Tarihi diyaloğa tarihi mayın

Tarihi diyaloğa tarihi mayın
Tarihi diyaloğa tarihi mayın
DTP'nin Başbakan Erdoğan'a 'tarihi diyalog' çağrısından bir gün sonra, PKK'nın 'eylemsizlik' süreci mayınlı saldırıyla bitti. İki ilde 10 asker şehitDİYARBAKIR/ANKARA - Diyarbakır Lice’de askeri araca düzenlenen mayınlı saldırıda dokuz asker şehit oldu. Altı saat sonra bir şehit haberi de Hakkâri’den geldi.
Lice’deki saldırı dün sabah saat 07.00 sıralarında Lice - Genç karayolunda meydana geldi. Lice Tugay Komutanlığı’ndan sabah erkenden yol güvenliğini sağlamak üzere bölgeye hareket eden bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı, Lice’ye 10 kilometre uzaklıktaki Abalı Köyü yakınlarında mayınlı saldırıya uğradı.
Önden giden tank geçtikten sonra arkadan gelen zırhlı personel taşıyıcı geçişi sırasında mayın patladı. ‘Çok güçlü patlayıcının infilakıyla’ zırhlı personel taşıyıcıda bulunan iki uzman çavuşla yedi asker şehit düştü. Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye sevk edilen birlikler geniş çaplı operasyon başlattı.

‘Çok güçlü bir patlayıcı’
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da dün sabah Ankara’da düzenlediği basın toplantısına, “Lice’de meydana gelen üzücü bir olayla başlıyoruz” diye girdi. Başbuğ’un verdiği bilgiye göre saldırıya uğrayan araç ABD’den alınan M-113 tipi zırhlı personel taşıyıcısıydı. Araçta 4-4.5 santimetre kalınlığında zırh bulunduğunu hatırlatan Başbuğ, “İlk değerlendirmemiz bunun muhtemelen el yapımı, çok güçlü patlayıcı olduğu şeklindedir” dedi. Başbuğ, mayının tank geçtikten sonra patlamasının da ‘uzaktan komutalı veya kablolu bir sistem’ olma ihtimalini kuvvetlendirdiğini söyledi.

Saldırının zamanlaması
PKK bu kışı herhangi bir saldırı düzenlemeksizin, sessiz geçirdi. Ardından 21 Mart’ta saldırılarını başlatsa da daha sonra Erbil’de yapılması planlanan Kürt Konferansı’nı gerekçe göstererek 1 Haziran’a kadar tek taraflı ‘eylemsizlik’ ilan etti.
Dün yapılan iki saldırı, DTP’nin yerel seçimlerdeki zaferinin, Güneydoğu’daki eylemlerde çocuklara ceza yağdırılmasının, son iki haftada PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle çoğu DTP’li yönetici 300’ü aşkın kişinin gözaltına alınıp tutuklanmasının ve PKK’nın internet sitesinde ‘DTP’ye ve Kürt çocuklarına yapılanlara sessiz kalınmaması’ çağrısının ardından; DTP’li Ahmet Türk’ün Başbakan’a “Tarihi diyaloğu başlatalım” çağrısında bulunup randevu talep etmesindense sadece bir gün arkasından meydana geldi.
CNN Türk patlatılan mayının 100 kilo olduğunu belirtti. M-113’ler 1960’lardan beri NATO üyesi ülkelerde kullanılıyor. (dha, Radikal)

Bir günde 10 şehit acısı


Diyarbakır’ın Lice ilçesinde şehit olan ikisi uzman çavuş dokuz askerin kimlikleri şöyle:

* Uzman Çavuş Salih Akyürek (Yozgat)
* Uzman Çavuş İlhami Hardal (Kilis)
* Emrah Polat (Aydın Nazilli)
* Erdal Oral (Kars-Kağızman)
* Zeynel Direkçi (Gaziantep)
* Onur Görmez (Aydın-Karpuzlu)
* Murat Çavdar (Trabzon-Maçka),
* Mehmet Ali Karaduman (Manisa-Kula)
* Miktat Beder (Trabzon Arsin). Şemdinli’de açılan ateşte şehit olan askerinse Karslı Piyade Çavuş Olcay Koçak olduğu açıklandı.

‘Bugün şehitsin’ diye şakalaşıyoruz

Şehit Komando Er Mehmet Ali Karaduman’ın Aydın’ın Kula ilçesindeki evine Türk bayrağı dikildi.
fotoğraf: dha
KONTÖRÜM BİTTİ SES KESİLDİ: Şehit Er Onur Görmez’in annesi Nursel Görmez, Aydın’ın Karpuzlu ilçesine bağlı Ömerler Köyü’ndeki evinde “Artık yeter, ben yandım başka analar yanmasın. Ben sana doyamadım oğlum” diye ağıt yaktı. Babası Kamil Görmez oğluyla bir önceki gece telefonla konuşmuştu: “Operasyona gideceğini ve şehit düşme ihtimali bulunduğunu söyledi. Kontörüm bittiği için iki dakika konuşabildik, ses kesildi.”
EYVAH, YİNE Mİ!: Yaşar Polat, kapıyı açıp karşısında kaymakam ve askerleri gördüğünde ilk sözü, “Eyvah bir şehit daha mı verdik” oldu. Şehit Er Emrah Polat’ın annesi Nurhan “Yaşar’ım sen de mi şehitsin?” diye ağıt yaktı. Emrah Polat’ın dayısı Bülent Özçelik de 14 yıl önce şehit olmuştu. 112 Acil Servis görevlileri fenalık geçiren çifte yardımcı olmaya çalışırken Nazilli’deki evin önünde toplananlar ‘Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez’ sloganı attı.
İNŞAATTA ÖĞRENDİ: Baba Mustafa Beder, oğlu Miktat’ın haberini Rize’de çalıştığı inşaatta alıp Trabzon Arsin’deki evine döndü. Beş aylık asker Miktat Beder’in de askere gitmeden inşaatlarda babasına yardım ettiği öğrenildi.
HASTANEYE KALDIRILDILAR: Şehit Er Mehmet Ali Karaduman’ın Manisa’nın Kula ilçesindeki babası, Er Erdal Oral Kars’ın Kağızman ilçesindeki anne ve babası ile Uzman Çavuş Hardal’ın ikinci çocuğuna hamile olan eşi acı haberi alınca hastanele kaldırıldı.
KARDEŞİ ŞOKTA: 20 yaşındaki Komando Er Zeynel Direkçi’nin kardeşi Mehmet acıyla Gaziantep’teki evin duvarlarını yumrukladı.
BURADAN DÖNÜŞÜM YOK: Trabzon Maçka’da yaşayan İsmail Çavdar, yeğeni Er Murat Çavdar’ı en son 10 ay önce askere giderken görmüştü: “‘Buradan dönüşüm yok. Şehit olacağım’ derdi. Arkadaşlarla şakalaşıyoruz. ‘Bugün sen şehit olacaksın diye takılıyoruz’ demişti.” Çavdar’ın İstanbul Beykoz’daki evinde yas var. Arkadaşları berberlik yapan Çavdar’ın iyi bir insan olduğunu anlattı. (Radikal, dha, aa)