Tarihi köşklerde tat değişti

Sultan Abdülaziz tarafından 1860-1875 yılları arasında Yıldız Korusu'nda yaptırılan Malta ve Çadır köşkleri üç yıllığına 'hizmetiçi sözleşme'yle özelleştirildi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Sultan Abdülaziz tarafından 1860-1875 yılları arasında Yıldız Korusu'nda yaptırılan Malta ve Çadır köşkleri üç yıllığına 'hizmetiçi sözleşme'yle özelleştirildi. Belediye, Malta Köşkü'nü yıllık 190 milyar, Çadır Köşkü'nü de yıllık 60 milyar liraya kiraya verdi.
Malta Köşkü'nde geleneksel Türk mutfağı, Çadır Köşkü'nde ise İtalyan ve Meksika mutfağı sunulacak. Belediyenin işletmeye devam edeceği diğer beş tarihi köşkte halka yönelik ucuz mönü uygulaması sürecek.
Gürtuna'dan son karar
Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tarihi Hıdiv Kasrı, Pembe Köşk, Sarı Köşk, Çamlıca Köşkü, Malta Köşkü, Paşa Limanı, Çadır Köşkü, 1996'dan beri belediye iştiraki BELTUR tarafından işletiliyordu. 28 Mart yerel seçimlerinden önce eski başkan Ali Müfit Gürtuna döneminde alınan
'belediyenin asli görevlerine dönmesi' kararı çerçevesinde Çadır ve Malta köşkleri özelleştirildi. Malta Köşkü Ben-Ka Turizm, Çadır Köşkü de Eldiven Turizm'e devredildi. Özelleştirme 'hizmetiçi sözleşme' şeklinde yapıldığı için belediyenin diğer tesislerinde geçen kurallar bu köşklerde de geçerli sayıldı.
Özelleştirilen köşklerdeki dekorasyon ve yemek mönüleri yenilendi. Çadır Köşkü, İtalyan ve Meksika mutfağıyla, Malta Köşkü de geleneksel Türk yemekleriyle hizmet verecek.
Hafta sonu açık büfe
BELTUR'un işletmeyi sürdürdüğü diğer köşklerde ise halka yönelik ucuz mönü uygulamasının yanı sıra mini golf gibi spor etkinlikleri de bulunuyor. Bu köşklerde hafta içi a la carte, hafta sonu da kahvaltı ve öğleden itibaren açık büfe hizmette.
Altı çeşit sıcak yemek, salata ve mezenin bulunduğu ziyafet mönüsü hafta sonu 32 milyon, soğuk kanepelerin olduğu kokteyl prolanj 26 milyon, pasta ve börek mönüsü 17 milyon lira. Çamlıca Köşkü'nün bulunduğu Kısıklı Korusu, Hıdiv Kasrı'nın yer aldığı Çubuklu Korusu, Malta ve Çadır köşklerinin bulunduğu Yıldız Korusu ile Emirgan Korusu'nda golf oynanabiliyor.İçki yasağı hâlâ sürüyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Yıldız, Emirgan ve Çamlıca korularındaki tarihi köşklerde içki servisi yok. Yasak, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi'nden belediye başkanı seçilen Tayyip Erdoğan'la başladı. 1982'de yapılan bir protokolle köşklerin işletmesini alan Turing Kurumu'nun kasırlarla ilişkisi 1995'te kesildi ve köşkler 01.01.1997'de belediye iştiraklerinden BELTUR'a devredilerek içkisiz lokanta ve kafelere dönüştürüldü. 1999'da Fazilet Partisi'nden belediye başkanı seçilen Ali Müfit Gürtuna'nın da devam ettirdiği içki yasağı, özel sektöre kiralanan yerlerin sözleşmesine de eklendi. Haliç kıyısında Eyüp'te açılan Feshane'deki Beyazgül Lokantası da aynı koşullarda özelleştirildi.