Tarihi okul binası yandığıyla kaldı

Ortaköy'deki eski adı Naime Sultan Yalısı olan asırlık Gaziosmanpaşa
İlköğretim Okulu'nu yok eden yangının sorumluları bulunamadı.

İSTANBUL - Ortaköy'deki eski adı Naime Sultan Yalısı olan asırlık Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu'nu yok eden yangının sorumluları bulunamadı. Yangından bir yıl sonra haklarında görevi suiistimal ve ihmal suçlarından dava açılan dönemin Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Taflan, okul müdürü Vedat Balcı ve yardımcısı Mehmet Karakaş altı ay süren yargılamanın ardından beraat etti.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hükme bağlanan davaya ilişkin hazırlanan gerekçeli kararda 13 Temmuz 2002'de meydana gelen yangının ardından birinci derece tarihi eser niteliğinde olan okulda bilirkişi incelemesi yapıldığı ve yangının elektrik tesisatından kaynaklandığının anlaşıldığı açıklandı. Okulda bakım yaptırmadıkları ve bahçeyi otopark yaparak haksız kazanç elde ettikleri iddia edilen sanıklar Taflan, Balcı ve Karakaş'ın suçsuz oldukları belirtildi.
'Valilik onayıyla otopark oldu'
Kararda okul bahçesinin gerekli başvuruların yapılması ve valiliğin onayıyla otopark olarak kullanılmaya başlandığı da ifade edildi. Buna göre dört ay makbuz karşılığı otoparkı çalıştıran okul müdürü Balcı, parayı bankaya yatırdı. Maliye memurlarının gelirle ilgili vergi ödenmesi gerektiğini söylemesi üzerine Balcı durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdi.