Tarihi Nabucco anlaşması imzalandı

Tarihi Nabucco anlaşması imzalandı
Tarihi Nabucco anlaşması imzalandı
Hazar ve Ortadoğu bölgesindeki doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesinde "dönüm noktası" kabul edilen Hükümetlerarası Anlaşma imzalandıNabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi Hükümetlerarası Anlaşması imzalandı.
Ankara Rixos Otel’de düzenlenen törende, anlaşmaya, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai, Romanya Başbakanı Emil Boc imza koydu.
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve 5 ülkenin Başbakanı ortak bildiriye imza koydular.
Anlaşma, Hazar ve Ortadoğu bölgesindeki doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngören Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi için "dönüm noktası" kabul ediliyor.
Anlaşmayla, projeyi bir uluslararası anlaşma avantajlarını sağlayarak inşasını kolaylaştırmak, hızlandırmak ve işletme safhasında uyulacak vergilendirme gibi belli esasları karara bağlamak amaçlanıyor. 

BAŞBAKAN ERDOĞAN: TÜRKİYE'NİN ab ÜYELİĞİNİN GEREKLİLİĞİ ORTAYA ÇIKACAK

Başbakan Erdoğan imza töreni öncesinde bir konuşma yaptı.  Nabucco Projesi ile tarihi bir anın yaşandığın söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projenin, bölgeyi farklı bir konuma ulaştıracağını ifade etti.  Erdoğan, Türkiye’nin önemine de dikkat çekerek, "Türkiye enerji piyasasında AB’ye önemli ortaktır. Esasen sadece enerji noktasında bakıldığında bile Türkiye’nin AB üyesi olması gerektiği net bir şekilde ortaya çıkacaktır" dedi. 

Nabucco Projesi ile tarihi bir anın yaşandığın söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projenin, bölgeyi farklı bir konuma ulaştıracağını ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin önemine de dikkat çekerek, "Türkiye enerji piyasasında AB’ye önemli ortaktır. Esasen sadece enerji noktasında bakıldığında bile Türkiye’nin AB üyesi olması gerektiği net bir şekilde ortaya çıkacaktır" dedi.
Hazar doğalgazının Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngören Nabucco Projesi imza töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarihi bir anın yaşandığını söyledi. Türkiye’nin ortaklığında yapılan diğer projeleri anımsatan Erdoğan, bugün gelinen noktada Nabucco projesi için atılacak imzanın tarihi bir anı simgeleyeceğini ifade etti. Erdoğan, "Hep birlikte imzalarını atacağımız anlaşmayla birlikte Nabucco projesini fiiliyata geçiriyor ve projenin hukuki altyapısın oluşturuyoruz. Ülkelerimizin için dostluk ve barış için, gelecek nesillerin refahı için bugün burada çok önemli bir adım atıyoruz. Proje tamamlanıp gaz sevkiyatı başladığında tüm bu coğrafya farklı bir konuma yükselmiş olacaktır. Bu tarihi ana sizlerle birlikte şahit olmaktan ve bu tarihi imza törenine ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük gurur ve bahtiyarlık duyduğumu özellikle ifade ediyor, anlaşmanın ülkelerimiz, halklarımız için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

"TÜRKİYE KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYOR"
Türkiye’nin başta Ortadoğu ve Hazar bölgesi olmak üzere doğalgaz rezervlerinin 3’te 2’sinin bulunduğu bölgede yer aldığını ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin kaynak ülkeler ile tüketici pazar arasında tabii köprü ve geçiş noktası durumunda olduğunun altını çizdi. Son dönemde Ortadoğu ve Hazar enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırılması konusunda Türkiye’nin büyük projeler tamamladığını anlatan Erdoğan, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Mavi Akım, Batı Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum ve Türkiye-Yunanistan-İtalya Enterkonnektörü’nün Türkiye’nin önemini bölgesel olamaktan çıkarıp küresel ölçekte teyit ettiğinin altını çizdi. Erdoğan, "Tamamladığımız ve devam etmekte olan tüm projeler, enerji güvenliğin noktasında Türkiye’yi önemli konuma yükseltiyor. Doğalgazda 4’üncü büyük ana arter olmak Türkiye’nin öncekileri arasındadır. Nabucco’nun hayata geçmesi ile bu hedefimiz işlerlik kazanacaktır. Proje ile ülkemiz doğalgaz altyapısı Avrupa ile birleşecek ve muhtemel kriz dönemlerinde karşılıklı dayanışma mümkün olacaktır" diye konuştu.

