Tarihi esere 'ses' bombası

Antalya Müzesi'nde sergilenen yaklaşık 5 bin tarihi eserin, açılışlar ve özel geceler nedeniyle atılan havai fişeklerin ses basıncından zarar gördüğü açıklandı.
Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

ANTALYA - Antalya Müzesi'nde sergilenen yaklaşık 5 bin tarihi eserin, açılışlar ve özel geceler nedeniyle atılan havai fişeklerin ses basıncından zarar gördüğü açıklandı.
Bir yazı ile Emniyet Müdürlüğü'ne başvuran müze yetkilileri, özellikle Konyaaltı Sahili ve falezlerin üzerinden atılan havai fişeklerin, müzedeki eserleri yerinden kaydırdığını ve hatta müzenin alarmını çaldırdığına dikkat çekti.
Yazıda, "Havai fişek atımı sırasında oluşan ses basıncı ve titreşimler, koruma altındaki kaidesi zayıf, onarım görmüş binlerce yıllık nadide eserlerde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açmaktadır. Bu nedenle müze yakınlarında havai fişek atımına izin verilmemesini rica ediyoruz" denildi.
Antalya'da kutlamalar, açılışlar, düğünler ve hatta doğum günlerinde bile havai fişek patlatanlar olduğunu belirten müze yetkilileri, "Havai fişekler patladığında tıpkı bir bomba atılmış gibi inanılmaz bir ses çıkıyor ve çevreye bizim göremediğimiz halkalar halindeki ses ve titreşim dalgaları yayılıyor. Bu yüzden müzede bulunan birçok tarihi eserimiz zarar gördü" dedi. Emniyet yetkilileri ise, başvuruyla ilgili yazının değerlendirileceğini, bu konuda son kararı Antalya Valiliği'nin vereceğini söyledi.