiç para vermedik ona.' En son birisi kalıyor, soruyorlar ona da, 'Canip Yıldırım'a ne kadar para verdin?' diye. Bu adam da diyor ki, "Memur bey, delisin, nesin? Namusuma, noter param yoktu, onu da kendisi verdi."
Zaten bazıları TİP gibi dinsizlerin, komünistlerin partisine niye girdiği sorulunca, "Ne tipi canım, biz Canip beyin partisine girdik" karşılığını veriyorlarmış.
12 Mart'ta da tutuklananlar arasındadır Canip Yıldırım. Ancak 74'teki 'Ecevit affı'yla çıkar dışarı. Tanıdığı bir Azeri hâkim vardır. Antalya'ya tayini çıkan hâkim Yusuf, Yıldırım'ı orduevine yemeğe götürür ve endişesini söyler: "Buradan gidiyorum, fakat sana bir şey söylemek istiyorum. Diyarbakır'da kalırsan seni perişan ederler, bir an evvel Diyarbakır'ı terk et."
Bu öneriye uyduğu için 12 Eylül'ü hafif atlatır. DEP ve HEP sürecine katkıda bulunmaya çalışır 1990'lı yıllarda. Musa Anter öldürüldüğünde yanında olan ve vücudu delik deşik edilen, şans eseri yaşayan ve uzun süre tedavi gören DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu yazmış Canip Yıldırım'ın Türkiye'nin yakın tarihine, Kürt siyasetine tanık olan 82 yılını.
'Güzel günler göreceğiz'
Türkiye'de yaşayan Kürtlerin geleceğine ilişkin görüşü sorulduğunda Yıldırım, "Türkiye'de Kürtler güzel günler görecek. Büyük bir mücadele verdiler. Devlet yaptığı korkunç baskıyla PKK'ye yardımcı oldu. 60 bin korucu var hâlâ. Bu korucuların hasımları otomatikman PKK'lı oldu. Devletin hatası Kürtleri bu noktaya getirdi" diyor.
Kitaba sunuş yazan Mehmed Uzun da Canip Yıldırım'ın ve onun gibi aydınların yaşamı üzerindeki etkilerine değiniyor:
"1972 Martı'nda tıkıldığım o cezaevi, yıllar sonra Kürtçe yazan bir edebiyat yazarı olarak ortaya çıkmamı sağlayan sürecin başlangıcı oldu. Çünkü o cezaevinde dönemin en önemli aydınlarıyla tanıştım.
Onurlu, haklı bir davanın savunucusu erdemli insanlardı. Onlar olmasaydı bugün beni ben yapan özellikler asla olmayacaktı. O aydınlardan biri de Canip Yıldırım'dı. Ona, hayatına, deneylerine ve bana sunduğu mirasa çok şey borçluyum."
Kitap adını Yıldırım'ın ilk aşkını yaşadığı Hevsel Bahçesi'ndeki bir dut ağacından alıyor. Kitabın en önemli kaynağı ülkeyi yönetenlerin yaptığı hatalar. Miroğlu'nun kitabındaki Canip Yıldırım'ın yaşamı, 'Bir ülke nasıl yönetilmez' dersleriyle dolu.


    http://www.radikal.com.tr/7596967596960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.