"TÜRKİYE AB’YE ÜYE OLMALIDIR"
Projenin AB ile enerji alanında ilişkilerin gelişmesi ve derinleşmesine de zemin hazırlayacağını kaydeden Erdoğan, "Türkiye enerji piyasasında AB’ye önemli ortaktır. Esasen sadece enerji noktasında bakıldığında bile Türkiye’nin AB üyesi olması gerektiği net bir şekilde ortaya çıkacaktır" dedi. Anlaşmanın imzalanması ile "iş"in yeni başladığını söyleyen Erdoğan, gelecek günlerde gerek taraf devletler, gerek uluslararası şirketler tarafından ciddi çalışmaların yapılmasının gerektiği bir sürece girildiğin belirtti. Türkiye sorumluluklarının bilincinde olduğunu ifade eden Erdoğan, "Nabucco’nun hayata geçmesi ile diğer projelerin de hız kazanacağına inanıyorum. Pazar bölgelerinde kayda değer enerji üreticilerin Avrupa enerji denklemine katılmaları temennimizdir. Bu çerçevede Azerbaycan, Türkmenistan, Irak ve Mısır başta olmak üzere bu projeye katılmalarını arzu ediyoruz. İran doğalgazının da Nabucco ile Avrupa’ya sunulmasını umuyoruz. Katar’ın da ülkemizde tesis edilecek sıvılaştırılmış doğalgaz tesisi ile Nabucco’da ciddi rol alması mümkündür" dedi. Ortadoğu ve Hazar bölgesinin Türkiye aracılığıyla Avrupa ile organik bağ oluşturabileceğini söyleyen Erdoğan, Nabuccco’yu birkaç ülkeyi ilgilendiren bir proje olarak görmemek gerektiğinin altını çizdi. Nabucco’nun sadece ısıtacak, enerji verecek bir proje olmadığını ülkelere arasın var olan işbirliği ve dostluğu güçlenecek ve derinleştirecek proje olduğunu anlattı. Erdoğan, "Bu proje sadece ülkelerimizi yakınlaştırmak ve ülkelere refah sağlamakla kalmayacak, tüm bölgeye refah sağlayacaktır. Bazı çevreler tarafından Nabucco bir rüya olarak yorumlanıyor, ama BTC de bir ara rüya olarak tanımlanmıştı. İnanıyorum ki bu olumsuz yorumları boşa çıkacak ve bir başarı hikayesi olarak ülkelerimizin hizmetine zamanında sunulacaktır" dedi. Erdoğan, projede katkısı olan ülke ve kuruluşlara da teşekkür etti. 


