Tarihi Gaziantep Kalesi, yağmura dayanamadı çöktü

Tarihi Gaziantep Kalesi, yağmura dayanamadı çöktü
Tarihi Gaziantep Kalesi, yağmura dayanamadı çöktü
Gaziantep'te 3 gündür devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle tarihi Gaziantep Kalesi'ni şehre bağlayan köprü çöktü. çöktü

GAZİANTEP - Yoğun sis yüzünden Gaziantep Havaalanı'na inemeyen çok sayıda uçak da başka alanlara yönlendirildi.

Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber, günümüzden 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen, Roma döneminde gözetleme kulesi olarak kullanılan Gaziantep Kalesi'nin şehirle bağlantısını ve ziyaretçilerin kaleye giriş çıkışlarını sağlayan köprü, kuvvetli yağışa dayanamayarak çöktü. Sabah 05.00 sıralarında çöken bölümdeki kuleler ile birlikte Panorama Müzesi'ne ait bazı heykellerin de zarar gördüğü belirtildi. Olay yerinde incelemelerde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Aykanat, çökmenin kalenin giriş kulesindeki kapı tarafındaki köprüde meydana geldiğini söyledi. Aykanat, "Daha önce Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile zemin etüt çalışmaları yapılmış, çatlağın derecesi ölçülmüştü. Bu çatlağın onarılması için teknik çalışmalar devam ediyordu. Ancak yoğun yağıştan dolayı şu anda bir çökme meydana geldi. Çökmeden dolayı kuleler aşağı inmiş durumda. Can kaybı ve yaralı yok" dedi. Türkiye 'de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olan Gaziantep Kalesi çevresinde İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve belediye ekipleri, incelemelerine devam ederken, yağış nedeniyle kalenin değişik bölgelerinde zaman zaman toprak kaymalarının olduğu görüldü.

UÇAKLARA SİS ENGELİ

Bu arada yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman sıfıra kadar düşmesi nedeniyle uçak seferlerinde aksamalar meydana geldi. Çok sayıda sefer iptal edilirken, Gaziantep Havaalanı'na inmesi gereken uçaklar da Adana Havaalanı'na yönlendirildi. Bazı uçaklar da Gaziantep Havaalanı üzerinde pas geçip Adana'ya gitti.(dha/ Zeki Günay-Mehmet Bulut)