Tarihi kavgada yazarın üzerine yürüdüler

Tarihi kavgada yazarın üzerine yürüdüler
Tarihi kavgada yazarın üzerine yürüdüler

Panelde soru soran yazar Latife Tekin?in (ortada beyaz atkılı) üzerine Durmaz?ın adamları yürüdü. FOTOĞRAF: NİLÜFER KANDIRMIŞ / DHA

Haber: NİLÜFER KANDIRMIŞ / Arşivi

MUĞLA - Bodrum’da Gümüşlük Çevre ve Eğitim Vakfı tarafından ‘Gümüşlük’ün ortak çevre sorunları ve Myndos kazıları’ konulu panel düzenlendi. İzleyici olarak panele katılan yazar Latife Tekin, Myndos kalıntılarının bulunduğu arazilerin işadamı Mehmet Durmaz tarafından satın alındığını belirterek “Tarih ve kültür hazinesi ülkenin ortak mirasıdır. Kamulaştırılması gerekmez mi” diye sordu. Bunun üzerine Durmaz’ın adamı olduğu öne sürülen kişiler yazar Tekin’in üzerine yürüdü. 

Panele 300 çevreci katıldı

‘Gümüşlük’ün ortak çevre sorunları ve Myndos kazıları’ konulu paneli konuşmacıların yanı sıra izleyici olarak Mavi Yol Girişimi, mimarlar, Gümüşlük Çevre ve Kültür Sanat Derneği üyelerinin de yer aldığı yaklaşık 300 kişi izledi. Çevrecilerin gündeminde kazıların yapıldığı alanda silah üreticilerinin Türkiye temsilcisi, işadamı Mehmet?Durmaz’ın kazı yapılan alanda köylülerden arazi almasıydı. Paneldeki konuşmasında Myndos kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, kazıların Bakanlar Kurulu kararı ile son iki yıldır durdurulduğunu belirterek, işadamı Mehmet Durmaz’ın arazisinde kazı çalışmalarına izin verildiğini anlattı. Mehmet Durmaz da “Aldığım arazilere beş yıldızlı oteller yapacağım doğru değil. Kültür turizmine hizmet etmekten başka amacımız yok” dedi. Bu sırada yazar Latife Tekin Durmaz’a ait arazilerin bulunduğu yerin 1’inci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğunu ve bu nedenle kamulaştırılması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine, Durmaz’ın adamları olduğu iddia edilen bazı kişiler, Tekin’in üzerine yürüyünce gerginlik yaşandı.
Tekin, “Silah tüccarı kimliğine sahip olan kişi kültür hazinelerinin üzerine konmaya çalışıyor. Bunu da kurduğu vakıf aracılığı ile yapmaya çalışıyor” dedi.  Tekin’in sorusuna cevap veren Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu üyesi arkeolog Prof. Dr. Mehmet Akif Işık, kazıların devam edebilmesi için, arazi sahibinin rızasının bulunması ya da devletçe kamulaştırma yapılması gerektiğini belirterek, “Toprağın altındaki hazine ve tarihi eser devletin malıdır, kimseye ait olamaz” dedi.