SAAKAŞVİLİ: NABUCCO EŞSİZ BİR PROJE
Türkiye ve Avrupa’nın enerji güvenliği açısından büyük önemi bulunan Nabucco Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin hükümetler arası anlaşmasının imza töreni için düzenlenen zirvede, katılımcı ülkelerin temsilcileri projenin önemine dikkat çekti.
Rixos Otelinde düzenlenen Nabucco Hükümetlerarası Anlaşma Töreni ve Zirvesi çerçevesindeki genel oturumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından, katılımcı ülkeler tek tek söz olarak projeye ilişkin görüşlerini aktardılar.
Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Nabucco’nun sadece bir enerji projesi olmakla kalmayıp aynı zamanda işbirliğini geliştirmeye yönelik bir anlaşma olduğunu söyleyerek, Türkiye’ye çabaları için teşekkür etti.
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun çabaları olmaksızın bu projenin hayata geçemeyeceğini de belirten Saakaşvili, "Bu proje başta herkese bir rüya gibi görünüyordu" dedi.
Saakaşvili, enerjinin bugün önemli bir kalkınma aracı olarak görüldüğünü belirterek, kaynak çeşitliliğinin çok önemli olduğunu ve bu açıdan Nabucco’nun da çok önemli olduğunu aktardı. "Nabucco eşsiz bir proje" diyen Saakaşvili, bu kadar büyük ölçekte bir projenin daha önce söz konusu olmadığını kaydetti.
Hazar doğal gazı üzerinde dengeli bir rekabet bulunduğunu belirten Gürcistan Cumhurbaşkanı, geçen yıl Gürcistan’da meydana gelen sıkıntılara da değinerek, gaz ile siyasi sıkıntılar arasındaki bağlantıya işaret etti. Saakaşvili, doğal gazın 21.yüzyılın önemli bir aracı haline geldiğini ifade ederek, Gürcistan’ın geçen yıl nedeni olmadan füzelerce hedef alındığını ve bunun da gaz açısından çok zorluk yarattığını, sıkıntılar çekildiğini hatırlattı.
Saakaşvili, Sovyetler sonrası dönemde ülkelerin bağımsızlıklarına daha çok sahip çıkarak bu yolda ilerlediğine dikkati çekerek, bunun da gaz üzerinde etkili bir unsur olduğunu, Rusya’nın bölgeyi bölerek yönetmek istediğini, ancak başarılı olamadığını belirtti. Rusya’nın bu amacının istediği şekilde değil tam tersi sonuçlar yarattığını söyleyen Saakaşvili, artık bu ülkeler arasında daha etkili bir işbirliği bulunduğunu, Nabucco projesinin de bu işbirliğini daha da güçlendirdiğini bildirdi.
Gürcistan olarak enerji ile siyaseti birbirinden ayırdıklarını söyleyen Saakaşvili, halen Rusya ile elektrik işbirliği yaptıklarını, çünkü sorumluluk duygularının büyük olduğunu kaydetti. "Bugün bu boru hattıyla sağduyu galip gelmiştir" diyen Saakaşvili, "Nabucco projesiyle tarihi İpek Yolu yeniden hayata geçirilmiştir ve İpek Yolu gibi bu projenin de belirleyici rol oynayacağına eminim" diye konuştu.

BULGARİSTAN VE IRAK BAŞBAKANLARI
Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev ise konuşmasında Türkiye’ye ve Başbakan Erdoğan’a teşekkür ederek, bu projenin Avrupa’nın gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Anlaşmanın imzalanmasının projede önemli bir aşama olduğunu belirten Stanişev, hukuki altyapının böylelikle tamamlandığını, ancak bundan sonra yapacak çok şey bulunduğunu bildirdi. "Nabucco projesi Türkiye’nin Avrupa perspektifine de gözle görülür sonuçlar sağlayacaktır" diyen Bulgar Başbakanı, Bulgaristan olarak boru hattının inşası için çalışmalarını hızlandırdıklarını, üstlerine düşeni yapacaklarını bildirdi.
Stanişev, artık önemli olan konunun ortaklar arasında birleştirici hedefler bulmak olduğunu belirterek, Nabucco için bir iletişim stratejisinin oluşturulması gerektiğini, bu projenin Avrupa vatandaşlarının çıkarları için hazırlandığı ve bu yönde bir kamu mesajı verilmesi gerektiğini kaydetti.
Tedarikçi ülke sıfatıyla zirveye davet edilen Irak’ın Başbakanı Nuri El Maliki de konuşmasında, burada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, gerek Türkiye, gerekse diğer ülkeleri projenin başarısı nedeniyle kutladı. Maliki, Irak olarak ekonomik refaha katkıda bulunmaya önem verdiklerini belirterek, Mezopotamya topraklarındaki zenginliğin aktarılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Maliki, bu zenginliklerin son yıllardaki savaşlar ve diktatör yönetimler nedeniyle heba olduğunu belirterek, bu projeye Irak’ın da taraf olmak istediğini ve gaz miktarını artırabileceklerini kaydetti. Dünyayı birbirine bağlayan ekonomik sistem içinde olmak istediklerini söyleyen Maliki, Irak’ın kalkınması ve yeniden yapılandırılmasının önemine işaret ederek, bu projenin bu açıdan da önemli olduğunu kaydetti.
Irak Başbakanı Maliki, günlük petrol üretiminin 6 milyon varile yükseltilmesi ve bunun 2017 yılına kadar sürdürülmesini amaçladıklarını belirterek, doğal gaz üretimi için de yardımcı olmak istediklerini kaydetti. Maliki, AB ülkeleriyle de işbirliğini amaçladıklarını söyleyerek, yine Türkiye üzerinden doğal gaz temin edebileceklerini belirtti. Irak olarak gerek Avrupa, gerekse diğer ülkelerden yatırıma ihtiyaçları bulunduğunu söyleyen Maliki, uzun yıllar izole olan Irak’ın artık uluslararası sistemin bir parçası olmak istediğini kaydetti.

