Tarihi dava düştü

ABD hükümetinin en büyük sigara üreticisi şirketlere açtığı tarihi dava düştü. Davacı Bill Clinton yönetimi, sigara devlerinden 280 milyar dolar (3.6 milyar YTL) istiyordu.

WASHINGTON - ABD hükümetinin en büyük sigara üreticisi şirketlere açtığı tarihi dava düştü. Davacı Bill Clinton yönetimi, sigara devlerinden 280 milyar dolar (3.6 milyar YTL) istiyordu. Davanın düşmesi, sigara şirketlerinin Wall Street'teki hisselerini uçururken, sigara karşıtı örgütleri kızdırdı.
1999 yılında açılan davanın dosyasında sigara devleri; l Tiryakiliği hızlandırmak için nikotin düzeyiyle oynamak l Milyonlarca dolarlık reklam kampanyalarıyla doğrudan gençleri hedef almak l Tüm araştırmalar aksini söylerken sigaranın tehlikesi konusunda yalan söylemekle suçlandı. Savcı da sigara endüstrisinin son 50 yılda edindiği 280 milyar doları geri ödemesini ve sigara satışıyla ilgili ciddi kısıtlamalar getirmesini istedi. Firmalar, 1998 yılında ABD'nin 46 eyaletini kapsayan ve 206 milyar dolar ödemelerini gerektiren bir anlaşmaya imza atarak hükümetin isteklerinin çoğunu zaten yerine getirdiklerini savundu.
ColombiaEyaleti Temyiz Mahkemesi önceki gün dosyanın 'çete suçları'na uygulanan şantaj ve tehdit yasasına dayanarak hazırlandığını, oysa hükümetin firmaları bu yasaya dayanarak dava edemeyeceği sonucuna vardı. Suçlanan firmalar arasında Altria Group, RJ Reynolds, Lorillard, Liggett Group, Brown and Williamson da bulunuyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7370607370600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.