Tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü kül oldu

Tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü kül oldu
Tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü kül oldu
Fethipaşa Korusu içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü çıkan yangında kül oldu. Tarihi köşk, korusuyla birlikte 25 Aralık Yolsuzluk soruşturmasında ifadesine başvurulan işadamı Mehmet Cengiz'e satılmıştı.

Üsküdar’daki Fethipaşa Korusu içindeki Hüseyin Avni Paşa köşkünde yangın çıktı.  Yangına çok sayıda itfaiye müdahale etti. Yangın sonucu tarihi köşk kül oldu. Fethipaşa Korusu'nda bulunan Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nde saat 16.30 sıralarında yangın çıktı. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre çatıda başlayan yangın ahşap olan köşkte hızlıca yayıldı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen köşk kısa sürede küle dönüştü. Alevler koru içindeki ağaçlara da sıçradı. İtfaiyecilerden bazıları ağaçları söndürmeye uğraştı. Küle dönen köşkün içindeki ahşapların bir kısmı yangın nedeniyle yıkıldı. Yangın soğutma çalışmalarına yangın söndürme helikopteri de destek verdi. Denizden su alan helikopter, köşkün bulunduğu bölgeye suyu boşalttı. Öte yandan yangın Avrupa yakasından da görüntülendi. Vatandaşlar Beşiktaş 'ta sahilden yangını izledi. Hüseyin Avni Paşa Köşkü'ndeki yangın kontrol altına alındı

Vali Mutlu: Yangının nedeni beli değil


CENGİZ İNŞAAT ALMIŞTI

Tarihi köşkün de içinde bulunduğu koruyu 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında internete sızan ses kayıtlarında “Milletin ....na koyacağız” diyen ve 3. havalimanı ihalesini alan  Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz satın almıştı. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre 81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazinin “yüzde 65’ini TMSF’den, yüzde 35’ini ise özelden aldık” diyen Cengiz İnşaat, “Bir inşaat firması olarak, tapu kayıtlarında koru olarak gözüken arsada ne yapmayı planlıyorsunuz” şeklindeki soruya “İçinde tarihi köşk var. Restore edilerek kullanıma açılacaktır” yanıtını vermişti. Cengiz, 25 Aralık Yolsuzluk soruşturması kapsamında ifade vermişti. Korunun satış bedelinin 0 lira olarak görünmesi tartışma yaratmıştı. TMSF ise koruyu 31 milyon 690 bin 132 TL'ye sattığını açıklamıştı.

Cengiz İnşaat'a... '0' TL'ye... Boğaz'da bir koru!

HÜSEYİN AVNİ PAŞA KİMDİR?
Hüseyin Avni, 1821 yılında Isparta'nın Gelendost İlçesinde doğdu. 1837 Temmuzunda nefer (er) olarak Harbiye'nin hazırlık sınıfına alındı. 8 ay sonra imtihanla onbaşı, 1839 Temmuzunda çavuş, sonra başçavuş oldu. 1842'de Mekteb-i Fünun-i Harbiyye-i Şahane'yi bitirerek 21 yaşında mülazım (teğmen) rütbesini aldı. 1849'da erkan-ı harb kolağası (kurmay kıdemli yüzbaşı) rütbesiyle 28 yaşında Harb Akademisi'nden çıktı. Hüseyin Avni, 1852 Haziranında binbaşı rütbesi ve "bey" ünvanı alarak Harbiye'ye taktik öğretmeni tayin edildi. 29 Kasım 1867'de Girit Eyalet Valisi oldu. 9 Şubat 1869'da Serasker (Genel Kurmay Başkanı) olarak ilk defa imparatorluk hükümetine girdi. 15 Şubat 1874 - 26 Nisan 1875 tarihleri arasında sadrazam oldu. Ancak 15 Haziran 1876 gecesi Mithat Paşa'nın Beyazıt'taki evinde bir hükümet toplantısına katılırken devrik padişah Abdülaziz'in kayınbiraderi Çerkes Hasan'ın konağı basarak yaptığı katliam sırasında yaşamını kaybetti.

Cengiz İnşaat: 'Aslına uygun restore edeceğiz'

  İSTANBUL /DHA

 

Hüseyin Avni Paşa Köşkü kül oldu