AB KOMİSYONU BAŞKANI BARROSO
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da konuşmasında, bugün çok önemli bir olaya tanık olduklarını söyleyerek, AB Komisyonu olarak bu projeyi içtenlikle desteklediklerini belirtti.
Barroso, bu projeyle gerek Türkiye, gerekse güney ve orta Avrupa’nın enerji güvenliğinin sağlanacağını ifade ederek, bu projenin Türkiye ve AB’nin ortak projesi olması açısından da bir başarı olduğunu, çünkü zorlukların üstesinden birlikte gelindiğini kaydetti. Barroso, proje çerçevesinde ilk gazın 2014 yılında verileceğini belirterek, bu anlaşmanın yeni bir dönüm noktası olduğunu bildirdi. Barroso, "Bu proje, Türkiye ile AB arasında yeni yapısal bir dönemin başlangıcı" diyerek, bu işbirliğinin başka başarıları da beraberinde getireceğini bildirdi.
AB olarak projenin bundan sonraki aşamalarında da destek vermeye devam edeceklerini söyleyen Barroso, bu anlaşmanın Avrupa tarzında, yani bütün tarafların görüşlerini alarak gerçekleştiğini kaydetti. Barroso, Nabucco projesinin adın aldığı Verdi opera eseri gibi başarılı olmasını da diledi.

AVUSTURYA BAŞBAKANI FAYMANN
Avusturya Başbakanı Werner Faymann da, konuşmasında uzun vadede Avrupa’daki enerji talebinin giderek artacağına dikkati çekti.
Kendileri için önemli olanın enerjilerin çevre dostu olması ve talebin en etkin karşılanacağı enerji kaynaklarına sahip olunması olduğunu ifade eden Faymann, küresel krizin bu konuda hiçbir şekilde inisiyatiflerini etkilemeyeceğini belirtti.
Faymann, Avrupa politikalarının temelinde enerji arz güvenliğinin yattığını, Nabucco projesinin de Avrupa enerji politikasına çok büyük katkı sağlayacağını söyledi.
"Nasıl olsa gazımız var" devrinin artık herkes için kapandığını kaydeden Faymann, Nabucco projesinin amacının hem A,B hem Türkiye için kaynakların çeşitlendirilmesi olduğunu ifade ederek, ileride yeni tedarikçiler ve ilave güzergahların gündeme gelebileceğine de değindi.
Faymann, Nabucco’nun "işbirliği" anlamına geldiğini söyleyerek, projenin, başka ülkedeki yatırımları desteklemek üzere belirli bir yükümlülük altına girmeyi gerektirdiğini belirtti.
Yenilenebilir enerji kaynaklarının fosil yakıtların yerine geçebileceği yönünde kimi çevrelerin iddialarına dikkati çeken Faymann, yenilenebilir yakıtları giderek artan öneme sahip olacağını, ancak doğal gaz ve fosil yakıtların bugünün sanayileşmiş dünyasında önemini koruduğunu, yenilenebilir enerji kaynaklarının tek başına yeterli olmayacağını söyledi.
Avusturya Başbakanı, çevre konusunda da en iyi performansa sahip yakıtın doğal gaz olduğuna dikkati çekti.

MACARİSTAN BAŞBAKANI
Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai de, uzun yıllar boyunca eşi görülmemiş bir küresel krizin tam ortasında bulunduklarına işaret ederek, böyle krizlerde genelde içe kapanılıp işbirliğinden kaçınıldığını, ancak Nabucco girişimiyle bunun tam tersini kanıtladıklarını söyledi.
Bajnai, projenin öneminin sadece daha fazla gaz tedarik edebilmek olmadığını, projenin tüm halklar üzerinde etkili olacak siyasi, ekonomik ve sosyal öneminin bulunduğunu belirtti.
Projenin ülkeleri "bir araya getirebilecek" özelliğine dikkati çeken Bajnai, küresel krizi içe kapanarak değil, daha fazla ortaklık ve eşgüdümle yönetebileceklerini, görülmemiş bir ortaklık ve işbirliğinin söz konusu olduğu Nabucco projesinin de tüm bu yaklaşımların içinde barındırdığını belirtti.
Bajnai, projenin gelecekte birlikte yapılabilecek faaliyetlerin de önünü açacağını söyledi.
Projeye katkıları için Avrupa Komisyonuna da teşekkür eden Bajnai, şimdi projenin ilerleyişini değerlendirmek üzere üst düzey bir uluslararası kurul oluşturulacağını, projenin en üst düzeyde izleme ve yönetime ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Bajnai, projenin, çok önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, henüz tam hazır olmadığına da işaret ederek, tüm katılımcı ülkelerin ciddi taahhütlerinin gerektiğini ifade etti.
Macaristan Başbakanı, "Proje bizim gibi ülkelerin krizi nasıl yönettiğine dair dünyaya vereceği en önemli mesaj olacak ve kendi vatandaşlarımız için işbirliği, eşgüdüm ve entegrasyonla krizin üstesinden çıkacağımızın mesajını en iyi şekilde vereceğiz" diye konuştu.

ROMANYA BAŞBAKANI
Romanya Başbakanı Emil Boc da, Avrupa’nın bu yılın başından beri enerji kriziyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, bu açıdan enerji konusunun çok önemli olduğunu vurguladı.
Boc, Nabucco projesinin herhangi bir ülkeye karşı bir proje olmadığını, daha rekabetçi pazar ve daha güvenli arz için bu girişimi ortaya koyduklarını belirtti.
Boc, bu projeyle ulusal, bölgesel ve Avrupa çapında işbirliği yapacaklarını söyledi.
Karşılarında birtakım zorlukların da bulunduğunu ifade eden Boc, bu zorlukları birlikte çalışma ve ağırbaşlılıkla aşacaklarına inancını dile getirdi.
AB’nin projeye ilgisi ve desteğinden de söz ederek, bunun yatırımcılara önemli mesaj verdiğini kaydeden Boc, Türkiye’nin AB ve Avrupa enerji arz güvenliği için çok önemli bir ortak olduğunu vurguladı.
Boc, Nabucco’nun ekonomik olarak gerçekleştirilebilir olmasının da önemli olduğunu, uluslararası mali kurumların desteğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Bugün bu projenin tamamlanması yönünde çok önemli bir adım attıklarını ve şimdi bundan sonraki aşamalara geçtiklerini ifade eden Boc, katılımcı ülkelerin projeye destek ifadelerine dikkati çekerek, bu desteğin ve mutabakata varılan genel çerçevenin projenin hayata geçmesini ilerleyen aşamalarda kolaylaştıracağını söyledi.
Romanya Başbakanı, ülkesinin bu süreçte güvenilir bir ortak olacağını sözlerine ekledi.


