Tarihi eser getirene devletten ödül var!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi eser bulup yetkililere teslim edenlere ödül veriyor.

ADANA - Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi eser bulup yetkililere teslim edenlere ödül veriyor.
Bakanlık, kendi mülkü içinde eser bulanlara ikramiye vermiyor, ancak eserin değerini ödeyerek satın alabiliyor. Eser başkasının mülkü içinde bulunmuşsa, bakanlık 'varlığın belirlenen bedelinin' yüzde 80'ini, bulan ile mülk sahibi arasında paylaştırıyor. Vatandaş, devlete ait arazide kültür varlığı ortaya çıkarırsa 'eserin bedelinin' yüzde 40'ını ikramiye olarak alıyor. Eğer kültür varlıklarını bulan, haber veren veya yakalayan kişi sayısı birden fazlaysa ikramiyeler paylaştırılıyor.
Adana Arkeoloji Müze Müdürü Kazım Tosun, yılın ilk altı ayında müzelerine 179 tarihi eser getirildiğini, bu eserler genellikle sikke gibi küçük parçalar olduğu için karşılığında 3 bin 405 YTL ücret ödendiğini söyledi. Tosun, "Vatandaşların çoğu tarihi eserleri bulup müzelere getirenlere ödül verildiğini bilmiyor" dedi.
Bu arada Konya'nın Seydişehir ilçesine bağlı Susuz Köyü yakınlarındaki mağaralarda kaçak kazı yapan yedi kişi ile Aksaray'ın Hasandağı eteklerindeki tarihi yerleşim alanını kazan altı kişi suçüstü yakalandı. (dha, aa)