KATILIMCILAR 

Nabucco Zirvesi ve imza törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili, Romanya Başbakanı Emil Boc, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katılıyor.
Zirve ve imza töreninde ayrıca, ABD Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Büyükelçi Richard Morningstar, Senato Dış İlişkiler Komitesi Cumhuriyetçi Parti Grubu Başkanı Senatör Richard G. Lugar, AB Komisyonu Enerji Komiseri Andris Piebalgs, Almanya Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Devlet Sekreteri Jochen Homann, Avusturya Federal Ekonomi Bakanı Reinhold Mitterlehner, Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Petar Dimitrov, Gürcistan Enerji Bakanı Aleksandre Khetaguri, AB Dönem Başkanlığı Temsilcisi Mikael Eriksson, Macaristan Ulaştırma İletişim ve Enerji Bakanı Peter Honig, Mısır Petrol Bakanı Amin Sameh Samir Fahmy, Romanya Ekonomi Bakanı Adriean Videanu, Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Sufian Al-Allao, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Direktör Riccardo Puliti, Avrupa Yatırım Bankası Direktör Thomas Barret ve Nabucco Uluslararası Şirketi Yönlendirme Komitesi Başkanı Werner Auli hazır bulunuyor.

NABUCCO ZİRVESİ’NDE TÜRKMENİSTAN YOK, RUSYA DA YOK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edilmelerine rağmen ne Türkmenistan, ne de Rusya, Ankara’daki Nabucco Zirvesi’ne heyet gönderdi. Nihai katılımcı heyetler listesine göre, Zirve’de 14 ülke ile Avrupa Komisyonu temsil ediliyor.
Hükümetlerarası Nabucco Anlaşması imza töreni dolayısıyla Ankara’da Rixos Otelinde düzenlenen Nabucco Zirvesi’ne 14 ülke ve Avrupa Komisyonu katılıyor. Zirvede ayrıca Nabucco Uluslararası Şirketi, Avrupa Yatırım Banktası ve Avrupa İmar ve Kalktınma Bankası’ndan heyetler bulunuyor.
Buna karşın nihai katılımcılar listesine göre, Zirveye ne Türkmenistan, ne de Rusya heyet gönderdi. Türkmenistan. AB’nin Rus gazına bağımlılığını azatlamayı amaçlayan Nabucco projesine sıcak bakmıyor. Türkmenistan’a ise, Nabucco’nun potansiyel tedarikçileri olarak büyük önem veriliyor. Zirveye Başbakan Erdoğan dahil 6 Başbakan ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakashvili katılıyor. Nihai katılımcı heyetler listesi şöyle:

İLK GAZIN 2014’TE POMPALANMASI HEDEFLENİYOR

Adını, İtalyan besteci Verdi’nin Nabucco Operasından alan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesinin hayata geçirilmesi yönünde bugün önemli bir adım atıldı.
Projenin geçiş ülkelerini oluşturan Türkiye, Avusturya, Bulgaristan,Macaristan ve Romanya arasında bugün imzalanan Hükümetler arası anlaşma ile projeyi bir uluslararası anlaşma avantajlarını sağlayarak inşasını kolaylaştırmak, hızlandırmak ve işletme safhasında uyulacak vergilendirme gibi belli esasları karara bağlamak amaçlanıyor.
"Bu, kritik bir dönüm noktası, ama aynı zamanda yolun başı" olarak değerlendiriliyor. Anlaşmadan sonra her ülke gibi Türkiye de NIC (NabuccoInternational Company) ile Proje Destek Anlaşması (Project Support Agreement -PSA) imzalayacak. Bu anlaşmanın da metni müzakereler yoluyla ortaya konulacak. Projeye ilişkin bazı detay konular burada karara bağlanacak.
Proje Destek Anlaşması, 6 ay içinde imzalanacak.

NABUCCO PROJESİ
Avrupa doğal gaz açığının bir miktarının Türkiye üzerinden geçecek boruhatları yoluyla karşılanması amacıyla yürütülen proje, Bulgaristan üzerindenRomanya ve Macaristan’ı izleyerek Avusturya’ya ulaşacak.
Doğal gaz boru hattının inşasına 2011 yılında başlanması öngörülüyor. İlkgazın 2014’te pompalanması beklenen projede, ilk etapta 8-10 milyar metreküplükbir gaz akışı sağlanması planlanıyor. Yıllar itibariyle yıllık taşımakapasitesinin 31 milyar metreküpe çıkarılması amaçlanıyor.
Proje öngörüsüne göre, boru hattı güzergahının yaklaşık 3 bin 300kilometre olacak ve bunun 2 bin kilometresi Türkiye’de yer alacak.
Nabucco hattının öncelikle Azerbaycan ve Türkmenistan kaynaklarıyladoldurulması amaçlanıyor. Uzun vadede de Irak, İran, Mısır ve Rusya’nın da busistemi beslemesi isteniyor.
Projenin toplam maliyeti yaklaşık 7,9 milyar avroyu bulacak. Projenin anafinansman kaynağını, Avrupa Yatırım Bankası üstleniyor.

PROJENİN TARİHSEL SÜRECİ
2002 yılında ilk adımı atılan Nabucco Projesinin kronolojisi şöyle:
- Nabucco Projesi 5-13 Şubat 2002 tarihlerinde BOTAŞ’ın Bulgargaz(Bulgaristan), Transgaz (Romanya) ve OMV Erdgas (Avusturya) Şirketleri ile yaptığı görüşmeler doğrultusunda taraflara sunduğu öneri neticesinde başlatıldı.
- 10 Ekim 2002 gecesi Viyana’da Verdi’nin Nabucco Operasını izledikten sonra ortaklar ertesi gün İşbirliği Anlaşmasını imzalamak için bir araya geldi ve projeye yeni bir ad vermeyi kararlaştırdılar; Nabucco.
- Haziran 2004’te 5 ülkenin gaz şirketlerinin katılımıyla Nabucco International Company (NIC) kuruldu. BOTAŞ (Türkiye), Bulgargaz (Bulgaristan),Transgaz (Romanya), OMW Erdgas (Avusturya), MOL’un (Macaristan) yanında Şubat2008’de Almanya’dan RWE şirketi 6. ortak olarak katıldı. 6 şirket NIC’de (Nabucco International Company) eşit hisseye sahip.
- Nabucco Projesi kapsamında proje ortaklarının her birinin kendiülkesinde kurulması planlanan Nabucco Milli Şirketlerinin (NNC) hayata geçirilmesi ve işlerlik kazandırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Türkiye dışındaki yerel şirketler kuruldu, Türkiye Nabucco Milli Şirketi kurulmak üzere.
- Proje için büyük önem arz eden anlaşmalardan biri olan Ortak Girişim Anlaşması (Joint Venture Agreement - JVA) 28 Haziran 2005 tarihinde proje katılımcısı şirketler tarafından imzalandı.
- Projenin tüm ortakları tarafından Nabucco Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin daha da optimum hale getirilmesi, geliştirilmesi ve hayata geçirilmesini temin etmek amacıyla 26 Haziran 2006 tarihinde Viyana’da "Bakanlar Beyanatı" imzalandı.
- Buna paralel Hükümetler arası Anlaşma için bir metin çalışması başlatıldı. 2008 yılında, bu metin üzerinde yapılan çalışmalar, Ocak 2009’danitibaren heyetler arası müzakereler şeklinde sürdürüldü.
- Ocak ayında Brüksel’de yapılan ilk tur müzakereyi Viyana’da yapılan turlar izledi. Müzakereler, 22 Haziran 2009 tarihinde mutabakatla sonuçlandı ve bugün imzalanan metin ortaya çıktı. (anka,aa)